Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

VİCDANIN SESİ

  • 3.12.2022 14:30

İnsan, düşünmediği değerlerini zamanla kaybeder.

Elde edemediğiniz çok şeyler kaldı geçmiş hayatınızda. Bir dostunuza hiç özür dilemeyi düşünmediniz. Çünkü hiç dikkat etmediniz. Dostluğun affına sığınarak.

 DÜŞÜNMEDİK. DÜŞÜNCESİZCE...

Haklı olan insan özür diler mi hiç? Dostluklar hoşgörülü olmayı gerektirir diyerek umursamadık yaptığımız hataları. 
Dost ve arkadaşlıkları düşüncesiz davranışlar, duyarsız tepkiler ve düşünce körlüğü içinde zayıflatmak yerine, hassas, duyarlı, sadakat ve vefalı nezaket düşüncesi içinde daha da güçlendirilmesine çalışmalıyız.

Bize gelmeyene bizde gitmedik. Size borç vermeyene sizde vermediniz. Sizinle kötü konuşanlara sizde kötü konuştunuz. Kısacası karşılıksız hiç birşey yapmadık. Kötülüklerle kaplı dünyada, iyilikler, hoşgörü ve fedakarlık geçmişte, bizden önceki toplumlarda saklı bir meziyet olarak kaldı. 

BOYNU BÜKÜK İNSANLIĞIN.

Acımasızca yaşamaya mahkum ettik kendimizi. Peki, bu davranışlarımızı sorgulamanın zamanı gelmedi mi hala ? Benden söylemesi. Çok şeyleri kaçırıyor olabiliriz.  Daha fazla, yapabileceğimiz halde yapamadığımız güzellikleri. Ben yapmam dediğimiz veya yapmayı unuttuğumuz güzel şeyleri hatırlayalım birlikte.

- Ben özür dilemem
- Ben fazla çalışmam
- Ben affetmem

Ben, Ben, Ben ....

Dersek çok şeyleri kaybederiz. Nefsimizi ikna etmek için şöyle düşünebiliriz.
Eğer özür dilerseniz kaç kişinin mutlu olacağını düşünelim. İnsanları affedersiniz ne gibi iyiliklerle karşılaşacağınızı düşünün. 

Düşündükçe, affedilecek insanların en başına aslında kendinizi koymanız gerektiğini anlayın. Yapmamamız gereken o kadar çok şey yaptık ki; başarmak, affetmek, hayatı ve dostlukları kucaklamak varken sadece kendimizi düşünerek şeytani düşüncelere kapıldık.

İNSANİ DÜŞÜNELİM!

İNSANİ DÜŞÜNCE İLE ŞEYTANİ DÜŞÜNCE NASIL KARIŞTI BİR BİRİNE.

Hayat bir yarış gibi sunuldu. Hep rakipler çıktı karşımıza. Hep sınavlar ve büyük yarışlar içinde olduk. En basitinden LGS, YKS, KPSS, ALES vs. Vs. Vs.... işte. Hep yarıştılar insanlar rakipleriyle. Yarışmak; rakipleriyle kaybettirir insani sonuçlarımızı.

İnsanların düşünceleri değişti hayata, dostluklara, paylaşımlara karşı. Yarış içine sokulup, rakip olduk herkese. Şeytani düşünce sınırlarını aşmış olduk bu kişilik yapısında. Başarma ve kazanma yarışında düşünceler bozuldu. İyi niyet kayboldu. Yerine menfaat ve başarma hırsı, haksız kazanma çabaları ve kötü niyetler olunca da, gelsin o berbat davranışlar, rezil sonuçlar. Kendimize ve insanlığa zarar veren kötü niyetlerle kaybeden olduk aslında.
Kötü olmak için sadece kötülük yapmanız gerekmiyor; yapmanız gereken iyilikleri yapmayıp, pasif kaldığınızda da kötü niyetli  oluyorsunuz. Bu nedenle, içimizdeki tüm şeytani düşüncelerden kurtulmamız lazım. İçimizdeki bencillikten, neme lazımcılıktan, boş vermişlikten kurtulmamız lazım. 
Kötü düşünmek kötüdür ama insanlık adına hiçbir şey düşünmemek daha kötüdür! 

İnsanlık ve sorumluluk   akıl ile başlıyor. Akıl ise  düşünceyle çalışır. İyi düşün ki; güzellik, başarı, mutluluk ve huzur sana gelsin. İyilik eden, iyilik görür. Düşünme kötüyü, çağırma kötülüğü..

Lütfen !  cesur, fedakâr, ve hoşgörülü olalım. Vicdanın sesi, kalbinizin duygusunu dinleyelim.

 Akıl ile vicdan İNSANLIK YAŞATIR.

Saygı, Sevgi, Selam ve Dua ile. Herkese hayırlı günler dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.