Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Taner Kurt
Taner Kurt

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

damla@duzcedamla.com

KÖPEK EĞİTMENİ

YÖNLENDİRME İLK GÜN BAŞLAR

  • 17.05.2023 11:34

Tuvalet yönlendirme köpeğimiz eve ilk geldiği andan itibaren başlar. Köpeklerde tuvalet yönlendirme oldukça önemlidir. Köpeğinizi tuvalete yönlendirmek için ilk olarak nereye yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Yapay çim, çiş peti vs.

Unutulmamalıdır ki köpekler mama yedikten 5 ile 30 dakika arası tuvalet ihtiyacı duyacaklar ve buna dair belirtiler verirler. Bir anda sakinleşir, etrafında döne bilir, huzursuzca yer arayışına girer ve farklı beden dili de kullanabilirler. Bu davranışları gösterdiği zaman onu hemen tuvalet bölgesine götürün ve tuvaletini yapana kadar o alandan ayrılmayın. Tuvaletini yaparken ona sadece TEMİZ OL ve ya farklı kelime kullanın ama o kelime sadece tuvalet esnasında kullanılan bir kelime olsun. Son olarak da tuvalet yönlendirme de her hangi bir ödüllendirme yapmayın. Ödüllendirilen davranış tekrarlandığı için ödül beklentisine girip istemediğiniz farklı bölgelere tuvaletini yapma şansı çok yüksek. Siz doğru yere tuvalet yaptığı için ödül verdiğinizi zannederken tam tersi köpek tuvaletimi yaptığım için ödül verdi olarak algılaya bilir. Bu durum KAPROFAJİ’ ye dönüşebilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.