Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Taner Kurt
Taner Kurt

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

damla@duzcedamla.com

KÖPEK EĞİTMENİ

KÖPEK BEDEN DİLİ DAVRANIŞLARI VE ANLAMLARI

  • 13.01.2023 12:49

Köpek Dili, onu besleyen kişiler  tarafından bilinmesi gereken önemli bir konudur. Köpek beslemek dünya üzerindeki en iyi hissettiren duygular arasında yer alırken onları duygularını, ne hissettiklerini hiç merak ettiniz mi?

ENDİŞELİ: Kuyruğunu bacaklarının arasına alıyor ve vücudunu eğiyorsa ,endişelidir ve onu korumanızı ister.

MERAKLI:Kulaklar diktir.
Yüz anlamlı ve dikkat kesilmiştir. Yüzde mutluluk gözlenir.
Gözler ve ağız açıktır.
Vücut rahat, kuyruk dik ve sallantılıdır.
Köpek hırlayabilir ve sesler çıkartabilir.
Daha çok evde yaşayan köpeklerde ve tüm yavru köpeklerde gözlenen bir beden dilidir.

GÖZLER HERŞEYİ ANLATIR: “Gözler kalbin aynasıdır” sözü, insanlar için olduğu kadar köpekler için de geçerli. Bir köpeğin gözlerine bakarak ruh haline dair pek çok şeyi anlayabilirsiniz. Badem şeklindeki, rahat göz hareketleri, köpeğin sakin olduğunu gösterir. Yuvarlak gözler ise köpeğinizin şaşkın ve heyecanlı olduğunu gösterir. Eğer köpeğin gözlerinin beyaz kısmı fazla görünür oluyorsa dikkatli olmakta fayda var. Bu köpek gergin veya üzgün olabilir.

KUYRUK:Şimdi gelelim en kafa karıştırıcı uzva. Biz insanlarda kuyruk olmadığı için köpeklerin kuyruğunu okurken sorunlar yaşayabiliyoruz. Mesela ortada sallanan bir kuyruk varsa otomatik olarak köpek dostumuzu mutlu sanıyoruz. Halbuki bu her zaman için geçerli değil. Eğer ortada hafifçe ve doğal bir görünümle sallanan bir kuyruk varsa tamam. Fakat ileri geri şekilde ve yavaş sallanan bir kuyruk kararsız ve gergin bir köpek anlamına gelir. Yani dikkat etmemiz gereken şey, kuyruğun sıkı mı yoksa salık mı olduğu. Ha bir de, kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırmak deyimi var. Bir köpek kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırdıysa bil ki dostumuz kesinlikle gergin ve stresli ve zaman zaman korku anlamına gelir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.