Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

3 UZMANDAN 2 ÇÖZÜM

Su; içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi minerallerle sağlığımız kadar cilt güzelliğimiz için de büyük önem taşıyor.

3 UZMANDAN 2 ÇÖZÜM
7.07.2023 - 12:53
Haber Merkezi

Bu faydalarından yararlanmak isteyen pek çok kişi de bol miktarda su tüketiyor. Ancak içilen su miktarını belirlemek için kullanılan cam, metal, çelik ya da plastik şişeler dikkat edilmezse adeta birer 'canlı bomba'ya dönüşebiliyor! İşte 3 uzmandan 2 çözüm önerisi...

Yaz geldi, 20 milyon bakteri su şişesine girdi 3 uzmandan 2 çözüm, olmazsa atın

Güne su içerek başlayın, ilk litreyi sabah için ve iş yerinde masanızda veya kolunuzun uzanabileceği bir yerde bir şişe tutun. Bu sözleri bol su tüketmenin önemine vurgu yapan uzmanlardan sık sık duyuyoruz.

Peki, içilen su miktarını belirlemek için gün içinde kullandığımız şişeler ne kadar temiz? Yeterince temizlenmeyen şişeler hangi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor? Su kapları içerisinde kolera, sigella, salmonella, aeromonas, lejyonella gibi bakteriler, giardia ve amip gibi parazitler ve de norwalk ile rotavirüs bulunabileceğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Hepsinin ortak noktasına baktığımızda bulantı, kusma ve ishale sebep olduğunu görüyoruz. Özellikle arabada uzun süre bekletilmiş su şişelerinin tekrar tekrar kullanılması ya da beklemiş ve sonrasında soğutulan sularda pek çok mikrop canlı kalabiliyor. Waterfilterguru.com adlı bir internet sitesinin yayımladığı bir çalışmaya göre, tekrar kullanılabilir su şişeleri ortalama olarak 20,8 milyon bakteri birimi (CFU) içeriyor. Bu da klozet kapağındaki mikroplardan 40 bin kat daha fazla” dedi.

Yaz geldi, 20 milyon bakteri su şişesine girdi 3 uzmandan 2 çözüm, olmazsa atın

SU ŞİŞESİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

“Pet şişeler yerine cam şişelerde sunulan veya çelik ya da cam matara almak, bu yolda atacağınız ilk adım olabilir” diyen Dr. Ayça Kaya, “Özellikle dışarıda tezgahlardan ve marketlerden alınan su şişelerini mutlaka deterjanlı ve nemli bir bezle dezenfekte etmelisiniz. Günlük temizlik için de cam ya da çelik mataranızı sıcak sabunlu su karışımıyla doldurun, sallayın ve mutlaka bol su ile durulayın. Kapaklar ve üstü hareketli parçalar daha fazla toz, kir ve kalıntı barındırabiliyor.

 Bu sebeple temiz bir fırçayla girintili kısımları detaylıca temizlemek daha doğru olacaktır. Eğer su şişenizi temizlemeyi uzun süre ihmal ettiyseniz, şişeyi gece boyunca sirkeli su çözeltisinde bekletin, durulayın ve tekrar kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Kullandığınız matara ya da şişelerin hijyenine dikkat ederseniz mikropların oluşumunun önüne geçebilirsiniz” diye konuştu.  


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar