Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Mübin Keleş
Mübin Keleş

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

NEDEN OTOEKSPERTİZ YAPTIRMALISINIZ?

  • 5.10.2022 10:09

Yeni yasalar ve değişen hayat şartlarıyla zorunlu hale gelen oto ekspertiz nedir , neler yaptırılır , ne fayda sağlar , yapmadım neler olur birlikte inceleyelim.

Oto ekspertiz nedir?

 Bir otomobilin alanında uzman personeller tarafından teknik cihazlarla desteklenerek A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulması işlemine ekspertiz denilmektedir.

Ekspertiz işlemi aracın teknik incelemelerinin yanı sıra uzman personellerin görüş ve değerlendirmelerini , aracın masraf çıkarabilecek yanlarını , fayda sağlayan yada zarar verebilecek bütün aksam bilgisini de tarafsız şekilde bizlere aktarılması işlemidir.

Neden oto ekspertiz yaptırılmalı?

Otomobil satın almadan önce mutlaka aracınıza en uygun paket ve inceleme detayını seçip ekspertiz yaptırarak yatırımlarınızı garanti altına almalısınız.

Satın almayı düşündüğünüz aracı gerçek değerinde almak , aracın performans ve durumu hakkında bilgi sahibi olmak ve satarken herhangi bi sürprizle karşılaşmamak için ekspertiz yaptırılmalıdır.

Çünkü yaptırmadığınız da kilometresinde düşürülme olmuş mu? Kayıt dışı tamir bakım görmüş mü?

Çeşitli hilelerde kullanılmış ve bilmediğimiz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Ekspertiz yaptırmak zorunlu mu ?

2.el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmeliğe göre ; ikinci el otomobil , ticari araç veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından , satışın yapıldığı tarihten itibaren 3 gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır.

Şahsi alım satımlarda ise tamamen güvenlik için yaptırılmalıdır.

Garantili ekspertiz nedir?

Firmaların belli kuralları gereğince aracın gerekli şartları sağlaması durumunda yani ; yaş , kilometre , ağır hasarsızlık , kilogram ve benzeri gibi ekspertizi yapılan araca kaporta boya veya motor mekanik garanti poliçesi oluşturulmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız demektir.

Tse belgeli ekspertiz nedir?

TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayisi anlamına gelir.

Bu bayiler hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılmaktadır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Ekspertiz işlemleri ne kadar sürer?

Ekspertiz süresi satın aldığınız paket içeriğine göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 30-60 dk arasında tamamlanmaktadır.

Nasıl paket seçilmeli?

Eğer sıfır km bir araca ekspertiz yaptıracaksanız kaporta boya kontrolü yeterli olacaktır. Sıfır araca neden ekspertiz demeyin sıfır olmasına rağmen normal olarak tırlara yükleme yapılırken taşıma esnasında çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Eğer 5000 km ve üstü bi araca ekspertiz yaptırmayı düşünüyorsanız kaporta boya kontrollerine ek olarak motor mekanik kontrolünü de eklemekte fayda var. Çünkü bu aracın sadece asfaltta ve sorunsuz yolda kullanılıp kullanılmadığını garanti etmek mümkün değildir. Motor aksamı ne kadar toz aldı , zararı olur mu olmuş mu yada devirli devirsiz kullanım hatalı yüklenme zarar verdimi tahmin etmek dışardan bakmakla tespit edilememektedir.

Eğer modelli ve akıllı bi araç satın alıyorsanız kaporta boya – motor mekanik kontrollerine ek olarak OBD beyin testi kontrolü olan bi paket tercih etmelisiniz. Çünkü yazılımda hata var mı? Herhangi bi elektronik beyin hatası almış mı? Kilometresinde oynama olmuş mu? Araç beyninde işlem var mı bunları ancak OBD testiyle tespit edebilirsiniz.

Eğer 4X4 yada 4X2 bi araç alıyorsanız DYNO işlemlerinin olduğu bi paketi seçmelisiniz. Çünkü 4X kontrolü bu paket sayesinde incelenmektedir yada şanzımanın detaylı kontrolü.

Tabi ki DYNO işlemini tercih ederken de mutlaka personellerle danışılmalıdır. DYNO işlemi içerisinde hız testi ve performans ölçümü için aracın lastik ve motor durumu uygun mu diye teyit edilmelidir. Performans ölçümü aracınıza zarar veren bi işlem de olabildiği gibi aracınızda çeşitli yağ su antifiriz gibi bazı eksiklikler olması lastik basıncı değişikliği gibi seçenekler artırılabilir , performans ölçümünde size doğru ve net bilgiyi vermeyebilir , aracınıza zarar veren bi işlem olabilir.

Bu durumda 4X kontrolünü talep ederken dyno performans ölçümü istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Eğer ticari bi araç alıyorsanız , otomobil- hususi kullanımda yer almayan daha büyük araç alacaksınız bütün bu seçimlere ek olarak conta kaçak testini de talep etmelisiniz.

Doğru fiyata doğru aracı almanız dileğiyle…

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar