- G:

"Düzce'nin ikinci stratejik ürünü çeltik"

Düzce’de üreticilere 42 ton çeltik tohumunun dağıtıldığı törende konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan 2 bin 100 dekar alanda üretim yapıldığını belirterek, çeltiğin fındıktan sonra en stratejik ürün olduğunu vurguladı. AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk çiftçiyi her zaman destekleyeceklerini söyledi.

Hakan Arslan
Hakan Arslan Tüm Haberleri
"Düzce'nin ikinci stratejik ürünü çeltik"
"Düzce'nin ikinci stratejik ürünü çeltik"
+18
Büyütmek için resme tıklayın

İl Tarım ve Orman Müdür Esra Uzun ise Bakanlığın çeltik üretimi için Düzce’ye 1 milyon 780 bin TL bütçe ayırdığını vurgulayarak “Devletimiz her daim üreticimizin yanında” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) projesi kapsamında Düzce’de çeltik tohumu dağıtım töreni düzenlendi.

Çeltik Kurutma, İşleme ve Paketleme Tesisinde gerçekleştirilen törene AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hayri Şen, kurum müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve çiftçiler katıldı.

“Düzce’nin ikinci stratejik ürünü”

Düzce Valisi Selçuk Aslan ise çeltiğin Düzce ekonomisi için kıymetli bir ürün olduğunun altını çizerek “Düzce'nin ekonomisini tahlil ettiğimizde tarım sektörü yatsınamaz bir durumda. Tabii ki en önemli ürünümüz fındık, bunu hiçbir şekilde tartışmıyoruz.

Ama fındıktan sonra endüstriyel tarım noktasında 2. önemli ürünümüzde, Osmanlı saray mutfağının tercihi olan, halk arasında Kasaba pirinci diye adlandırılan Konuralp pirincimiz.

İlimizde şu anda 2 bin 100 dekarlık bir alanda çeltik tarımı yapılmakta. Bunu geliştirmek ve teşvik etmek zorundayız. İlimiz için stratejik ürünlerden biri olan çeltiğin desteklenmesine devam edilecektir. Üreticilerimize 42 ton tohum dağıtıyoruz. Bu töreni bu testide yapmayı özellikle tercih ettik. Düzce çeltik tarımı açısından önemli bir yer dedik.

Ama Düzce'de çeltiğin işlenmesi, piyasaya sunulması adına bir endüstri imkan söz konusu değildi. Çiftçimiz hasadını bu konuda örgütlenmiş vilayetlere kadar taşımak, orada kurutmak, işletmek zorunda kalıyordu.

Çiftçimiz açısından bu ilave bir maliyeti. Bu tesisi İl Özel İdaresi organlarının iradesiyle, MARKA Kalkınma Ajansından aldığımız destekle tamamladık. Açılışını yapmakta bizlere nasip oldu.

İlimiz açısından oldukça kıymetli. Ben inanıyorum ki artık Kasaba pirincinin ilimizde işlenebilir olması, paketlenebilir olması, rekoltenin artmasına, çeltik hasadının daha da rağbet görmesine, çeltik tarımı ile uğraşan çiftçimizin kazancının daha da artmasına vesile olacaktır.

İlimizin birçok marka ürününün yanında Konuralp Pirinci olarak coğrafi işaret almış pirincimiz, daha da kıymetlenecek, piyasa payı noktasında daha da anlamlı hale gelecek, ilimizin tanıtımı noktasında da daha kıymetli bir enstrüman olacaktır.

Yeni ekim döneminin çiftçilerimiz açısından bol ve bereketli geçmesini temenni ediyorum. Bu tesisin yapılmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve büyüklerimize saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

“Tarım savunma sanayii kadar önemli”

AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk pandemi döneminde kendi kendisine yetemeyen ülkelerin durumu gördüklerini ve tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladıklarını dile getirerek “Yakın zamanda açılışını yaptığımız tesiste yine güzel bir etkinlik için bir araya geldik.

