Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ESNAFIMIZ KAZANSIN

  • 19.01.2023 09:51

BUGÜN 3 harfli üç farklı marketler zincirlerini dolaşıp bir kontrol yapayım dedim. Nede olsa insafa geldiler OCAK AYINDA BAZI ÜRÜNLERİNDE sabit fiyat uygulamasına gittiler yada reklamı böyle verdiler. Ocak ayında reyon  fiyatlarını, aile bütçesine olan yansımalarını, vatandaşın  şikayetlerini veya reklamın gizli gerçeğini bekleyip hep birlikte göreceğiz. 

DİKKATLİ OLALIM!

 Marketlerde gramajı düşürülmüş paketler,  jelatini değiştirilen bozuk ürünler, yanıltıcı reklamlar, gizli zam  yapanlar, aynı market zincirindeki farklı markette aynı ürünlerin farklı fiyatları vs. vs.  

BÜYÜK REZİLLİK BUNLAR!

Hepsi ulusal basında da çokça yer aldı. Haber konusu oldu. Satın aldığınız ürünlerin gramajına,  son tüketim tarihine ve rafta gözüken fiyatlara dikkat etmenizi öneririm.

SANKİ beş harfli yada isminde ecnebi harfleri bulunan marketler çokmu dürüst ? Onlar müşteriyi hiç aldatmıyorlarmı ? fiyatları yükseltmiyorlar  mı ?

Herkes gizli zam yapıyor.

ÖNCE FİYATLAR İNDİRİLSİN ! SONRA SABİT FİYAT POLİTİKASI UYGULANSIN. 

Yabancı sermayeli marketlere de aynı tepkiyi gösteriyor, yakından takip ediyorum.

 Üç harfli marketler kendilerine daha çok dikkat etmeli. Zira dar gelirli ve orta gelir seviyesindeki vatandaşımızın gittiği market zincirleri bunlar.  Halkımızdan daha fazla kar elde etmeyi bırakıp daha çok indirime gitsinler. 

Sabit fiyat uygulaması bir aldatmaca olabilir mi ? 

Önce fiyatları şişirip sonra sabitlemek söz konusu olabilir. Zira ulusal medyada çıkan haberler bunun ispatıdır. Kendilerine yüklenen misyon üzerinden kimlerin, kimlere zarar verdiğini, haksız rekabet yaptığını düşünsünler!

Halkımızın tercihlerine saygı göstermek ve teveccühünü kaybetmemek gerekiyor. Herkesin ticari kazancı, halkın tercihi kendisini ilgilendirir elbette ama gönülden düşmek diye bir şeyde var! Bu durum  üç harfli marketler için  ÇOK GEÇERLİ biraz daha dikkatli olsunlar. Halkın teveccühünü kazanan bu marketler halkın gönlünden ve gözünden düşerse bir daha kar edemezler. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri fiyatlarını, ürünlerin kalitesini ve market düzenini görmenizi tavsiye edebilirim.

Küçük Esnaflarımıza Destek Olmayı Unutmayın!

Eski esnaf kültürünü, esnaf hassasiyetlerini, meslek ahlakını, sorumluluk anlayışlarını arıyoruz. Kartel marketçilik zincirlerinden yok olan küçük bakkallar aranıyor artık. Gelen gideni aratır denir ya aynen öyle bir dönemdeyiz. Kartel kıskacında ticaret oyunlarıyla boğuluyor vatandaşımız.

Dar gelirli ve orta gelir seviyesindeki vatandaşımızın teveccühüyle zengin olan ve ülke sathına yayılan 3 harfli marketler,

ÜLKEMİZİN HER YERİNE YAYILDI. ADETA HER  MAHALLEYE AÇILMIŞ BU MARKETLER ÜRÜN KALİTELERİNİ, FİYAT POLİTİKALARINI, TOPLUMSAL FAYDALARI, VATANDAŞA DESTEK OLMAYI GÖZETMELİDİR.

Unutuldu  o eski  bakkal amca hassasiyetleri, halden anlayan şefkat gözleri,  senin canın sağolsun PARAN OLUNCA ÖDERSİN ifadeleri. 

BUGÜN insanlık adına, kamu yararı hesabına, gazetecilik duygusuyla market araştırması yaparken meşhur 3 harfli bir marketin kasasında ödeme sırası beklerken elinde bulunan ürünlerden bir tanesini 2 TL eksik olduğu için kasaya bırakan anneyi gördüm. Kadının param eksik diyemediğini,  kasiyerin ise;

- Benlik bir durum yok teyze. Bende asgari ücretle çalışan bir insanım der gibi bakışlarına şahit oldum.

Hemen Kızmayın!
Üzülmeyin ! 

SIRADA BEKLEYEN VİCDAN SAHİBİ BİRİSİ 2 TL FARKI ÖDEDİ. ANNEMİZ BIRAKTIĞI ÜRÜNÜ ALDI.

 İnsanlık ölmedi. Durum aynen böyle işte. İyinin ve kötünün, doğrunun ve yanlışın, güzel ile çirkinin mücadelesi kıyamete kadar sürecek. 

Hayatımızı korumak,  hakkımızı savunmak,  özgürce yaşamak istiyorsak, adalet, dürüstlük, hakkaniyet ve merhamet duygularımızı geliştirerek ETKİLİ İRADEMİZİ  ortaya koymalıyız.

Paranızı kartel marketler zincirlerine  kaptırmayın. Mahallemizde bulunan tanıdığımız esnaf amcalar da kazansın. Yıllarca bize hizmet eden, kimi zaman veresiye alış veriş yaptığımız mahallemizdeki bakkal amcaları unutmayalım. Kartelcileri zengin etmek yerine, 

BAKKAL AMCAMIZ, ESNAF OLAN İNSANIMIZ KAZANSIN.

Saygılarımla esen kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.