Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Çevresel faktörlerin alerjik hastalıkların artışında önemli rol oynadığına dikkat çeken Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, hava kirliliği, kimyasal maddelerin yaygın kullanımı ve endüstriyel atıklar gibi çevresel faktörler, alerjik reaksiyonların görülme sıklığını ve şiddetini artırmaktadır.

ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
12.06.2023 - 10:24
Güncelleme 12.06.2023 - 10:25
İHA

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar, çevresel kirleticilere daha fazla maruz kalma eğilimindedir ve bu da alerji vakalarının artmasına katkıda bulunmaktadır” dedi

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevresel faktörlerin alerji üzerine etkisine dikkat çeken Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları bölümünden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Dünya çapında “Her yıl dünya genelinde kutlanan bu özel gün, çevre bilincini artırmak, doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını teşvik etmek, çevre sorunlarına dikkat çekerek bu sorunun çözülmesi amacıyla önlem almak için önemli hatırlatmalarda bulunmaktadır.

Üzerinde yaşadığımız dünya, sonsuz kaynaklarıyla biz insanlara hayat vermekle birlikte çeşitli insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri giderek artmaktadır. Doğal su kaynaklarının kirlenmesi, küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği, ormanların ve biyolojik çeşitliliğin azalması tehlikeli boyutlara ulaşmış olup bu sorunların çözümü için bütün insanlara büyük bir sorumluluk düşmektedir” diye konuştu.

Toplumun her kesimi iş birliği içinde olmalı
Bu yılki Dünya Çevre Günü'nün küresel çevre sorunlarına karşı herkesin birlik içinde harekete geçmesi gerektiği konusunda çağrı yaptığını belirten Doç. Dr. Nacaroğlu, şöyle devam etti: Bireyler olarak, günlük alışkanlıklarımızı gözden geçirerek çevre dostu seçimler yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Sürdürülebilir ulaşım araçlarına yönelmek, enerji tasarrufu sağlamak, çevre atıkları azaltmak ve geri dönüşüm yapmak gibi basit gözlenen birtakım adımlarla bile büyük değişimler olabileceği belirtilmektedir. Aynı zamanda hükümetlerinde çevre dostu politikalar ve uygulamalar geliştirmek, sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak, çevre koruma projelerine destek vermek ve çevre bilincini yaymak için çeşitli eğitim programları düzenlenmesi gerekmektedir. Kısacası toplumun her kesimlerinin iş birliği içinde bu konuda duyarlı olması gerekmektedir.”


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar