Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Düzcespor'a Şok Ceza

Karar Perşembe günü Açıklanacak

Düzcespor'a Şok Ceza
22.02.2022 - 20:59
Güncelleme 22.02.2022 - 20:59
Haber Merkezi

 

Düzcespor’a  3. Kez ceza gelecek. Türkiye Futbol Federasyonu  Hukuk Müşavirliği TFF 3. Lig temsilcimiz Düzcespor’u  2-0 kazanılan  68 Aksaray Belediyespor maçında çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle  TFF Profesyonel Disiplin Kuruluna gönderdi. Kurul Düzcespor’un cezasını 24 Şubat 2022 Perşembe günü açıklayacak. Disiplin Kurulunun Düzcespor’a para cezası vermesi bekleniyor.

DAHA ÖNCE 2 KEZ

Düzcespor TFF Profesyonel Disiplin Kurulundan 2021-2022 futbol sezonunda  Alanya Kestelspor  maçında çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle  4.000 para cezası ve Yomraspor maçından  Çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ihtar cezası almıştı.

SEYİRCİSİZ OYNAMA GELECEK

Düzcespor 2021-2022 futbol sezonunda 4. Kez  Çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle  TFF Profesyonel Futbol Disiplin kuruluna gönderilirse   kendi sahasında seyircisiz oynama cezası alacak. Düzcespor taraftarlarının bundan sonraki müsabakalarda tribünlerden çirkin ve kötü tezahürat yapmaması gerekiyor. Taraftarının desteği ile 2021-2022 futbol sezonunda kendi evinde yaptığı 11 maçı da kazanan Düzcespor için seyircisiz oynamak büyük bir kayıp ve ceza olacak.

İŞTE GRUBUMUZDAKİ TÜM SEVKLER

-Darıca Gençlerbirliği A.Ş.-Beyoğlu Yeni Çarşı Futbol Kulübü A.Ş. TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

- Bıtexen Düzcespor Kulübü'nün 19.02.2022 tarihinde oynanan Bıtexen Düzcespor-68 Aksaray Belediye Spor TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

- İskenderunspor A.Ş. Kulübü'nün 20.02.2022 tarihinde oynanan İskenderunspor A.Ş.-Bayrampaşa Spor A.Ş. TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasındaki "merdiven boşluklarının boş bırakılmaması" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 49. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

- Siirt İl Özel İdaresi Spor Kulübü'nün 20.02.2022 tarihinde oynanan Kalecik Futbol Kulübü-Siirt İl Özel İdaresi Spor TFF 3. Lig 2. Grup müsabakasındaki "5 futbolcusunun sarı kart ve 1 futbolcusunun kırmızı görmesi suretiyle takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 40. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

MADDE 53 – ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT

(1) Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır. (

2) Profesyonel lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde kulüplere Ek-1 ve Ek-2, Türkiye Kupası müsabakalarında ise Ek-3’te yer alan tablolara göre ceza verilir.

 (3) Elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde; toplu halde çirkin ve kötü tezahüratta bulunan blok veya bloklara giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle müsabakaya girişleri engellenir. Çirkin ve kötü tezahüratta bulunamayacak engelli seyirciler hakkında kart blokajı cezası uygulanmaz.

 (4) PFDK, 2. ve 3. fıkra kapsamındaki cezaları birlikte veya ayrı ayrı verebilir.

(5) Kulübün ve/veya seyircisinin bu madde kapsamında, ev sahibi olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. Lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir.

 (6) Anılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve EK tablolardaki üçüncü ihlal için öngörülen para cezası kadar para cezası, ikinci ihlalde iki müsabakayı seyircisiz oynama ve ikinci ihlalde verilen para cezasının iki katı kadar para cezası ve üçüncü ihlalde ise üç puan indirme cezası verilir.

(7) Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir.

(8) Etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılması yasaktır. Anılan yasağın ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 130.000.- TL’den 260.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 45.000.-TL’den 90.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 16 20.000.-TL’den 40.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 10.000.-TL’den 20.000.-TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir.

 (9) Bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir. (10) Bu maddenin 1., 6. ve 8. fıkrası kapsamına giren ihlallerin birlikte gerçekleşmesi halinde ilgili fıkraların ihlali için belirlenen yaptırımlar ayrı ayrı uygulanır.

 

 


Editör: K. Işık

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.