Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KARPUZUN BU FAYDASINI HİÇ DUYMADINIZ

Sulu sulu insanın içini ferahlatan karpuzun duymadığınız faydası hastalıklara karşı savaşıyor.

KARPUZUN BU FAYDASINI HİÇ DUYMADINIZ
21.06.2023 - 12:06
Haber Merkezi

Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında hiç şüphesiz karpuz yer alıyor. Serinletici özelliği ile ferahlatan karpuz içerdiği vitaminler bakımından da oldukça sağlığa faydalı.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?


 - İçeriğinde lif olmasından ötürü, bağırsakları çalıştırır.


 - Gün içerisindeki meyve gereksinimini karşılar.


 - Su içermesinden ötürü, gün içerisinde tüketilmesi gereken sıvının belli bir bölümünü karşılar.


 - C vitamini ve folik asit açısından zengindir. C vitamini, hastalıklara karşı koruma sağlayan en önemli antioksidan vitaminleri içerisinde bulunur.


 - Kırmızı renkli meyvelerin içerisinde likopen ve antosiyanin yüksektir. Bu bileşenler; kalp krizi, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitlerine karşı koruma sağlar.


 - Kırmızı meyveler, inflamasyonu azaltarak, antioksidan özellikleri bulunan bazı flavonoidler içermektedir. Bu yüzden karpuzun, hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur.


 - Karpuzun bilinmeyen pek çok faydasının da bulunduğunu belirtmek önemlidir. Baş ağrısı çeken kişilerin karpuz yiyerek, baş ağrılarından kurtulması olasıdır. Baş ağrılarını hafifleten karpuz, devamlı olarak baş ağrısı çekenler için birebirdir.


 - Karpuzun bilinmeyen bir başka faydası ise; kansere karşı koruyucu olduğudur. Karpuz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudu kansere karşı korumaktadır.


 - Karpuz; böbreklerin işlevlerini doğru bir şekilde getirmesine yardımcı olur.
Karpuzun bu faydasını hiç duymadınız O hastalığa karşı zırh gibi koruyor

Karpuzun Zararları Var mıdır?


 Karpuz; normal bir şekilde tüketildiği zaman çok az yan etkisi bulunan bir meyve türüdür. Ancak aşırı karpuz tüketimi sonrasında belli başlı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanacaktır;


 - Karpuzun aşırı tüketilmesi sonucunda gaz oluşumu kaçınılmazdır. Karpuzun gaza neden olmaması için normal porsiyonlarda karpuz tüketmek gerekir.


 - Karpuzun en önemli yan etkileri içerisinde ishale yol açması olarak tanımlanabilir. Karpuzun fazla tüketilmesi ile ishal kaçınılmaz oluyor.


 - Karpuzun aşırı bir şekilde tüketilmesi sonucunda kan basıncı seviyesini düşebilir.


 - İçeriğinde bol miktarda şeker bulunan karpuz, kilo alımına sebep olabilir.


 - Karpuz; şeker hastası olan bireylerde problemlere neden olabilmektedir. Şeker hastalığı olan bireyler, karpuz tüketmek istese, mutlaka olarak hekimlerine danışmalıdır.


Bütün bu yan etkiler, karpuzun aşırı bir şekilde tüketilmesiyle beraber ortaya çıkabilecek olan durumlardır. Karpuz, bilhassa sık bir şekilde tuvalete çıkan bireylerde tüketildiği zaman, tuvalete çıkma oranını daha fazla arttırır. Bu olumsuz etkilere karşılık, karpuz tüketimine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar