Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DOMATESİ BÖYLE TÜKETİYORSANIZ DİKKAT!

Birçok sebze ve meyveyi pişmemiş formda tüketmeyi alışkanlık haline getiriyoruz ancak bazı besinleri çiğ tüketmek, insan sağlığı için olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

DOMATESİ BÖYLE TÜKETİYORSANIZ DİKKAT!
17.07.2023 - 16:47
Haber Merkezi

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan domatesi doğru şekilde yememek, organlarımız için tahmin edilenden çok daha zararlı olabilir.

Sabahları aç karnına domates tüketmek, mide ve bağırsak sağlığı için oldukça riskli bir durum. Beslenme uzmanı Song Xin ve meslektaşları, çiğ domatesin aç karnına tüketilmesini kesinlikle önermiyor.

Domates, aç karnına yenildiğinde domateste bulunan organik asit ile mide asidi birleşiyor. Bu durum, bağırsakların ve midenin rahatsızlanmasına, acil veya kronik mide ve bağırsak iltihabına, mide genişlemesine ve mide ağrısına neden olabiliyor. Dispepsi hastalığı olanların ve midesi zayıf olanların açken domates yememesi gerekiyor.

Turunçgiller

Asit açısından zengin olan turunçgilleri aç karna tüketmek, alerjik reaksiyonlara ve gastrite neden olur.

Süt ve yoğurt

Süt ve yoğurdu aç karna tükettiğinizde içerisindeki faydalı bakterilerden yararlanamazsınız.

Şekerli gıdalar

Şeker ve şekerli gıdalar aç karna tüketildiğinde kan şekerini aniden yükseltebilir. Bu durum bir süre sonra diyabete sebep olabilir. Armut Yüksek lif oranıyla bilinen armutun, aç karna tüketilmemesi zararlı. Armutta bulunan lifler, midedeki mukoza için tehlike arz ediyor.

Baharatlar

Baharatlar da tıpkı armut gibi aç karna tüketildiğinde mide mukozasına zarar veriyor.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar