Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BENCİL OLMAYALIM

  • 30.03.2023 09:29

İnsan mucizevi ve mükemmel canlı olarak dünyaya gelir. Sağında solunda önünde arkasında birçok melek ona refakat eder. Aman başına bir şey gelmesin aman yanlış yapmasın, hatalarını düzeltmesi için son dakikaya kadar beklerler, sevablarını, iyiliklerini ve güzelliklerini hemen kayıt altına alırlar.

BU MELEKLERİN VAZİFESİ İNSANI KORUMAK VE HAYATINI KAYIT ALTINA ALMAKTIR.

İnsan hatadan, imtihandan uzak durmuyor. Yanlışlar yapabiliyoruz. Bazen yanlış tercihler yapıp günah işleyip, başkalarının da günahına ortak olabiliyoruz. Oysaki yüce Allah insanı özgür bıraktı ve özgür iradesini ruhuyla birlikte yarattı. Her insana koruyucu meleklerini iki omuz üstüne yerleştirdi.

İnsanoğlu bu  mükemmelliğin melekten bile üstün bir varlık olduğunun farkında  değil. Allah'ın bir kulu olduğunun farkında değil.

Bazıları şeytanla kol kola omuz omuza olmayı tercih ediyor, insan olmak istemiyor, şeytan olmak istiyoruz. Şahsi çıkar ve menfaat uğruna, geçici dünya hayatı hesabına ahiret hayatını unutup sorumsuzca yaşamak istiyoruz. 

Asla hedefimiz bir melek olmak değil, düzgün bir vatandaş, iyi bir insan olmak değil…

Hatta düzgün bir esnaf, düzgün bir tüccar, iyi bir yönetici, iyi bir patron, düzgün bir ev sahibi, iyi bir kiracı, iyi bir komşu olmak değil....

İnsan tercihleri için özgür kalır, iradesi onu yönlendirir. Doğru yolu bulmak, hak ettiğini kazanmak, hatalarının ve tercihlerinin bedelini ödemek için imtihan olur İNSAN...

Bizim tek hedefimiz var şeytanla bir olup birbirimizi birbirimize kırdırmak, aşağılamak, küçümsemek, üstten bakmak, çalmak, başkasının hakkını yemek, kötülük yapmaktır. Bu nedenle hedefimiz asla Allah'ın istediği gibi bir kul, iyi bir insan olmak değil.

Bu insanlık suçu değil mi ?

Cenabı Allah ! tepkisini insanlığına bazen gösterir, bazen erteler ama asla ihmal etmez. Zulüme rıza göstermez.

Allah-u Teala kimseye gözükmez ama herkesi görür, uyarır, bazen varlığını hissettirir...

Yaşadığımız asrın felaketi olan depremde ekranlarda gördüğünüz arama kurtarma esnasında insanların ağzından Allah'tan başka bir kelime çıkmıyordu. Peki dersimizi alıyor muyuz, Allah'ın emirlerine uyuyor muyuz?

Bir ataistin kaza anında Allah diye bağırması bile yardıma ne kadar muhtaç olduğunun, savunmasız kaldığının kontrol edemediği korkusunun itirafıdır aslında.

Belli ki insan olarak bir çoğumuz maalesef evrensel kurallara  uyum sağlamıyoruz. Belli bir kesim yarım yamalak Allah'ın kurallarına uymaya çalışıyor olsa da maalesef bir çoğumuz belki de cennetin yüzünü de görmeyeceğiz.

Dünyada öyle olaylar yaşanıyor ki insanlık ölmüş mü diyoruz; evet insanlık ölmüş. Şu anda yeryüzünde sadece şeytan ile kol kola girmiş insan sıfatında gözüken canlılarız biz...

Başka ülkelerin milyonda bir yaşayacağı sıkıntıları ülkemizde her 24 saate bir yaşıyoruz. Kah ekonomik kriz, kah siyasi kriz, kah deprem,  kah sel ve su baskını, kah yangın, kan davası, trafik kazası kadın cinayetleri, hırsızlık vs.vs işte. Daha ne kadar yazayım ki...

