Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Taner Kurt
Taner Kurt

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

damla@duzcedamla.com

KÖPEK EĞİTMENİ

KÖPEĞİN GÜVENİ NASIL KAZANILIR?

  • 6.01.2023 11:12

Bir köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz köpeğin güvenini kazanmak için acele etmemeli sabırlı ve dengeli davranmalısınız. İlk izlenim onlar için de oldukça önemlidir. Dostunuzla karşılaştığınızda köpeklere olan aşkınızı belli edecek davranışlar sergilemek isteyebilirsiniz ancak bu tavır onu ürkütebilir. İlk tanışmada pozitif bir izlenim yaratmak istiyorsanız bekle ve gör yaklaşımı daha uygun bir seçim olacaktır. Size ve ortama alışmasını beklemek, bu sürede onu sevgi gösterileri ile gerginleştirmemek ve onun size gelmesini sağlamak başarılı bir tanışma gerçekleşmesini sağlayacaktır. Sonrasında ise atacağınız adımlar köpeğin güvenini kazanmak için belirleyici olacaktır. Siz de dostunuzun güvenini kazanmak istiyorsanız şu hususlara dikkat etmelisiniz; 

1. Ona Alan ve Zaman Verin

Yeni bir ortam, yeni bir yuva, yeni insanlar köpeklerin kendilerini stres altında hissetmelerine neden olabilir. Tanıdık olmayan şeyler onlar için tehdit edicidir. Eve yeni geldiğinde yaşanan heyecanı ve mutluluğu ona yansıtmak köpeğin güvenini kazanmak için doğru bir yaklaşım değildir. Ortama alışması için zaman tanımalı ve size gelmesi için ona sabır göstermelisiniz.

2. Göz Temasından Kaçının 

Köpekler için çok yakın olunmayan kişilerle ya da canlılarla göz teması kurmak tercih edilen bir davranış biçimi değildir. Köpekler bu davranışı meydan okuma olarak algılayabilirler. Yeni tanıştığınız dostunuzla göz temasından kaçınmak, göz teması kurulduğu anda ise esnemek yapabileceğiniz en doğru şeylerdendir. Esneyerek onun bilinçaltına rahatlama sinyalleri gönderebilirsiniz! 

3. Beden Dilini Çözmeye Çalışın

Köpeklerde stres belirtilerinin gözlemlenmesi onların güvenini kazanmak için ne zaman harekete geçilmesinin belirlenmesi adına oldukça önemlidir. Stres belirtileri gösteren köpeklere yaklaşmak köpeğin güvenini kazanma sürecinde zaman kaybetmek anlamına gelecektir. Köpeğin kulakları düşükse, kafası aşağı bir pozisyonda duruyorsa, endişeli bir ifadesi varsa, dudaklarını yalıyorsa, esniyorsa gergin olduğu düşünülmeli ve onun çok üzerine gidilmemelidir.

4. Davranışlarını Ödüllendirin

Yeni dostunuzla bir arada yaşadığınız süre boyunca onu kendi haline bıraktınız ve artık kendiliğinden size yanaşmaya başladı! Şimdi onu ödüllendirmek için tam zamanı. Köpeklere ödül mamaları ile büyük bir keyif yaşatabilir ve size olan tavrını mutlulukla özdeşleştirebilirsiniz.

5. Onu Mutlu Edecek Bir Rutin Oluşturun

Onun için uyabileceğiniz bir rutin oluşturun. Tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi, beslenmelerinin tamamlanması ve diğer gereksinimlerinin karşılanması adına oluşturacağınız bir rutin ve bu rutine gösterdiğiniz uyum onun güvenini kazanmak için temel adımlardır. 

6. Onunla İlgisini Çekmeye Çalışın 

Sizi tanıması ve keşfetmesi için ona fırsat tanımalısınız. Televizyon izlerken her zamankinden farklı olarak yere uzanabilir ve size gelmesini bekleyebilir, size bakarken bir anda kalkıp evde dolaşabilir ve hatta elinize oyuncak alıp ona seslenmeden zaman geçirebilirsiniz. Tüm bu adımlar onu size çekecek ve sizi daha yakından tanımak için çaba harcamasına neden olacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.