Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ERKEN TEDAVİ EDİLMEZSE KÖR EDİYOR

Tedavi edilmeyen retina hastalıkları görme kaybına neden olabilir. Tedavide geç kalındığı durumlarda anatomik olarak doku yeniden eski haline getirilse bile görme fonksiyonu geri gelmeyebilir.

ERKEN TEDAVİ EDİLMEZSE KÖR EDİYOR
11.07.2023 - 12:06
Haber Merkezi

 "Görme kaybının yanı sıra gözün önünde gölgelenme ve uçuşmalar olması gibi şikayetler varsa dikkat!" diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Numan Alp önemli bilgiler paylaştı.

Özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının düzenli kontrollerini yaptırmalarının önemini vurgulayan Prof. Dr. Alp, “Kan şekeri düzenli seyretmeyenlerde, görmenin giderek azalması ve görme kalitesinin düşmesi gibi durumlar yaşanabilir. Damar tıkanıklıklarında da aniden görme kaybı olabilir. Ani gelişen görme kaybı göz içi kanamasının belirtilerindendir. Görme kaybının yanı sıra, gözün önünde gölgelenme ve uçuşmalar olması gibi şikayetler yaşanması durumunda vakit kaybetmeden uzman göz doktoruna başvurulması gerekir“ diye konuştu.

 

Göz önünde gölgeler ve uçuşmalar varsa dikkat Erken tedavi edilmezse kör ediyor

'RETİNA DEKOLMANI HEMEN TEDAVİ EDİLMELİ'

Prof. Dr. Alp, “Retina hastalıkları, sinir hücreleri üzerinde kalıcı bir etki yaratmadan önce mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle travma veya yüksek miyopi sebebiyle gelişebilen yırtıklı retina dekolmanına hemen müdahale edilmelidir. Çünkü tedavisiz geçirilen her an hücrelerin daha çok hasar görmesine yol açabilir ve aşırı gecikme durumunda, müdahale edilse bile görme fonksiyonu tekrar geri getirilemeyebilir" dedi.

 

Prof. Dr. Mehmet Numan Alp, "Retina hastalıklarının tedavisinde geç kalındığı durumlarda anatomik olarak doku yeniden eski haline getirilse bile görme fonksiyonu geri gelmeyebilir. Hastanın durumuna göre ameliyat sırasında tampon madde olarak göz içerisine gaz ya da silikon verebiliyoruz. Vitrektomi ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde, gözünde gaz ya da silikon bulunan hastalar doktorunun tavsiyelerine uymalıdır. Silikon uygulanan hastalarda silikonun geri alınması için birkaç ay sonra ikinci bir cerrahi işlem gerekir. Gaz kullanıldığı durumlarda ise gaz zamanla kendiliğinden yok olur. Ancak gazın göz içerisinde bulunduğu süre zarfında hastanın uçağa binmemesi gibi bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir" bilgisini verdi.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar