Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

1 TUTAMI KAR BEYAZ YAPMAYA YETİYOR

Rengi solan havlu veya kıyafetleri beyazlatmanın farklı yöntemleri mevcut. Bu yöntemler sayesinde grileşen eşyalarınızı çöpe atmanıza hiç gerek kalmayacak. İşte o yöntemler...

1 TUTAMI KAR BEYAZ YAPMAYA YETİYOR
22.10.2023 - 11:15
Güncelleme 21.10.2023 - 09:51
Haber Merkezi

Kullandığımız beyaz kıyafetler zamanla sarı, gri renklere dönüşebiliyor. O nedenle rengi ve dokusunu kaybetmeye başlayan kıyafetleri hemen gözden çıkarabiliyoruz.

Yanlış yıkama biçimleri veya deterjan kullanımı nedeniyle kıyafetlerin rengi çabucak farklılaşabiliyor. Ancak yıpranan kıyafetleri eskisinden daha temiz hale getirmek çok kolay.

KARBONAT ETKİLİ BİR ÇÖZÜM 

Beyaz kıyafetleri eski haline döndürmek için karbonat kullanmayı deneyin. Karbonat, yalnızca renk değişimleri için değil çamaşırların kokusunu gidermede de etkili bir çözüm yoludur.

Grileşen havlulara bir kaşık karbonat eklediğinizde deterjan ve çamaşır suyu performansı artar. Bu sayede çamaşırlarınızı daha kolay yumuşatabilirsiniz.

Karbonatın beyazlatma etkisini kullanmak için öncelikle rengi solan, sararan, grileşen, yıpranan kıyafetlerinizi sıcak su dolu bir kabın içine koyun. Ardından birkaç kaşık karbonat ekleyin. Eşyaları bu karışımın içinde 1-2 saat bekletin. İşlem bittiğinde kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atarak hassas ayarda yıkayıp kurumaya bırakın.

Sıcak su ve karbonat yöntemi haricinde karbonatı farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Özellikle kıyafet sararmalarında işe yarayan bu teknikte yapmanız gereken tek şey sararan eşyanın üzerine karbonat serpiştirmek. Üzerine biraz limon sıktıktan sonra 10 dakika bekleyin.

Köpüren bölgeye dokunmadan makineye atıp yıkayın. Bu sayede lekeyi karbonatla aşındırdıktan sonra makinede tamamen çıkmasını sağlarız. Ancak kumaş kıyafetler üstünde denememeniz gerekir.

AMONYAK 

Rengi değişen kıyafetler için etkili bir çözüm olan amonyağın içindeki doğal asitler çamaşırların beyazlamasını sağlar. Kıyafetteki lekeleri gidermek için de kullanılan amonyağı çamaşır türünüze göre tercih edebilirsiniz. Ancak kullanırken dikkatli olmanızı öneririz.

Amonyak asidinden faydalanmak için bir kabın içerisine kaynamış suyu dökün. Suyun içine az miktarda amonyak ekleyip kıyafetleri koyun. Bu şekilde 5 saat kadar bekletmeniz gerekiyor. Her saat başı bir kez karıştırırsanız kıyafetleriniz ve amonyaklı suyun iç içe geçmesini sağlarsınız.

BULAŞIK DETERJANI 

Rengi değişen kıyafetleri beyazlatacak bir başka yöntem ise bulaşık deterjanından yararlanmak. Bulaşık deterjanının kullanım amacı kıyafetler üzerine olmasa da içindeki maddeler kıyafetleri eski haline döndürebilir.

Öncelikle sıcak su ve bulaşık deterjanını bir kabın içinde karıştırın, iyice köpürmüş olması şart. Sonrasında eşyaları içine ekleyin. 3 saat bekledikten sonra sert olmayacak şekilde kıyafetleri ovalayın. Ardından makineye atarak kıyafetteki leke veya solukluğunun gittiğini göreceksiniz.

 


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar