Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Ali Beşer

  • 23.03.2018 10:02

Gece yarısı gelen haber şok ediciydi. Ama bir gazete haberi kadar, bir gazetenin kendisi kadar gerçekti. 

Kimse Ali Beşer’in sonraki gün çıkacak DamLa’yı göremeyeceğini bilemezdi.

Kırk yıllık yoL arkadaşı DamLa onsuz gördü bir pazartesiyi.

Ali Beşer DAMLA’yı gerçek kılan kişiydi; onu kağıdıyla, internetiyLe, logosunun kırmızı rengiyLe var etti. 

Bir gazete kurarak şehrine fikir katan bir insanın bastırdığı binlerce sayfa ve o binlerce sayfayla yarattığı hisler çok önemlidir.

Bir gazete çok şey şeydir. Kağıdıyla, kokusuyla, dokusuyla duyumsamalara, tepkilere ve hissedişlere yön verir. Damla GazeteSi Düzce için özgül ağırlığı olan bir marka. Düzce aşkıyla var olan bir gazetenin etrafına verdiği ışık da eLbette farklı. Ali Beşer bu gazeteyle yıllarca Düzce’yi de şekillendirdi. Bir görüşmemizde Düzce’yle ve küçük kasabasıyla ilgili hayallerini anlatmıştı. Ali Beşer, hayalleri olan ve sanatın yanında yer alan bir insandı. 

O bir gazeteciydi. Gazeteciler yerele ve evrensele ilişkin kaygılar taşırlar. Onun için Doğru dürüst yaşamlar onların gidişlerinde daha çok öne çıkar. Zamanın düzenbazları da böyle zamanlarda daha çok açıkta kalırlar.

Ali Beşer’in yaptıklarını, ettiklerini, yıLLara kattıklarını ölüme, bir bitişe bağlamak kolay değil. 

İnsanlar ölebilir ama tarzları ve bakış açıları yaşar. 

Bir gazetecinin, bir gazete kurucunun ölümü sıradan bir şey değildir. Hele o kişi yerel bir gazeteciyse onun ölümüyle birlikte anıLar, özgür düşünceler, yerel tutkular ve hayaller de yOk olur. DAMLA GAZETESİ’nin kırk yıLlık bir geçmişi var. ALİ  BEŞER bu şehrin geleneksel yanlarını da modernizmini de görmüş bir insandı. Yani o, şehirde olup bitenlerin şahitlerindendi. Giderken hayatın akışına ve ustalığa dair izler bıraktı... On yılı aşkın süredir Damla Gazetesi’nde sınır ve süre kaygım olmadan yazılar yazıyorum. Ali Beşer’in bana sağladığı yazma özgürlüğü haYatım boyunca aklımda olacak. Şaşkınım, beklemediğimiz anda geLen bu ölüm beni sarstı. Sevgili Asu’nun, sevgili Can’ın, tüm ailenin ve Düzce’nin acısını paylaşıyorum.  Ali Beşer’i unutmayacağım...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.