Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Mübin Keleş
Mübin Keleş

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

UZUN YOLCULUK ÖNCESİ BUNLARA DİKKAT!

 • 10.08.2022 14:09
 • (9)

Uzun bir seyahat planınız mı var ? Yada aracınızla minimum 2 saatten fazla yolculuk mu yapacaksınız ?

Tıpkı valiz hazırlamak , kişisel ihtiyaçlarımızı tamamlamak gibi aracımızın da bi takım kontrollere ihtiyacı var. Yolculuğun kalitesini artırmak , oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak ve elbette zamansal uzatmaları yok etmek için mutlaka aracımıza da kulak vermeliyiz.

O halde aracımız neler söyleyebilir bakalım?

1-     Sigorta – kasko ;

Uzun yola çıkarken zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasını yaptırmayı unutmayın.

2-     Fren ;

Kış boyunca yoğun trafikte dur-kalk yaparak ilerlendiği için fren balataların ömrü oldukça kısalır. Fren esnasında balatalardan ses geliyorsa , durma mesafesi uzadıysa yolculuk öncesinde frenleri mutlaka kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Fren hidroliğinin kontrolü de balataların kontrolü kadar önemlidir. Fren ayarının bozuk olması , gerektiğinde durmanızı engellerken , lastiklerin hızlı aşınmasına da yol açar.

3-     Akü kontrolü ;

Akülerin oksitlenme yapmasına ve ömrünün kısalmasına neden olan en önemli etken sıcak havadır. Oksitlenme gibi durumlar kontrol edilmezse , aracınız sizi yolda bırakabilir.

4-     Lastik-stepne ;

Lastikler yarık , çatlak ,sertleşmiş ve 1.6 mm’nin altındaysa değiştirilmelidir. Kış lastiği yazın kesinlikle kullanılmamalıdır. Frenleme mesafesini ve yol tutuşunu olumsuz etkileyeceği gibi yakıt tüketimini de artırır. Lastik hava basıncı aracınız için önerilen değerlerde olmalıdır. Basıncı ayarlarken yük ağırlığınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

5-     Motor yağı;

Aracınızın performans ve yakıt tasarrufu için motor yağının önemi oldukça fazladır. Yağ değişim kilometresi geldiyse mutlaka değiştirilmelisiniz zaten ama gerekiyorsa aracın yıllık bakımını öne alıp yola öyle çıkılmalıdır. Motor yağı mevsimine göre seçilmelidir. Türkiye şartları için 5W-30 motor yağı tavsiye edilmektedir.

6-     Radyatör;

Yaz aylarında sık sık karşılaşılan sorunların en başında hararet gelmektedir. Radyatör bu yüzden aracın en önemli parçalarından birisidir ve aracın ideal çalışma ısısını dengeler. Soğutma suyunun seviyesi zamanla buharlaşmadan dolayı düşebilir. Su seviyesi de mutlaka kontrol edilmelidir.

7-     Filtreler;

Aracınızdan maksimum performans elde etmek için filtrelerin değişiminde yıllık bakım zamanını beklemeyebilirsiniz. Tozlu yollardan gittiyseniz , hiç zaman kaybetmeden hava filtrelerini değiştirebilirsiniz. Filtre kirlenmiş veya tıkanmışsa motora temiz hava gitmez. Böylece yakıt tüketiminde yüzde 10-15 civarında artış olur.

8-     Rot balans ;

Direksiyon hakimiyetini sağlayabilmek için aracın rot balans ayarının yaptırılması gereklidir. Lastiklerdeki balans farkı şehir içinde ki yavaş ilerleyişte hissedilmeyebilir. Fakat aracınızı yüksek hızla kullanımda sağa yada sola çekme , direksiyonda titreme gibi bir durum hissederseniz bu ayarı mutlaka yaptırmanız gerekmektedir.

9-     Far;

Tüm farlarınızın yandığından emin olmalısınız. Özellikle sinyal ve fren lambaları uzun yolda hayati öneme sahiptir. Farlarınızın temiz olması da görüş kalitesi için önemlidir. Farların aydınlatma uzunlukları ve gücü de yine gözden geçirilmesi gereken bir diğer detay olmaktadır.

10-  Silecekler;

Gece yolculuklarında camın temiz olması görüş açısı için önemlidir. Eğer sileceklerden çok ses geliyorsa , camda iz bırakıyorsa ve sertleşmişse değiştirmeniz gerekmektedir. Silecek suyu haznesinin de yola çıkarken dolu olması gereklidir.

11-  Klima;

Hava dengesi , araç içi konforu için klimanın çalışıyor olması önemlidir. Fakat sürekli kullanımda ara ara araç iç kabini mutlaka doğal yollarla havalandırmalıyız.

12-  Bebekler;

Yolcularımız arasında minik misafirlerimiz de yer alıyorsa mutlaka bebek koltuğu edinmeliyiz. Güvenlik ve onların konforu için bebek koltuğu olmadan yola çıkılmamalıdır. Bu konuda trafik zorunluluğu da bulunmaktadır kilosu 36’nın altında , boyu da 150 cm’nin altında olan çocuklar , oto koltuğu kullanmak zorundadır. Olası bir trafik çevirmesinde bu zorunluluğun yerine getirilmemiş olması sonucunda 2022 için 196 TL para cezası ve 10 ceza puanı aracın sürücüsüne yazılır. Ayrıca 150 cm’den kısa çocukların ön koltukta seyahat etmesi de yasaktır.

O halde sağlıklı ve keyifli yolculuklarınız olması dileğiyle , Mübin.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (9)

 • OTO81
  OTO81
  16.08.2022 12:02

  YADA BİZE GELEBİLİRLER ÇOCUK KOLTUĞU HARİÇ TAMAMINDA DESTEK SAĞLARIZ :)

 • MTSK
  MTSK
  11.08.2022 20:38

  gurur duyuyoruz mtsk ekibi olarak , başarıların daim olsun ..

 • HERKÜL
  HERKÜL
  11.08.2022 20:30

  Dikkat etmemiz gereken bu kadar çok şey olduğunu bilmiyordum , teşekkürler bilgilendirmeler için berilla kullanıcısına katılıyorum resmen süpergirl

 • Orange
  Orange
  11.08.2022 20:25

  Güzel bilgilendirme. Başarılarınızın devamını dilerim. :)

 • berillaa
  berillaa
  11.08.2022 13:07

  süpergirl yine muhteşem bilgilendirdin bizi cağnım cağnımmmmm

 • Hatice
  Hatice
  10.08.2022 16:37

  Aa ne güzel bilgilendik valla.Tesekkur ederiz.

 • İhsan efe
  İhsan efe
  10.08.2022 16:09

  Teşekkurler

 • İhsanefe
  İhsanefe
  10.08.2022 16:09

  Teşekkurler

 • berillaa
  berillaa
  10.08.2022 16:00

  valiz hazırlamak 5 dk ama aracımı hazırlamak :( tabi ki arkadaşınız mübin değilse onunla oda 5 dk <3 bazı kızlar süpergirl