Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Mübin Keleş
Mübin Keleş

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

YENİ NESİL ELEKTRİKLİ / HİBRİT OTOMOBİLLER

  • 20.08.2022 13:41

En eski noktadan başlayacak olursak sevgili okuyucu , 19.yy da enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlayan otomobil tarihi içten yanmalı motorlarda petrolün kullanılmasıyla devam eder. Günümüz de de alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobillerin üretiminde son adım elektrikli ve hibrit araçlar olmakta.

Doğa dostu olan araçlara artan petrol fiyatlarıyla talepte ilgi de artmış bulunmakta.

Dünyamızda ki azalan petrol miktarları alternatif seçenekleri doğa dostu şekilde artırmaktadır .

Amacı aslında tamamen benzin sarfiyatını azaltmak olan bu araçlar sayesinde sıkışık trafikte , düşük hızda benzin motoru yerine elektrik motorunun kullanılmasıyla kısmen 0 emisyon salınımı sağlanmaktadır. Buda renkli egzoz gazı görüntüsüne ve dumanına maruz kalmayacağımızı gösteriyor. Uzun vadede bakacak olursak dünyamızın ömrünü uzatmak için oldukça önemli bir gelişme değil mi?

Peki bu araçlar nasıl çalışıyor ? farkı ne ? neden almalıyız yada bu nedir yahu diyorsanız bakalım farkları ve ayrımları nelermiş?

Elektrikli araçların adından da anlaşıldığı üzere en büyük özelliği  içten yanmalı motora sahip türdeşlerinin aksine petrol ve türevi yakıtlara ihtiyaç duymuyor oluşu. Yakıt yerine araçlarda bulunan lityum iyon ve benzeri pillerden oluşan setler vasıtasıyla elektrik motoruna güç aktarılıyor. Araçların bu özelliği, aynı zamanda hibrit otomobillerle de en büyük farklılıklarını oluşturuyor.

Bu yeni nesil araçlar atmosfere herhangi bir zararlı gazın salınımını yapmadıkları için periyodik olarak gerçekleştirilen egzoz gazı muayenesinden de muaf tutuluyorlar.

Üstelik düşük yakıt tüketimi, bakım sıklıklarının az olması ve ikinci elde değer kaybetmemeleri nedeniyle bu araçlar, uzun vadede ciddi oranda maliyet avantajı da sağlıyor. Fakat piyasa da standart bir yakıt tüketimli araç kadar fazlaca yer kaplamamasından dolayı alım fiyatları türevlerine göre fazla. Burada detay yıl bazlı masrafları karşılaştırmak , böylece aslında yüksek fiyata aldığımızı düşündüğümüz araç uzun vadede kar sağlamaktadır.

Elektrikli araba motoru, içten yanmalı türdeşleriyle kıyaslandığında %90 daha az hareketli parçayı bünyesinde barındırıyor.

Sessiz çalışmasından ötürü hiçbir zaman gürültü kirliliği yaratmıyor hatta o kadar sessizler ki ilk kullanımda arabayı çalıştırmayı başaramadığınızı düşünebilirsiniz :) .

Motor ile tekerlekler arasındaki enerji transferini ise güç aktarım ünitesi gerçekleştiriyor. Bu durum, performans açısından da en önemli farklılığı yaratıyor. Özellikle benzinli ve dizel modellerle kıyaslandığında gücünü yalnızca elektrik enerjisinden alan otomobiller çok daha kısa sürede yüksek devirlere çıkıyor. Bu sayede sürücüler, çok daha keyifli sürüş deneyimi yaşama olanağı buluyor.

 Elektrikli araçlarda yeniden doldurulabilir bataryalar tercih ediliyor. Elektrikli araba şarj istasyonları vasıtasıyla planladıkları seyahati mümkün kılacak enerjiyi araçlarına oldukça kısa sürede aktarılmasını sağlayabiliyor. Tabii bu işlem esnasında güvenlik kurallarına sıkı sıkıya uyulması gerekiyor.

