Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Taner Kurt
Taner Kurt

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

damla@duzcedamla.com

KÖPEK EĞİTMENİ

KÖPEKLERDE İTAAT EĞİTİMİ

  • 17.01.2023 13:46

Genellikle yavruyken evlerimize giren köpeklerin büyüdükçe belirli komutlara uyması hayatımızı kolaylaştırır. Yürüyüşlere, marketlere yada seyahatlere giderken bazı komutların bilinmesi ve uygulanması oldukça önemlidir.  

Köpeğinizi ve Kendinizi Eğitime Hazırlama
Eğitimlere başlamadan önce sizin ve köpeğiniz için anlamanız ve yapmanız gereken bazı konular vardır. Bu şartların uygulanması eğitim sırasında iki tarafında stresini azaltacak ve sağlıklı sonuçlar almasını sağlayacaktır.

1) Hangi Eğitimden Başlayacağınıza Karar Verin
Çoğu köpek cinsi kolay eğitimlere açıktır. Ancak karakteristik özellikleri agresif olan köpeklerin eğitimleri sırasında çabuk sıkılma, karşı koyma ve saldırgan olabilme ihtimalleri vardır. Bu nedenle köpeğinize bir komutu ısrarla öğretmek yerine ona daha uygun bir komutla eğitime başlamanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Çok hareketli MALİNOİS köpeğiniz varsa ve ilk defa eğitime başlayacaksanız ‘otur’ komutu yerine zıpla yada atla komutuyla eğitime başlamak doğru bir karar olacaktır. Köpeğiniz bu eğitimi bitirdikten sonra keyifle diğer eğitimleri bekleyecektir.

2) Dikkat Dağıtmayan Sade Bir Alan Seçin
Köpeğinizi ilk kez eğitirken dikkat dağıtan müzik içeren, hareketli ve kalabalık ortamlardan kaçınmanız gerekir. Köpeğinizin ve sizin komutlara odaklanmanız ve daha çabuk sonuçlar alabileceğiniz sakin ortamlar tercih etmelisiniz.

3) Eğitim İçin Yeterli Zaman Ayırın
Yaşam tarzınıza uyan, köpeğinizi eğitmekten başka hiç bir şey düşünmeyeceğiniz zaman dilimini seçmelisiniz.

4) Eğitim ve Ödül Ekipmanları Edinin
Köpeğinizin cinsine, aktifliğine ve verilecek eğitime göre uygun ekipmanlar edinmeniz gerekir. Eğitimlerde temel ihtiyaç olan eğitim tasmaları ve ödül maması gibi materyallerin bulundurulması zorunludur.
Bazı köpeklerin sahipleriyle ilişkileri muazzam derecede iyi olabilir. Eğer böyle bir ilişkiniz varsa ödül mamalarına gerek duyulmadan da eğitim verebilirsiniz. Ancak ödül köpek için bir koşullanmaya neden olacağından eğitimi kolay hale getirecek ve diğer eğitimlere de kolaylık sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.