Ben çiftçilerimize bu desteği veren başta Bakanlığımız olmak üzere, İl Özel İdaresi ve Tarım Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Yaşadığımız coğrafyada savunma sanayi ne kadar önemliyse, tarım sektörü de o kadar önemli.

Kendi kendine yetemeyen ülkelerin gıda güvenliği konusunda ne duruma geldiğini pandemi döneminde çok yakından gördük. Dünyanın gelişmiş, medeni denilen ülkeleri gıda stoğunu devam ettirebilmek için tabiri caizse birbirlerinin mallarına çökmeye kalktılar.

Biz İnşallah devlet olarak ve yerelde İl Özel İdaresi olarak tarımı ve çiftçiyi her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Çiftçilerimize bol bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

“Düzce’nin geleceği için üretimi arttıracağız”

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, osmanlı saray mutfağının vazgeçilmesi olan Konuralp pirincinin Düzce için çok önemli bir ürün olduğunu söyledi.

Düzce’de çeltik üretiminin yaygınlaştırılması için çalıştıklarını belirten Uzun “İl Özel İdaresi tarafından inşa edilen Çeltik Kurutma İşleme ve Paketleme Tesisinin bahçesinde gerçekleştirmiş olduğumuz, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından fonlanan, Düzce İlinde Çeltik Yetiştiriciliğinin Arttırılması ve Coğrafi İşaretli Konuralp Pirincine Katkı Projesi, çeltik tohumu dağıtımı törenine hoş geldiniz.

Düzce'nin tarımsal mirası ve geleceği için önemli olan çeltik tohumlarının dağıtımı ile bölgenin tarımsal potansiyelinin ve çeltik üretiminin arttırılmasını hedeflemekteyiz. Konuralp pirincimiz 1800'lü yıllardan bu yana halkımızın sofralarını süslemiş, Osmanlı saray mutfağının pirinci olarak anılmaktadır.

Bu pirinç zamanının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olarak varlığını bugüne kadar sürdürmüştür.

Ayrıca kurumumuz tarafından 2019 yılında coğrafi işaretli olarak tescillenen bu değerli Konuralp pirincimiz ve yine coğrafi olarak tescillenen Yufkalı Konuralp Pilavı Düzce ilinin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir” diye konuştu.

“70 üretici 2 bin 100 dekar alanda üretiyor”

Düzce’de 70 üreticinin 2 bin 100 dekar alanda üretim yaptığını kaydeden Esra Uzun, Bakanlığın çeltik üretimi için 1 milyon 780 bin TL bütçe ayırdığını hatırlatarak “Çeltik ekimi Konuralp bölgesinde ve Çilimli Esenli köyünde olmak üzere, ilimizde 70 üretici tarafından 2 bin 100 dekar arazide yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün atıl tarım arazilerinin etkinleştirilmesi projesi kapsamında Düzce'de Çeltik Yetiştiriciliğinin Arttırılması ve Coğrafi İşaretli Konuralp Pirincine Katkı Projesi hayata geçirilmişti. Projenin toplam bütçesi bir milyon 780 bin TL'dir.

Bunun 875 bin TL'si Bakanlığımız tarafından hibe olarak verilmiştir. Bu yıl çeltik üreticilerimize yaklaşık 42 ton çeltik tohumu dağıtılacak ve üretim kapasitemiz genişletilecektir. Çeltik tohumu temininin maliyetinin yarısı Bakanlığımız tarafından karşılanmış olacaktır.

Devletimiz üreticimizin her zaman yanındadır” şeklinde açıklama yaptı.

Konuşmaların ardından üreticilere çeltik tohumları dağıtıldı.

19 Nis 2024 - 13:00 Düzce/ Düzce- Yaşam

Mahreç  Hakan Arslan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Damla Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Damla Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Damla Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.