Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Taner Kurt
Taner Kurt

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

KÖPEK EĞİTMENİ

KÖPEKLERDE KORKU PROBLEMİ

  • 4.02.2023 10:17

Köpeklerde korku problemi birçok sebepten ortaya çıkabilir. Bu sevimli dostlarımız da bizler gibi korku ve fobiden mustariptir. Bu fobiler erken dönemlerindeki sosyalleşme eksikliğinden ya da geçmişte yaşadığı olumsuz bir deneyimden veya bambaşka sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Köpeklerde korku belirtileri arasında çömelme, titreme, salya akıtma, havlama, yıkıcı davranışlar ve bazı durumlarda saldırganlık bulunur. Bunu nasıl önüne geçebiliriz ve doğru bilinen yanlışlar nelerdir

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Köpek korktuğu anda köpeğinizi kucağınıza almak,korkma oğlum yok bir şey, aferin oğluma, köpek korku esnasında yanınıza geldiği zaman köpeğiniz ile ilgilenmek bunlar sadece bir kaç tanesi.

Bunların dışında korku anne den de geçebilir yavruluk döneminde bizler nasıl birçok şeyleri anneden öğreniyorsak köpek de anneden öğreniyor. Örneğin anne yabancıya havlıyorsa yavru da anneyi taklit eder annenin korkuları ise yavruya da geçecektir.

En büyük etken de budur yukarıda belirttiğim gibi köpeğin korku anında köpeği desteklerseniz ödüllendirilen davranış tekrarlanacağı gibi köpek korkuları zaman la pasif agresyona neden olacaktır burda ne yapmamız gerekiyor.

Köpek bir nesneden korktu ve ya araba sesinden vs burada en önemli etken sizsiniz. Kesinlikle köpeğiniz ile iletişim kurmayın. Göz temasından bile kaçının. Korkudan yanınıza gelirse ilgilenmeyin. Bunları yapmazsanız profesyonel destek almak zorunda kalabilirsiniz.

Bırakın koruları ile yüzleşsin. Zamanla her şey düzelecektir. Ona fırsat verin her şeyde yardımcı olmayın. Unutmayın onların duyguları ve düşünceleri biz insanlar gibi değil. Korkuları ile yüzleşmeyi öğrendikten sonra korktuğu nesneye yaklaşmaya başladıktan sonra ödüllendirin.

Unutmayın ÖDÜLLENDİRİLEN DAVRANIŞ TEKRARLANIR.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.