Satan memnun değil alan memnun değil.

Doktor hastadan şikayetçi hasta doktordan şikayetçi kısacası herkes insanlık derecesine göre hayatından hep  şikayetçi.

Vatandaşın biri Avrupa ülkelerine çıkıp geziyor, sonra ülkeye geri dönüyor bir arkadaşı hadi anlat bakalım “Avrupa ve Türkiye'deki fark neydi? vallahi demiş Avrupa'da müslüman çoktu cami yoktu, ülkemizde cami çok müslüman yok..!"

Haşa olur mu öyle şey demeyin hepimiz müslümanız tamam kabul ediyorum ülkemizin %98'i Müslüman ama nerede adalet, nerede vicdan, nerede samimiyet, nerede güven?

NEREDE DÜRÜSTLÜK ?

Ülkemizde bütün bunların çoğu maalesef yok olup gitmiş şeref, haysiyet zaten o çoktan bizi terk etmiş. Hal durum böyle olmazsa ülkemiz bu kadar çok şeyle uğraşır mıydı?

Adalet, güven, saygı ve sevginin olduğu her yerde istikrar vardır.

Avrupa ile farkımız bu aslında...

Onlar birbirlerine güvenmeyi öğrenmişler bu nedenle adalet ve insan hakları onlar da daha güçlü...

OYSAKİ İNSAN !

Bugün var, yarın yok.

Hesabını, verdiği sözleri, akşam yediği yemeği sabah unutuyor...

İYİ  İNSAN olmanın müslümanlıkla da alakası yok. İyi niyet, güzel ahlak ve adalet duygusunu kaybetmesin yeter ki...

Herkes önce iyi bir insan olmalı. Müslüman olmak insanın tercihidir. Herkes müslüman olabilir ama her müslüman iyi bir insan olamıyor maalesef...

Müslüman olmakla da bitmiyor, iyi bir müslüman olmak için önce iyi bir insan olmamız gerekiyor.

Ülkemizde tek derdimiz yağ gibi üste çıkmak, altta kalanın canı çıksın, bu babamız da olsa fark etmez, abimiz de olsa fark etmez, amcamız da olsa fark etmez iş çıkar olduğu zaman herkesi  ezer geçeriz. Bunların hepsini topladığınızda bize insan demek biraz fazla tevazu olur. Allah'ın istediği şekilde iyi bir kul, iyi bir insan olabilmek için çok çalışmak gerekiyor.

Artık böyle iyi insanı ya filmlerde seyredeceğiz ya hikayelerde okuyacağız ya da masalarda dinleyeceğiz. Çünkü içimizdeki insanı katlettik, öldürdük…

Kimse kusura bakmasın İNSANLIKTAN UZAKLAŞIYORUZ.

 Avrupa'yı örnek verdim sakın ha yanlış anlamayın onlar da  kendine iyi insanlar başkalarına karşı öyle değiller.

 Irkçılar sadistler, katil ve zalimler, inançsız insanlar onların içinde de var. Dediğim gibi onların medeniyetleri sadece kendilerine karşı var.

Medeni olmak her topluma uygulanmalı, her  insana insanca yaşamak,  medeniyetten faydalanmak hakkı verilmelidir. Erdemli bir hayat yaşamak için her insana karşı saygılı olarak, güven duyarak, bireysel insan haklarını koruyarak, vicdan duygularını geliştirilerek sağlanabilir.

Umarım bu yaşadığımız felaketler, musibet ve hastalıklar, olağanüstü doğa olayları bizi kendimize bir nebze olsun getirir. Birbirimize daha güvenle bakarız daha inançlı yaşarız daha güçlü bir toplum haline geliriz.

Allah hepimizi affetsin Amin.

Haddimi aştıysam özür dilerim.

Sevgi, saygı ve hürmetlerimi arz ederim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar