Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KAHVEYİ ÖLÇÜLÜ TÜKETMEK ÖNEMLİ

Kahve tüketimi, kalp sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerini araştıran çok sayıda çalışmaya konu olmuştur.

KAHVEYİ ÖLÇÜLÜ TÜKETMEK ÖNEMLİ
21.09.2023 - 10:05
Güncelleme 21.09.2023 - 11:37
Haber Merkezi

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ, kahvenin kalp sağlığı üzerindeki etkisi, tüketilen miktar ve bireysel duyarlılık dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebileceğini söyleyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Antioksidanlar: Kahve, enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu etkileri olabilecek klorojenik asit gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Kan basıncı: Kafein, kahvede bulunan doğal bir uyarıcıdır ve kan basıncını geçici olarak artırabilir. Ancak çoğu insan için bu etki hafif ve kısa sürelidir. Hipertansiyonunuz varsa veya kafeine karşı hassassanız, kahve alımınızı takip etmeniz çok önemlidir.

Kolesterol seviyeleri: Bazı çalışmalar kahve tüketiminin kolesterol seviyeleri üzerinde mütevazı bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bazı kişilerde LDL kolesterolde ("kötü" kolesterol olarak adlandırılır) hafif bir artışa neden olabilir, ancak bu etki kahvedeki faydalı bileşikler tarafından daha ağır basabilir.

Kafeinsiz kahve: Kafeinin potansiyel olumsuz etkileri konusunda endişeleriniz varsa, kafeinsiz kahve de bir seçenektir. Kafeinin uyarıcı etkileri olmaksızın normal kahvede bulunan faydalı bileşiklerin çoğunu içerir.

Bazı çalışmalar kahvenin kalp sağlığı için potansiyel faydaları olduğunu öne sürerken, diğerlerinin çelişkili sonuçlar bulduğunu belirtmek önemlidir. Ayrıca, kahveye verilen bireysel tepkiler büyük ölçüde değişebilir. Kalp sağlığınızla ilgili özel endişeleriniz varsa veya kafeine karşı hassassanız, sağlık geçmişinize ve koşullarınıza göre kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilecek bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Özetle, orta düzeyde kahve tüketiminin çoğu bireye zarar vermesi olası değildir ve hatta içerdiği antioksidanlar nedeniyle kalp sağlığı için bazı potansiyel faydaları olabilir. Bununla birlikte, aşırı tüketim veya sağlıksız bileşenlerin eklenmesi olumsuz etkilere neden olabilir, bu nedenle kahveyi dengeli bir diyetin parçası olarak ölçülü tüketmek önemlidir.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar