Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

HAKKI OLAN AFFETMEZ!

  • 3.02.2023 11:13

Ailede, okulda, iş yerinde, yaşadığımız il, ilçe, köy, mahallelerde kurduğumuz yürüttüğümüz ilişkilerin sağlıklı, düzenli olması için disipline ihtiyaç var. Toplumsal yaşamın sosyal alanları için disiplin ne kadar gerekli ise devlet-birey-toplum ilişkileri açısından da son derece önemlidir.
Devleti ve milleti disiplinsizlikle tanıştıran bir zihniyetin yönetim anlayışının hâkimiyetinde nereye kadar yol alınabilir?
Disiplinsizlik, sağlıklı toplum ve insan ilişkileri içinde kabul gören, görecek olan bir durum değildir. Disiplin konusuna neden girdim, neden bu konuya vurgu yaptım?

Devlet zaman zaman her alanda ‘AF' gibi konuları gündeme getirerek vatandaşını rahatlatabilir, Devlet millet bağının kuvvetlenmesine katkıda bulunabilir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ‘AF’ meselesiyle ilgili cezaevlerinden, mali alanlara, öğrenci eğitim ve kredileri ile ilgili alanlara uzanan uygulamalar oldu, toplum tarafından da kabul gördü. Tabii ki, bu af meselesinde alanların bir kısmını birbirinden ayırmak lazım. Örneğin; vergi affı ile öğrenci affını aynı kefede değerlendirmemek lazım. Vergi  afları ile  ilgilide birbirinden ayrılması gereken durumların olduğunu hatırlatarak konuya girmek istiyorum.

Vergi konusunda namuslu bir şekilde ticaret yaparken sıkışan, af bekleyenlerin yanında, işi gücünü sadece sahtecilikle yürüten, devleti milyonlarca, milyarlarca zarara sokan, vergisini özellikle zamanında ödemeyen,

 ‘NASIL OLSA AF ÇIKAR’

 diyerek, af bekleyenler var. Dünya onlara güzel, çalsın çırpsın, kaçırsın, sonra affa uğrasın!

DİSİPLİN VE SORUMLULUK ANLAYIŞI ŞARTTIR.

Namuslu vatandaşta, disiplinli ve sorumlu davransın, yurttaşlık bilinci ile hareket etsin, bir gün dahi vergisini, sigortasını geciktirmesin, geciktiğinde de faiziyle ödemek zorunda kalsın.

HAKMI ADALETMİ,
YOKSA İHANETMİ  VEYA VATANDAŞA REVAMI ?

Bu tür aflar ne yazık ki sık gündeme geliyor, vergi kaçakçıları da bunu çok iyi bildiği için ‘Nasıl olsa af var’ diyerek, her seferinde dümenine bakıyor. Namuslu vatandaşta ‘paşa paşa’ görevini yerine getiriyor.
O nedenle diyorum ki; Devlet bu disiplinsizliğe, sorumsuzluğa, ihanete ve kul hakkına fırsat vermemelidir.  Zamanında, yerinde denetimler yapılsa, ödenebilir rakamlar belirlense, özellikle vergi konusunda affa ne diye gerek duyulsun, ne diye hırsızlar tayfası üretilsin.
Vergisini zamanında ödeyen, bir gün dahi geciktirmeyen yurttaşın her af döneminde isyanına tanıklık ediyoruz. Vatandaş; "Benim  ne suçum var. Zamanında ödüyorum, ödemezsek ceza yiyoruz, vergiciler ve zabıta tepemize biniyor" diyor ve merak ediyor; Vergisini ödemeyenler, af için bekleyenler bu işi nasıl beceriyor, bütün bunlara rağmen işlerini nasıl sürdürüyorlar?

Ben de merak ediyorum?

Disiplinsiz, ilkesiz, kuralsız olunca, kuralsızlığı meşru hale getirince, af çıkarılınca ortaya böyle adaletsiz bir durum doğuyor.

ÜLKEMİZDE, Ahlak, vatanperverlik, disiplin ve sorumluluk anlayışının da geliştirilmesi şart.

Ben olsaydım borcunu ödemeyen kişi, kurum ve kuruluşları affetmezdim. Disiplinsiz ve sorumsuz davranışlar cezayı gerektiriyor. Affedersen tekrar yapıyorlar.
Sözünün eri, kişiliğinin göstergesi, milletine karşı sorumlu, devletine bağlı kişiler sorumluluklarını yerine getirir. Devlet affetse bile hakkı olanlar affetmez..

Kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.