Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Mübin Keleş
Mübin Keleş

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

AĞUSTOS AYINDA OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE NELER OLDU?

  • 21.09.2022 09:52

·      Zorunlu trafik sigortası için yeni tarife belli oldu…

Zorunlu Trafik sigortası fiyatları şehirlerdeki kaza yapma oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu durum kaza yapma ihtimali daha yüksek olan illerde daha yüksek fiyat, trafik yoğunluğu ve riskin daha az olduğu ilçelerde ise daha düşük fiyatlandırılmaktadır.

Trafik sigortası yaptırmak zorunda olan araç sahipleri 7 ayrı basamakta ayrıştırılıyor.

İlk kez araç sahibi olan ve sigorta yaptıran 4. basamak olarak değerlendiriliyor.

Araç kaza geçirirse 1. basamağa doğru; eğer kaza yapmazsa 7. basamağa doğru derecelendiriliyor.

7. basamakta değerlendirilebilmek için 3 yıl üst üste kazaya karışmamak gerekiyor.

Ağustos ayı itibariyle İstanbul’da trafiğe yeni çıkan araç için ( 4. Basamak ) uygulanan azami prim tutarı 3 bin 149 tl olacak.

İstanbul’da son 2-3 yıldır hiçbir kazaya karışmamış ve 7’inci basamağa yükselmiş bir sürücü , bu ay sigortasını yenilediğinde indirimli en fazla 1732 tl ödeyecek.

·      2.el otomobil satışında yeni düzenleme yürürlüğe girdi..

 Bakanlık tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik , resmi gazetede yayınlandı.

Buna göre , ikinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler , otomobil ve arazi taşıtlarının satışını  , ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre sınırını geçmedikçe 1 temmuz 2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak. Bakanlık , bu tarihi 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması mümkün olacak.

·      Tesla’dan Nikel anlaşması..

Tesla’nın Endonezya’daki Nikel işleme şirketlerinden bataryalarına malzeme satın almak için yaklaşık 5 milyar dolarlık 5 yıllık sözleşme imzalandığı bildirildi. Nikel lityum piller için kullanılacak temel yapı taşı olmaktadır.

·      Togg’un şarj ağı markası Trugo , ürettiği şarj cihazlarını teste başladı..

TruGo’nun resmi Twitter hesabından yapılan açıklama da , ‘’Gemlik kampüsü’müzde  kurulumunu yaptığımız ilk TruGo şarj cihazlarımızı , kesintisiz bir kullanıcı deneyimi tasarlamak üzere test etmeye başladık.’’ İfadelerine yer verildi. Teste ilişkin bir video da paylaşılırken , cihazın 25 dakika da yüzde 80 seviyesinde batarya doluluk oranı sağladığı görülmektedir.

·      Togg ve yeni ağı SİRO ..

Togg ve Farasis Energy ortaklığında kurulan Siro , ilk prototip bataryasının üretim ve testlerini başarıyla tamamlamış. Kullanıma sunma hazırlığına geçiş yapmıştır.

·      Ağustos ayının en çok satılan arabası …

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) açıkladığı verilere göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı ağustos ayında, 2021'in aynı ayına göre yüzde 17,3 azalarak 48 bin 336 adet seviyesinde gerçekleşti.

Otomobil satışları geçtiğimiz ayda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 azalarak 35 bin 230 adet olarak gerçekleşirken, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 4,3 azalışla 13 bin seviyesinde belirlendi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre , binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda ;

8 bin 12 adetle Fiat ilk sırada yerini aldı.

5 bin 31 satışla Volkswagen  ikinci sırada,

4 bin 756 satışla Renault üçüncü sırada yer aldı.

Ford 4 bin 508 satışla dördüncü ve Toyota 3 bin 869 satışla beşinci sırada yer aldı.

·      Engelli araç limitleri..

Engelli bireylerin yararlanabileceği ÖTV muafiyetli araçların yeni fiyatları belli oldu.

ÖTV’den muaf araçlar, belli bir orandan fazla engeli olan vatandaşlara tanınan bir haktır. ilaveten şehit yakınları da bir kez bu haktan yararlanabiliyor. Ancak engelli vatandaşlar gibi MTV muaflığından yararlanamıyorlar.

Engelli araç alım limiti 450.500 olarak belirlenmiştir. Yani bu fiyatın üzerinde herhangi bir alım yapılamıyor. Buna ek olarak alacağınız araçta ki ötv oranları engel oranına göre değişiklik göstermektedir.

Engellilik oranı yüzde 40-89 arasında ise ; ÖTV oranı % 26.3 olmaktadır, KDV oranı ise % 15.24’tür ve % 40 engelli kişinin indirimli araç alması için hem 18 yaşından büyük olması hem de sürücü belgesi olmalıdır.

Engellilik oranı % 90 veya üzerinde ise ; ÖTV’den muaf ve kendisi  ya da bir yakını alabiliyor. Eğer engelli kişi 18 yaşından küçük ise ailesi kendisi adına ÖTV’siz alabilme hakkına sahiptir.


 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.