Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ORMAN YOK OLMUŞ !

  • 12.01.2023 12:54

DÜN evimin balkonunda otururken karşımda duran dağa baktım. 

ESKİDEN ORASI ORMANDI. ŞİMDİ İSE FINDIK BAHÇESİ  OLMUŞ. DİĞER TEPEYE DE FABRİKA KURULMUŞ.

VAYY BEE. ben yokken neler olmuş GÜMÜŞOVA ilçesinde.

Bu dağda duran ağaçlar 18 yıl içinde yok edilip talan edilmiş. Şimdi yok edilen ağaçların yerinde fındık bahçesini ve o fabrikayı  görüyorum. Sorumlu gazetecilik anlayışıyla, insanlık adına, millî serveti korumak hesabına araştırmaya başladım. Gümüşova ilçesinde ormanlar gittikçe azalıyor. Ağaçlar kesilmiş, fındık bahçesi haline getirilmiş.

Sevgili Dostlar,

BUGÜN dünyamıza verdiğimiz zararı bir düşünelim isterim.

Dünyadan başka bir  yaşam alanı, ikinci bir dünya yok insanlık için.  Evrendeki tek yaşanılabilir gezegen dünyadır İNSANLIK İÇİN.

Dünya gezegeninde en değerli ülkeTürkiye'dir bizim için. Türkiye topraklarında da Düzce'miz çok kıymetlidir. Düzce ilimizde de  Gümüşova ilçesi var benim için. Doğup, büyüdüğüm, tarlasından buğdayı harman ettiğimiz, bahçesinden meyve sebze yediğim, ormanında mantar topladığım, temiz derelerde balık tutup oyun oynadığım GÜMÜŞOVA.

Bereketli topraklarından olsa gerek adına GÜMÜŞOVA denmiş...

Gelelim DÜNYAYA,

Dünya;  doğup  büyüdüğümüz, nefes aldığımız, yaşadığımız, neslimizin devamı olacak olan  çocuklara temiz bırakmak zorunda olduğumuz miras aslında. 

ÇOCUKLARA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAK ZORUNDAYIZ.

Dünyanın akciğerleri olan  ORMANLARI YOK ETMEK insan hayatına zarar vermek demektir.
 
Değerli Okurlarımız, Kıymetli Düzce'liler,

Yaşayabileceğiniz başka  bir gezegen yok, sadece dünya var. Birlik olup dünyamızın bir an önce kurtarma yolunu bulmamız gerekiyor.

Ağaçlar ve ormanlar kayboldukça ekolojik dengemiz bozuluyor ve karbondioksit salınımı artıyor. Sere gazı yayılımı her geçen gün çoğalıyor bu da atmosferin katmanlarına büyük zarar veriyor. 

Bunu bir kenara bıraktım, artık neredeyse her 100 kişiden 10 kişi kanser olmaya başladı. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil !


PEKİ AMA NEDEN !
KİMLERİN AÇ GÖZLÜĞÜ YÜZÜNDEN.

ORMAN VASFINI KİM YOK ETTİ ?

Cevabı çok basit aslında, ormanı kim fındık bahçesi yapmışsa sorumlusu da odur bence. Birde orman  muhafaza memurlarıyla, yerel yöneticileri de unutmamak lazım.

ORMANLARIMIZ ÇOK SIKI DENETLENMELİ. KÖYLÜLER ORMANLARI YOK EDİYOR. KİMİSİ KAÇAK ODUN KESİYOR. KİMİSİ DE TARLA AÇMASI YAPIYOR.

 Ormanları korumak için Kanuni yaptırımlar uygulanmalı. Ormanları yangından, talan edilmesinden, kesilip yok edilmesinden korumak için yüksek teknoloji kullanılması gerekiyor. 7/24 izlenmeli Ormanlar.  Ormanlarımız uydudan, kameradan  uzaktan ve yakından takip edilerek korunmalıdır.

KORKMALIYIZ! 
ENDİŞELENMELİYİZ!
TEDBİR ALMALIYIZ!

Eski yıllara baktığımızda kanser olaylarının çok az  olduğunu görürsünüz. Demek oluyor ki, ormanlar yok edildikçe,  insanoğlu da büyük bir tehlike altındadır. 
DAHA çok geç olmadan bunun önüne geçmeliyiz.  Bu konuda herkese görevler düştüğünü söyleyebilirim. Ormanları korumak, insanlığı kurtarmak için  yarın çok geç olabilir. Gerçekten şunu ifade etmek istiyorum ki;

ESKİDEN DÜZCE 'DE ÇOK DAHA FAZLA AĞAÇ VE ORMAN VARDI. 

Yukarıda belirttiğim gibi yine söylüyorum,  galaxy'de evrende yaşanabilecek başka bir dünya yok. Yaşayabilmemiz için dünyamızın doğal ekolojisine, ekosistemlere sahip çıkmalıyız. Dünyaya, doğaya, çevreye, ağaca, ormana  sahip çıkmak, geleceğine, sağlığına, ülkene ve sevdiklerine  sahip çıkmak demektir.

AĞAÇ DİK ORMAN OLSUN. YAŞANACAK YURDUMUZ OLSUN.

 DÜZCE HER ZAMAN YEŞİL KALSIN.

Bir ağaç bir insan, her ağaç bir insandır. felsefesi ve mantığıyla hareket edelim. Ağaçları, ormanları koruyalım.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz yaşanılabilir bir dünya bırakalım.

HERKESİ ÇEVRECİ İNSAN OLMAYA DAVET EDİYORUM.

Yarına bırakmadan, telafisi mümkün olmayan hatalar yapmadan ŞİMDİDEN KORUYALIM.

Türkiye 'nin en önemli ormanlarından olan, oksijen deposu ve astım hastalarının tedavi umudu olan kaz dağlarında çıkan orman yangını ben çok üzdü. Ormanlarımız milli servettir. Kaybı, zararı para ile telafi edemeyiz. Lütfen geleceğimiz, sigortamız olan milli serveti kaybetmeyelim.
 
EVLAT GİBİ ORMANLARI KORUYALIM. GÖZÜMÜZ GİBİ HER TÜRLÜ ZARARDAN ESİRGEYELİM.

SAYGILARIMLA ESEN KALIN.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.