Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÇANAKKALE ZAFERİMİZ 

  • 18.03.2023 10:14

Savaşın kaderinin değiştiği, vatan uğruna nice evlatlarımızı şehit verdiğimiz, toprağın kanla sulandığı yerdir ÇANAKKALE...

GELİNCİK ÇİÇEKLERİ AÇTI ZAFERİN TOPRAKLARINDA.


ECDADIMIZIN destan yazdığı, cephedeki askere  neden savaşıyorsun diye sorulduğunda 'ALLAH İÇİN SAVAŞIYORUM' cevabının alındığı yerdir. Çanakkale bu vatanın birlik beraberlik sembolüdür. Tarihimiz milli manevi ortak değerlerimizden biridir. Özellikle Çanakkale Zaferi, yakın tarih içindeki yeri bakımından son  derece anlamlıdır. Çünkü, ''Osmanlı bitti, bir daha dirilemeyecek şekilde yere serildi'' denilen bir zamanda kazanılmıştır. Mahiyeti itibariyle bir diriliş cehdi, aynı zamanda birlik beraberlik sembolüdür. Çanakkale Zaferi, Avrupa'nın ''Hasta Adam'' damgasını vurduğu bir milletin varlık mücadelesidir. Mücadele kaybedilseydi her şey biter, o moral çöküntüsü içinde İstiklal Savaşı bile verilmezdi. Ama kazanıldı.Tarihin yönü değişti.

Aziz  milletimiz ateşle imtihan oldu Çanakkale'de. Yürekler yandı. Analar ağladı. Çocuklar şehit oldu.  Kendi varoluş tarihini yeniden yazdı Türkiye...

Yıllardır savaşmaktan yorgun düşmüş olmasına rağmen İmparatorluğun binlerce metrekare toprağı içinde on yedi yıl aralıksız savaşmıştı. 

ON YEDİ YIL SAVAŞ İÇİNDEN ÇIKTI TÜRKİYE

Trablusgarp'tan Balkanlar'a kadar tüm vatan sathını adeta kanıyla sulamış, başta insan kaynakları olmak üzere hemen hemen tüm kaynaklarını tüketmişti.

Takvimler Şubat 1915'i gösteriyordu. İngiliz donanması ve yanındakiler bir yandan son derece modern ve ateş gücü yüksek toplarla denizden Çanakkale sırtlarını döverken, bir yandan da Seddülbahir ve Arıburnu kıyılarına çıkarma yaptılar. Niyetleri bir an önce Çanakkale'yi geçip TÜRKİYE kuşatması yapmaktı. Türk tarafının ise topları yetersiz, mermileri kısıtlıydı. Bunu düşmandan saklamak için buldukları yöntem ise oldukça ilginçti: Çanakkaleli kadınların cepheye taşıdığı soba borularını mevzilere dikiyor, arada çalı çırpı yakarak borudan duman çıkması sağlanıyor, bununla ''Osmanlı savunmacılara yeni toplar geldi'' izlenimi verilmeye çalışılıyordu. 
İşte bu imkansızlıklar içinde aziz milletimiz düşmanın teçhizat, cephane ve daha nice özellikler bakımından kat kat üstün olduğu bir savaştan 'iman ve vatan sevgisi' parolasıyla galip çıktı. Düşmanın üzerine mermisizlikten silahının ucuna taktığı süngüyle TEKBİR ALLAH-U EKBER diyerek koştu. Bu topraklar için 276 kiloluk dev top mermisini kaldırdı. Bu vatan uğruna şehid oldu. Unutmayalım ki Çanakkle Şehidleri bu vatanın tapusudur. Ve yine unutmayalım ki biz birlik beraberlik içinde olduğumuz sürece AZİZ  MİLLETİMİZ, NECİP TÜRKİYE CUMHURİYETİ YIKILMAZ, VATAN BÖLÜNMEZ...

18 Mart Çanakkale ZAFERİMİZ hepimizindir.

BUGÜN ECDADIMIZI HATIRLAMANIN EN ÖNEMLİ GÜNLERİNDEN BİRİDİR. 

Allah rahmet etsin. Ruhları şad olsun. Binler dualar ile şükranlarımı, minnet duygularımı arz ederim. 

BUNDAN SONRASI İÇİNDE:

Nice zaferlere hep birlikte atalarımızdan gördüğümüz güç, birlik beraberlik ve dayanışma ruhu ile sağlık, huzur, mutluluk, ile bize miras kalanı korumak ve daha fazla ileriye götürmek için HEPİMİZ TÜRKİYE'YİZ.

Bize her zaman destanlar yazmak, tarihe altın harflerle yazılmak ve TÜRKİYE için çalışmak yakışır. 

Başımız dik olsun. 

BİZ BÖLÜNMEZ BİR CUMHURİYET, BÜYÜK BİR DEVLETİZ.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar