Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Düzcespor'a Son Ceza

seyircisiz oynama kapıda

Düzcespor'a Son Ceza
24.02.2022 - 21:36
Özel Haber

DÜZCESPOR  TARAFTARI DİKKAT

Düzcespor’a bu sezon 3. Kez ceza. Türkiye Futbol Federasyonu TFF 3. Lig temsilcimiz Düzcespor’a  2-0 kazanılan 68 Aksaray Belediyespor maçında taraftarın neden olduğu çirkin ve kötü tezahüret nedeniyle 4.000 tl para cezası verdi. Kırmızı lacivertliler aynı maddeden bir daha Disiplin Kuruluna gönderilirse seyircisiz oynama cezalı alacak.

DAHA ÖNCE 2 KEZ

Düzcespor TFF Profesyonel Disiplin Kurulundan 2021-2022 futbol sezonunda  Alanya Kestelspor  maçında çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle  4.000 para cezası ve Yomraspor maçından  Çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ihtar cezası almıştı.

İŞTE GRUPTAKİ TÜM CEZALAR

TFF Profesyonel Disiplin Kurulu  İskenderunspor A.Ş.'nin, 20.02.2022 tarihinde oynanan İskenderunspor A.Ş.-BAYRAMPAŞA SPOR A.Ş. TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasında, merdiven boşluklarının boş bırakılmamasından dolayı ve bu eylemin aynı sezon içinde 2. kez gerçekleştirilmesi nedeniyle 10.000.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına,

- Bitexen Düzcespor Kulübünün, 19.02.2022 tarihinde oynanan Bitexen Düzcespor-68 Aksaray Belediye Spor TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada 3. kez gerçekleştirilmesinden dolayı 4.000.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına,

- Siirt İl Özel İdaresi Spor Kulübünün, 20.02.2022 tarihinde oynanan Kalecik Futbol Kulübü-Siirt İl Özel İdaresi Spor TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasında, takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 1.400.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına,

- Darıca Gençlerbirliği A.Ş.'nin, 19.02.2022 tarihinde oynanan Darıca Gençlerbirliği A.Ş.-Beyoğlu Yeni Çarşı Futbol Kulübü A.Ş. TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada ilk kez gerçekleştirilmesinden dolayı İhtar Cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

MADDE 53 – ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT

(1) Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır. (

2) Profesyonel lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde kulüplere Ek-1 ve Ek-2, Türkiye Kupası müsabakalarında ise Ek-3’te yer alan tablolara göre ceza verilir.

 (3) Elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde; toplu halde çirkin ve kötü tezahüratta bulunan blok veya bloklara giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle müsabakaya girişleri engellenir. Çirkin ve kötü tezahüratta bulunamayacak engelli seyirciler hakkında kart blokajı cezası uygulanmaz.

 (4) PFDK, 2. ve 3. fıkra kapsamındaki cezaları birlikte veya ayrı ayrı verebilir.

(5) Kulübün ve/veya seyircisinin bu madde kapsamında, ev sahibi olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. Lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir.

 (6) Anılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve EK tablolardaki üçüncü ihlal için öngörülen para cezası kadar para cezası, ikinci ihlalde iki müsabakayı seyircisiz oynama ve ikinci ihlalde verilen para cezasının iki katı kadar para cezası ve üçüncü ihlalde ise üç puan indirme cezası verilir.

(7) Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir.

(8) Etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılması yasaktır. Anılan yasağın ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 130.000.- TL’den 260.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 45.000.-TL’den 90.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 16 20.000.-TL’den 40.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 10.000.-TL’den 20.000.-TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir.

 (9) Bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir. (10) Bu maddenin 1., 6. ve 8. fıkrası kapsamına giren ihlallerin birlikte gerçekleşmesi halinde ilgili fıkraların ihlali için belirlenen yaptırımlar ayrı ayrı uygulanır.

 

 


Editör: K. Işık

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar