Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

HAYAT YAŞAMAYA DEĞER

  • 10.01.2023 00:02

Merhaba Değerli Okurlarımız,

BUGÜN, Aslında kendimi başka bir konuyu yazmak için konsantre etmiştim. Fakat gazetecilikte bir realite vardır. Özel olan sendedir ve istediğin zaman kaleme alabilirsin. Ancak güncel olanı yazmadığın takdirde o bayatlamış olur. Doğal olarak bende günceli ilk sıraya yerleştirdim. 

YANİ ASGARÎ ÜCRETİ...

Çalışanlara, işçilere ödenebilecek minimum ücreti ifade eden asgari ücret, 8 bin 506 TL olarak açıklandı. Asgari ücret çalışanın gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür ve buna benzer gereksinimleri göz önüne alınarak hesaplanıyor. Olması gereken kriterde  buydu.  

Artık Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti öyle yapıyor.

Dolayısıyla Türkiye'nin çalışan refahı, sosyal hayatı, alım gücü  oranı yükselmiş oldu. 

Türkiye'de artık sosyal refah payı gözetiliyor. 

Sizleri ne asgari ücret artış oranı,  nede  etiketlerdeki rakamlarla boğmak istemiyorum. Ekonomistler bunun analizlerini fazlasıyla yaptı ve yapıyor zaten. 

BEN, belki gözünüzden kaçmıştır diye sizlerle iki farklı olayı paylaşmak istiyorum.

 İsteyen istediği analizleri yapabilir.

BİRİNCİSİ, Kış aylarında beslenme hataları, mevsimsel ihtiyaçlar ve

DÜZCE HALKINA BESLENME ÖNERİLERİ yapmak istiyorum.

Özellikle sonbahardan kış aylarına geçiş döneminde meyve ve sebze tüketimini artırarak bağışıklık sistemini güçlü tutmalıyız. C vitamininden zengin besinleri tüketmeliyiz. Karnabahar, lahana, brokoli gibi sülfür içeriği yüksek sebzeleri masamızdan eksik etmemeliyiz. Tavuk veya etle pişirerek, salata yaparak, haşlayarak veya zeytinyağlı sos ile tüketebilirsiniz. Yine yeşil yapraklı sebzelerde E vitamini açısından zengin kaynaklardır ve bol bol tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Meyvelerden mandalina, kivi, portakal, nar gibi C vitamini açısından zengin besinler tüketmek bağışıklık sistemini korumak adına önemlidir. Probiyotik desteği de bir o kadar önemlidir. İçerisinde probiyotik barındıran en güzel besinler; ev yapımı turşular, kefir ve yoğurttur. Bu besinleri her gün tüketmeye özen göstermek bağışıklık sistemi için oldukça yararlı. Günde 1 su bardağı kefirin ise mutlaka tüketilmesi öneriliyor. Yoğurtta ise, bağırsak yollarında  hastalıklara neden olan mikropları uzak tutan sağlıklı bakteriler bulunuyor. Omega-3 gibi sağlıklı yağlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Balığı haftada 2 kez tüketilmesine özen göstermeliyiz. Balığın yanı sıra diğer omega-3’den zengin olan avokado, ceviz ve keten tohumu da bağışıklığı güçlendirmek de etkin rol oynar. Kahvaltıda sindirim sistemimizi zorlamayacak, hafif ve etkili bir öğün yapmalıyız. Hamur işleri, poğaça, kızartma, şekerli ve işlenmiş besinler yerine yumurta, peynir, tam buğday ekmeği, zeytin ve meyveden oluşan bir kahvaltı modelini tercih etmeliyiz. Kış aylarının bir diğer vazgeçilmezleri ise yeşil çaylardır. Ihlamur, adaçayı, nane-limon, zencefil gibi birçok bitki çayını tüketebilirsiniz. Tatlandırıcı olarak bal ve tarçın  tüketmenizi tavsiye edebilirim.

Gelelim İKİNCİSİNE; 

Bu gerçeği market fiyatları yüzümüze vuruyor:

 Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de kıtlık dönemlerinden bağımsız olarak en ağır gıda krizlerinden birini yaşıyor. Son bir yıl içinde gıda fiyatlarında 3 ile 4 kat aralığında bir artış oldu. Bu artış; yoksul, gelir desteğinden yoksun, işsiz ve güvencesiz kesimlerin sağlıklı beslenmesi üzerine çok ciddi bir problem oluşturuyor. Ama bu problemin en çok mağdur ettiği kesimin de çocuklar olduğunu belirtmeliyim. Özellikle 5 yaş altı çocuklardaki beslenme yetersizliğine bağlı sağlık sorunlarının önümüzdeki günlerde çok ciddi bir artış göstereceğini düşünüyorum. Okullarda beslenme yetersizliği sorunu yaşayan çocuklarla ilgili çok sayıda haber kamuoyuna yansıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı tedbir alıyor, ancak okula gitmeyen 5 yaş altı çocukların da sağlıklı beslenmeden mahrum olmasının çok ciddi sorunlar doğuracağını mutlak surette kamuoyunun bilmesi gerekiyor. Türkiye'de okul öncesi çağda 6 milyon çocuk bulunuyor. Bu çocukların büyük çoğunluğu herhangi bir destekten yoksun. Hamilelik dönemi dahil, hayatın ilk birkaç yılında sağlıklı beslenme olağanüstü önem taşıyor. Dolayısıyla gıda güvencesi açısından sorun yaşayan ailelerin tespiti, bu ailelere nasıl destek sağlanacağına dair bir yaklaşımın oluşturulması, özellikle 1 yaş altı çocuklara süt ve  mama desteği sağlanması, yapılacak desteğin süreklilik arz etmesi çok önemli. Yapılacak destek çalışmalarında sadece belediyeye başvuran aileler değil, bir şekilde temsil hakkından yoksun, kendisini ifade edemeyen, hak talebinde bulunmak da çekingen davranan kesimlere de yerel yönetimlerin mutlaka ulaşması gerekiyor.

Bu iki hususun altına birde Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Kasım ayı açlık yoksulluk araştırması sonuçlarını ekleyince tablo netleşiyor. Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna göre, Kasım ayı açlık sınırı 8 bin 657, yoksulluk sınırı 25 bin 422 lira oldu. Araştırmalar ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırında 50 milyon dolayında insan olduğunu söylüyor.

2022 ZOR BİR YIL OLDU. 2023 MÜJDELERLE GELDİ..

ASGARİ ÜCRET ZAMMI MEMNUNİYET VERİCİ OLDU. 

EYT KARARI;  HUZUR , MUTLULUK VE SEVİNÇLE KARŞILANDI. 

Emekli olmayı hak kazanan tüm EYT mağduru Düzce'li hemşehrilerimi kutluyorum. 

2023 YILI HERKESE HAYIRLI, UĞURLU VE BEREKETLİ OLSUN.

2020- 2021- 2022 yılları pandemi sorunları, sosyal izolasyon, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve ekonomik krizler ile çok zor geçti.  2023 ülkemize yeni fırsatları beraberinde getirdi. Ülkemizde yeni umutlar konuşuluyor artık. Çok şükürler olsun ki 

Düzce fabrika ayarlarına geri dönüyor. İnsanımız yaşam enerjisini, hayallerini, umut ile hayata bağlanmayı başarmanın yollarını buldu. 

Maneviyatın izinde, ilim ve bilim ışığında  hayatı sakin ve huzurlu yaşamak dileğiyle,

Hayat yaşamaya değer, Sevgiyle kalın.

TEBRİK MESAJIM:

Düzce Damla Gazetesi çalışma arkadaşlarımı ve 43 yıllık gazetecilik başarısını Asu Beşer KARPUZ hanımefendinin şahsında tebrik ediyorum. Nice başarılı yıllara büyük bir huzur, mutluluk ve onurla HEP BİRLİKTE...

AYRICA; 10 Ocak Gazeteciler Günümüzde tüm gazetecilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.