Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Taner Kurt
Taner Kurt

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

damla@duzcedamla.com

KÖPEK EĞİTMENİ

KÖPEKLERDE STRES NEDENLERİ

  • 20.12.2022 12:50
  • (1)

Biz insanlar gibi köpekler de gündelik hayatlarında birçok olaydan, objeden, sesten olumsuz bir şekilde etkilenebilirler. Böyle zamanlarda da strese girme eğilimi gösterebilirler. Bu durum onların ruhsal sağlıklarını kötü etkileyebilir. Üstelik uzun vadede endişe hissi oluşturabilir.

Patili dostunuzun stres yönetimine katkıda bulunma noktasında, onun stresli olduğunu hızlıca anlayabilmek oldukça önemli. Peki, “Köpeklerin stresli olduğunu nasıl anlarız?”. Gelin öncelikle bu soruyu birlikte yanıtlayalım.

Köpeklerde Stres Belirtileri Nelerdir? 

Köpekler stres altında olduklarında sergiledikleri davranışlarla, vücutlarında ortaya çıkan fiziksel tepkilerle bunu belli edebilirler. Stresli bir köpeğin tepkisi başka bir köpeğe göre değişiklik gösterebilir ancak bazı belirtiler oldukça yaygındır. Köpeklerde stres belirtilerinin bazılarını şu şekilde sıralayalım:

Havlama: Elbette köpekler sıklıkla havlarlar. Bunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden biri de stresli olma durumudur. Özellikle havlamalar biraz da sızlanma barındırıyorsa bu, dostunuzun stres altında olduğunun göstergesi olabilir. Havlayarak ve sızlanarak sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir.

Esneme, salya akıntısı ve hızlı kuyruk sallama: Köpekler de uykuları geldiğinde esnerler. Bazen bu esneme bir stres belirtisi olabilir. Patili dostunuz sık sık esniyor, hızlı bir şekilde kuyruğunu sallıyor ve salya akıtıyorsa stresli olabilir.

Nefes nefese kalma: Köpeğiniz bir yürüyüş, egzersiz, oyun sonrası nefes nefese kalabilir. Ancak fiziksel bir aktivite gerçekleştirmeden nefes nefese kalıyorsa bu durum köpeğin stresli olduğuna işarettir.

Burun, kulak ve gözlerde farklılık: Normalden fazla açılan ve sıklıkla kırpılan gözler, belirgin burun delikleri, başın arkasına doğru yatan kulaklar köpeklerde stresin ortaya çıkmasının bir göstergesi olabilir.

Saldırgan tavırlar sergileme: Normalde sakin ve nazik olan patili dostunuz, sokakta saldırgan davranışlar sergileyebilir, dişlerini gösterip hırlayabilir. Bu tepkiler, dostunuzun bir olay karşısında strese girdiğinin belirtisidir.

Gezinmeye başlama: Patili dostlarınız streslendiğinde belirli bir düzen ve güzergah içinde yürümeye başlayabilir. Bunu, insanların sıkıldıklarında veya düşünceli olduklarında volta atması gibi düşünebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Patisever
    Patisever
    21.12.2022 01:06

    Merhaba Taner Bey. Hayvansever olarak sizin yazılarınız zevkle takip ediyorum .Onlar sevgiye ilgiye muhtaç yaratıklar.Strese sokan duyarsız insanlar onlarında birer canlı olduğunu unutmasın lütfen.

Resmi İlanlar