Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
5.10.2022 - 10:07
Haber Merkezi
T.C.
DÜZCE
İCRA DAİRESİ
2022/67 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Taşınmaz tapu kaydında ; Düzce/Merkez , Fevzi Çakmak Mahallesi , 107 ada 119 parsel , Arsa nitelikli , 342,22 m2 yüzölçüm kayıtlıdır. Satışı yapılacak taşınmazın tam hissesidir. Taşınmazınüzerinde 3 katlı yapı olduğu görülmüştür. Taşınmaz geometrik olarak kare şekilde parseldir. Şehir merkezine yakın konumdadır. Fevziçakmak Mahallesi Fatih Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinin Güneyinde Erel Sokak ile 161. Sokak kesişimin de yer almaktadır. Kuzeyi 161. Sokak, doğusu Erel sokak, doğusunda ve güneyinde komşu parseller bulunmaktadır. Taşınmazın çevresinde ağırlıklı olarak müstakil meskenler, apartmanlar, boş arsalar bulunmaktadır. Düzce il merkezine (Valilik) yaklaşık 2,00 km, Düzce il merkezine (Belediye Binası) ise yaklaşık 1,37 km uzaklıktadır. Düzce şehirlerarası otobüs terminaline yaklaşık 800m, Düzce-Sakarya D-100 Karayolu kervan kavşağına yaklaşık 650m mesafede olup, metropol şehirlerin arasında bulunmaktadır. Topoğrafik olarak düz arazidir.Taşınmazın içerisinde bir adet 3 katlı yapı bulunmakta olup, yapının dış cephesi sıvalı, boyalıdır, Çatısı kiremit kaplıdır. Yapının zemin ve 1. Katı mevcut olup, 2. Katı natamam durumdadır. Zemin kat ve 1. Katpencereleri pvcdir. Taşınmazın içerisine ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle girilmemiştir. Bu nedenle incelemeler dışarıdan yapılmıştır. Taban brüt alanı 140,00 m² , toplam yapı brüt alanı 420,00 m² dir. Yapı III. Sınıf A grubu yapıdır. Taşınmazın 2. Katı natamam durumda olması nedeniyle inşaat yıpranma-aşınma oranı içerisinde tamamlanma oranı düşülecektir. Kıymet takdirinin belirlenmesinde taşınmazların bulunduğu konum vekullanıma uygunluğu gibi hususlar göz önünde bulundurulmuş ayrıca Binaların m² normal inşaat maliyet bedellerini gösterir cetvel?e göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 16.07.1985 tarihli ve 85/9707 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesinin 3.2 maddesi gereğince mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılacak olan 2022 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri kullanılmıştır.
Adresi Fevziçakmak Mahallesi 161. Sokak Kahveci Apt. No:15/1- No:15/2 Düzce Merkez
İmar Durumu :Düzce Belediyesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı içerisindedir. Kadastro yolu vardır
Kıymeti 904.442,00 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü 07/12/2022 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü 06/01/2023 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Düzce Adalet Sarayı 3. Kat Konferans Salonu Yanı. 304 Nolu Oda Fevzi Çakmak Mah. Bolu Cad. No:242 MERKEZ / DÜZCE
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2022/67 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.