Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“HER ŞEYİN BİR GERİ DÖNÜŞÜMÜ VAR”

Geri dönüşüm malzemelerinden inanılmaz tasarımlar meydana getiren antikacı Recep Dinç, “Her şeyin mutlaka bir geri dönüşümü vardır” dedi.

“HER ŞEYİN BİR GERİ DÖNÜŞÜMÜ VAR”
25.07.2022 - 16:55
Güncelleme 25.07.2022 - 17:01
Özel Haber

Dükkanındaki ürünlerin tasarımların genellikle kendisine ait olduğunu ifade eden antikacı Recep Dinç, insanların çöpe attığı parçaları değerlendirdiğini ve tekrar hizmete sunduğunu belirtti. Antika eşyaları ya sosyal medyadan ya da geri dönüşümden tedarik ettiğini aktaran 36 yaşındaki tasarımcı Dinç, insanların çöpe attığı malzemeleri değerlendirmekten müthiş bir haz aldığını iletti. Yaklaşık 10 yıldır antika piyasasında olduğundan bahseden Düzceli esnaf Recep Dinç, “Gözden çıkartılmış aksesuarları elden geçirip, insanların hizmetine ve beğenisine sunmayı seviyorum” dedi.

 

“Her şeyin mutlaka bir geri dönüşümü vardır”

Antika meraklılarının kendisine genellikle sosyal medya hesabından ulaştıklarını dile getiren Dinç, “Ürünleri aldığım gibi temizliyorum, onarımını, bakımını yapıyorum ve son olarak da estetik bir biçimde fotoğraflıyorum. Dükkanımdaki malzemelerin birçoğu, insanların değersiz gördüğü eşyalar. Fakat ben onlar sayesinden geçimimi sağlıyorum. Hiçbir artık çöp değildir. Her şeyin mutlaka bir geri dönüşümü vardır” şeklinde konuştu.

 

 

“İşimi severek yapıyorum”

Alışverişlerinin çoğunu internetten yaptığına dikkat çeken antika ustası Dinç, “Televizyon monitörlerini söküp kitaplık haline getiriyorum. Klima tüplerini kumbara olarak değerlendiriyorum. Aynı şekilde çamaşır makinesi kazanlarından da insanların içinde ateş yakıp mangal yapabilecekle bir şekle sokuyorum. Bu tarz farklı tasarım ile saatlerimi hatta zaman zaman günlerimi harcıyorum. Burası benim atölyem. Sürekli ticaret yapmaktan ziyade hobi tarzında neyi değerlendirebilirim acaba diye emek sarf ediyorum. Eski dikiş makinelerini söküp üzerine ahşap koyuyorum. Çünkü sehpa veya çalışma masasına çevirmeye çalışıyorum. Çevre esnaflardan bana sanatçı diyen de var mimar diyen de var. Tasarımlara ve farklı düşüncelere açığım. Çünkü işimi severek yapıyorum” diye ifade etti.

 

 

 

“Antikacılık, getirisi çok olan bir meslek değil”

“Dükkanımda antika malzemeler haricinde ikinci el eşyalar da satıyorum” diyen Düzceli esnaf Dinç, “Sermayemin döngüsünde, ikinci el ürünlerin paydası büyük. Antikacılık, getirisi çok olan bir meslek değil. Maddi durumu iyi, antikaya ilgisi olanlar ve dekoratif meraklıları tarafından çoğunlukla rağbet görüyor. Özellikle genç nesil, eski eşyaları çok seviyor. Ben de dükkanımın ön tarafını antika malzemelerine ayırdım. Arka tarafta ise spot eşyalar yer alıyor. Burada her yaşa ve kesime gören malzeme var. Dükkâna girip de kendine göre bir şey bulamayan yok. Fakat her şeyden ziyade sosyal medyayı çok iyi kullanmaya çalışıyorum çünkü artık ticaretin 3 de 2 si orada dönüyor” dedi.

Oğulcan Öner

 


Editör: E.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.