Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÖN YARGILI OLMA !

  • 5.03.2023 18:39

Zengin de olsak fakir de olsak, bizi en çok huzursuz eden bir mevzuya değinmek istiyorum; ÖN YARGI !

Ön yargılı, ezbere veya kulaktan dolma yapılan konuşmalar toplumumuzu huzursuz eden, herkesi olumsuz etkileyen önemli bir stres kaynağıdır. İçinde bulunduğumuz toplumun en büyük kötü alışkanlığı veya psikolojik hastalıkları olarak karşımıza çıkıyor.

Daha çok zengin insanlarda gözüküyor olduğunu düşünenlere oranla fakir insanlarda da  var bence...

Zenginleri bencil, şımarık, merhametsiz düşünen insanların önyargıları mı bu hale mi getirmiş ?

Birinin hatasının herkese yüklenmesi gibi bir ön yargıdan söz edeceğim sizlere...

Mesela kötü ahlaklı bir zengin yüzünden tüm zenginlerden nefret ediliyor. Bence bu tamamen ön yargılı bir düşünce, zengin insanlar genelde akıllı ve zeki olurlar. Paralarını, mallarını, mülklerini nasıl değerlendireceklerini çok iyi bilirler, çoğu cesur ve merhametlidir. Birçoğu iyi bir insan, yardımsever ve misafirperverdir.

Bunu nereden biliyorum Düzce'de, Ankara'da, İstanbul'da hastası olan çaresiz insanlar var o insanların birçok ameliyat parasını ilaç parasını, elektrikli sandalyesini, doktorunu ve  hastane masraflarını karşılayan zenginler var. Kalpleri  vicdanla dolu bu zenginlerin birçoğu fabrikalar kurarak insanlara iş imkanı sağlamış, ekmek kapısı açıp, iş vermiştir.

 Maalesef kötü ahlaklı bir zengin yüzünden tüm zenginlerden nefret ediliyor. Ülkemizde birçok sanayici, ihracatçı, ithalatçısı, üreticisi var, çiftçisi, hayvancısı, arazi sahipleri var, mal mülk sahipleri var, otel sahipleri var. Hasılı kelam dünyalık olarak çok ciddi servet sahibi insanlar var. Allah'a çok şükür bu insanlar paralarını dışarıda harcamıyor, kendi ülkelerinde yatırım yapıyorlar. Zengin denince akla hemen Koç Sabancı ve benzeri zengin aileler geliyor, ülkemizde Koç Sabancı gibi zengin olan gizli nice zenginler var.

MÜTEVAZİ YAŞIYORLAR.

Zengin olmak kötü insan anlamına gelmemeli, bu sadece ülkemizde bazı film senaryolarında zengin kız fakir oğlan zihniyetinden kaynaklanan düşünceler aslında. İşin gerçeği öyle değil. Veya tamamen böyle değil.

Yoksulluk da utanılacak bir hal vaziyet değildir. Yoksul olup şeref, haysiyet sahibi çok insanlar var. Ekmeğini alnının teriyle kazanan, kimseye borçlu kalmayan, ihtiyacı olanı kadarına çalışıp  kazancını ağız tadıyla ailesiyle birlikte huzur ve bereketle yiyen insanlar bunlar.

Dünyada mal mülk sahibi olmamış ama Allah katında çok değerli olmuş insanlar da var. Duaları kabul olacak kadar kıymetli ve hayırlı insanlar onlar. Kimsenin malında mülkünde gözü olmaz, mutlu, huzurlu hatta çok mal mülk sahibi olmadıkları için hesabının kolay olacağını düşünüp haline şükreden insanlar.

Bir de durumu elverişsiz ama başkasını kıskananlar da var, hem de bunlardan çok fazla var.

İşte “başkasının arabası var benim neden yok, başkasının evi var benim neden yok, şunun tarlası var benim neden yok?” hep neden benim yok demekten yoksul olup ömrünü ve sabrını hiç eden insanlar bunlar...

Yoksulluğun da kendine özgü zenginliği vardır. Şeref, namus, onur, delikanlılık gibi, çalışkan üretken insan olmak gibi.. Bunlar da farklı bir zenginliktir. Herkeste yoktur bu özel olgunluklar. Herkeste bulunmayan özelliklerdir bunlar. Hani derler ya “sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” bu cümle tam da yeridir, herkes bir anda zengin olamaz, çalışıp üretmesi gerekir.
Zaten Türk filmlerini seyrede seyrede hem dinimizden olduk hem imanımızdan olduk, hem örf adet ve geleneklerimizden uzaklaşıp tembel ve tüketici toplum olduk. Zenginliğin erdemlik ve sorumluluğunu ve yoksulun ne anlama geldiğini unuttuk. Bir nevi beynimizi yıkadılar.

Oysa ki bir memlekette zenginler de olacak, orta direkte, yoksullar da olacak.  Tıpkı demir, çimento, kum ve su gibi olmalı toplum. Sağlam bir yapı gibi birbiri  içerisinde harmanlanıp sağlıklı bir toplum haline gelmeli insanoğlu.

Ülkemizde her insanın zengin olabileceği gibi her zenginin de iflas edip yoksullaşacağı gerçeğini unutmamak gerekir.
Dünyada her zaman zengin ve yoksullar olacak bu gerçeği göz ardı etmememiz gerekir. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de zengin ve yoksullar var ve olmaya da devam edecek.

Bir gerçek daha var ki o da şudur; dünyada hiç kimse diğer tarafa yani ahirete bir şey getiremez ruhundan başka. Allah herkesin gönlüne göre versin. Yoksulluk ayıp bir şey değil, çalışmamak ayıptır. Zenginler içerisinde vicdan yoksunu insanlar var ama aynı şekilde yoksulların içerisinde de o tarz insanlar var.

En güzeli herkesin kendi haline şükretmesi, kimsenin  kıskançlık ve önyargı içinde olmamasıdır. Beterin beteri olabileceği gibi zenginin de zengini vardır her zaman. Ön yargı ve kıskançlık bir insanın en büyük sorunu ve kendisine verdiği cezadır. Huzuru kaybetmesine, akıl ve ruh sağlığını bozmasına sebep olabilir. Bunun yerine kısmetine razı olmak, elindekilerle yetinmek, iktisat ve kanaat ile yaşamak en büyük zenginlik ve servettir.

Huzurlu ve mutlu olmanız dileğiyle esenlikler dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.