Gelişen elektrikli araç teknolojisi ile beraber “Elektrikli araba evde şarj edilir mi?” sorusuna net cevaplar bulmak da artık daha kolay hale gelmekte.

Markanın onayını almış bağlantı ekipmanlarını kullanarak aracınızı dilediğiniz yerde ve zamanda şarj edebilirsiniz. Hatta tercih ettiğiniz markaya bağlı olarak kablosuz şarj özelliğinin keyfini sürebilirsiniz.   

Bu özellikten yararlanabilmek için zeminine güç aktarımını mümkün kılan donanım döşenmiş alana aracı park etmek yeterli oluyor.

Bazı büyük avm’lerde yada bazı yakıt istasyonlarında yerde elektrikli araçlar için alan görebilirsiniz .

Elektrikli araçlarda en büyük sorunumuz ise ne kadar mesafe kat edebilir?

Genel olarak bataryanın kapasitesi ne kadar fazlaysa, aracın menzili de o kadar artıyor. Ancak yol ve hava koşulları gibi birçok etken, tam şarjla gidilebilecek mesafenin kısalmasına neden olabiliyor. Bu duruma karşılık markalar, rejeneratif fren sistemi gibi teknolojilere modellerinde yer veriyor. En dikkat çekici elektrikli araba özellikleri arasında sayılan bu teknoloji, frenleme esnasında oluşan enerji ile bataryanın belirli miktarda şarj edilebilmesini mümkün kılıyor.

Bu alanda da hibrit araçlar elektrikli araçları sollayarak ,  Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerjiyi , benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj etmektedir. Yani en önemli farkı bir şarj istasyonuna , şarj süresine ihtiyaç duymuyor olmanız. Uzun yolda şarj istasyonu gözeterek yola çıkmanıza gerek kalmadan yola devam edilebilmesidir.

Yani sürücü koltuğuna oturduğunuz andan itibaren, kendi kendini şarj eden pil, gece fişe takmanıza veya dışardan şarj etmenize gerek kalmadan hazırdır hibrit modellerde.

İlk hızlanmada elektrik motorundan destek almaktadırlar. Bir destek motoruna sahip olduklarından daha geç yıpranmaları  hibrit otomobillerin avantajlarındandır.

Hibrit otomobillerde elektrikli ve benzin motoru olarak çift motor bulunurken elektrikli otomobillerde tek motor bulunur. Buda hibrit otomobillerin iki kalbi var diye daha uzun ömürlü olmasını sağlar :)

Elektrikli otomobiller hibrit otomobillere göre daha doğa dostudur da diyebiliriz.

Elektrikli araçlar şarjı tükendiklerinde yolda kalabilirler fakat hibrit araçlar benzinli motor ile desteklendikleri için yolda kalma tehlikesi yoktur.

Birde anımsamakta fayda var bu araç devrimini tarihte ; istenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen hibrit sayılabilecek aracı 27 yaşındayken ilk kez Ferdinand Porsche yapmıştır.

Hibrit arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzin motorlu arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. Toyota'nın Toyota Prius modeli, Honda'nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir.

Son olarak ta belki bi çoğunuzun duymadığı hidrojenle çalışan arabalar hakkında bir iki cümle kurmak isterim :) Hidrojenle çalışan araçlar tamamen elektrikli otomobiller aslında. Elektrik motorları tarafından üretilen enerji aracımızı kullanmamıza yaramakta. Enerji nedir hidrojendir , yani bu araçlarda pil görevini hidrojen görmektedir. Elektrikli motor ve içten yanmalı motor karışımı bizlere hidrojenle çalışan araçları sunmaktadır. Yakıt istasyonlarından destek alarak kullanabilmekteyiz. Gelecekte popülaritesi artıp sık duyacağımız yeni ürün hidrojenle çalışan araçlar..

Doğa dostluğundan çokça bahsetmişken yeşil günler dilerim…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.