Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Dile Kolay 42 Koca Yıl

  • 3.01.2022 11:02

Türkiye gibi ülkelerde uzun soluklu gazete kurmak zordur.

Hele yerel gazete kurmak ve bunu yıllarca yayınlamak çok çok zordur.

Bakın ulusaldaki gazete ve TV’lere, belirli zaman sonra el değiştirmek zorunda bile kalıyor birçoğu.

Taraf olmayan bertaraf olurmuş ya.

Bu gazeteler için doğru değil, taraf olmayan bir süre sonra yayın hayatını bitirir.

Ancak yılladır çizgisinden ödün vermeden, tarafsız, ilkeli yayın yapıp, zaman zaman baskılara bile maruz kalmasına rağmen yarım asra yakın yayın hayatını sürdüren gazete varsa öpün başınıza koyun.

İşte Düzce Damla Gazetesi de yarım asra yakın zamandır, çizgisinden taviz vermeden yayın hayatını sürdüren, Rahmetli Ali Beşer abimizin kurduğu bir yayın kuruluşu.

Yeri geldi resmi ilanları kesildi, yeri geldi baskılara maruz kaldı…

Ancak o artık herkesin bildiği doğru, tarafsız çizgisinden taviz vermeden, onlarca insana basın sektöründe okul olmuş gazete tam 42 yaşında.

42 yaş güzel kardeşim

42 yıl boyunca önce ilçenin il oluşuna tanık olmuş, Dünyanın en büyük felaketleri arasında yer alan depremler görmüş, ülkenin yönetim şeklinin değişmesine tanıklık etmiş, darbe girişimlerine şahit olmuş…

Onlarca kaymakamın gidişine, valilerin gelişlerine, seçimlere, milletvekillerine, ilçe iken ilçenin, il olunca ilin sorunlarını gündemine taşıyıp çözümler üretmiş bir gazete Düzce Damla Gazetesi.

Türkiye gibi kozmopolit ülkede 42 yılda neler olmaz ki.

İnsanlar bile darbelerden, felaketlerden, doğal afetlerden, yönetim şekli değişikliklerine kadar neler neler görürken, bunlara insanlar basın kuruluşlarından şahit olur ve gazetelerde bütün bu olaylara tanık olunsun diye yayın yaparlar.

Bir gazeteci olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde mesleğini yapmak zordur.

Çeşit çeşit baskılarla boğuşur, kendisini bir şey sanan insanların tehditlerine maruz kalırsınız.

Gazeteciler bu baskılarla uğraşırken bir de basın kuruluşunu düşünün, habercilik dışında nelerle boğuşuyor.

Ağzı olanın konuştuğu, hatayı yapmaktan utanmayıp, basına çıkmasından çekindiği ülkelerde 42 yıldır aynı çizgisinden sapmadan, gazete çıkartıyor olmak bile ayakta alkışlanacak bir durumdur.

Ve Düzce Damla Gazetesi.

Kurşunla yapılan dizgiden, dijital mizanpaja, dijital baskıya,  filmli fotoğraf makinelerinin tab edilen filmlerinden, ne çektiğini gösteren dijital fotoğraf makinelerine, yapılan haberin ertesi gün okuyucuya ulaşmasından anlık haber akışına kadar belki de kurulduğunda Rahmetli Ali Beşer abinin bile aklına gelmeyen o hayallere sığmayan süreci tam 42 yılda yaşamış bir gazete.

Bu süreç belki yeni nesil için bir şey ifade etmiyor ama basın kuruluşları için akıl almaz dönüşüm.

İşte o akıl almaz dönüşümü başarı ile tamamlamış Düzce Damla Gazetesi.

Dijital yayıncılığın dünyayı sardığı ve sınırların kalktığı bir atmosferde halen dosdoğru, taviz vermediği çizgisiyle okuyucularına her gün, Düzce’den, komşu illerden ve bölgeden anlık sıcak haber akışını sağlamak için mesleği icra etmeye, genç jenerasyona da okul olmaya devam ediyor.

Benim içinde Düzce’deki ilk evimdir Düzce Damla Gazetesi.

Uydudan yayın yapan bir yayın kuruluşunun temsilcisi olarak geldiğim Düzce’de tek tanıdığım İHA Düzce Büro Müdürü Ali Yıldız abimdi.

Onun vesilesiyle tanıdım Düzce Damla Gazetesi’nin haber telaşı içinde içtenlik, samimiyet kokan gazete ortamını.

Ve rahmetli Ali Başer abimi.

“Burası senin evin her zaman gel” demesiyle başlayan ve yaklaşık 10 yıllık Düzce maceramda ilk uğrak yerim olan gazetedir.

Asu Başer Karpuz’un devraldığı bayrak yarışında Ali Beşer abimin çizgisini koruyarak, gazeteci olarak gurur duyduğum tarafsız çizgisiyle TAM 42 YILDIR YAYIN HAYATINA DEVAM ediyor

Okurlarıyla, reklam verenleriyle ve bugünlerde de köşe yazarı olarak bir zamanlar bana kucağını açan gazetede yazıyor olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

İyi ki varsın Düzce Damla Gazetesi

Bu vesileyle başta Düzce Damla Gazetesi Kurucusu Sürekli Basın Kartı Sahibi Ali Beşer abime ve mesleğinde hayatını kaybetmiş bütün gazetecilere Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

Nice nice yıllarda güzel haber ve yazılarda görüşmek dileğiyle

Kalın sağlıcakla

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.