Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Mübin Keleş
Mübin Keleş

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

İKİNCİ EL ARABA KİMDEN ALINIR?

  • 7.09.2022 13:13

İkinci el araba almayı planlıyorsunuz fakat şahıstan mı?  galeriden mi?  siteden mi?  nasıl , nerden ve neye göre almalıyım karar veremiyor musunuz?

O halde hangisi daha avantajlı birlikte gözden geçirelim.

Sahibinden , tanıdıktan , akrabadan , doktordan , mühendisten  ve bayandan !

Kim bunlar ; araba alırken bizi bi nebzede olsa rahatlatan biraz güven ve pazarlık oranın yüksek olacağını sandığımız sevgili satıcılarımız. Fakat işin içine girince ne yazık ki yüksek empati genlerimizle paraya çok ihtiyacı olduğunu fark ederek üzülmeye başlayıp indirim yaptıramadığımız bireyler bütünü. Böylece sonuca bakınca 2. el araç ülkemizde çoğunlukla galeriden değil sahibinden alınmaktadır.

Peki sahibinden aldım neler olabilir?

             Aracı satın aldıktan hemen sonra karşınıza çıkan yada çıkabilecek bütün sorunlarda sorumluluk yalnızca sizdedir.

             O yılların ‘’iş başka dostluk başka’’ kelimeleri de satın aldıktan sonra devreye girer. Böylece talepte bulunabileceğiniz yada yardım isteyebileceğiniz karşı taraf satın alım sonrası kaybolmaktadır.

             E birde satan kişi akrabalık boyutunda yakınımızsa bize sorunlu araç satacak değil ya değil mi? Sonuçta satmadan önce tıkır tıkır çalışıyordu bu araba siz bozmuş olmayasınız? Gibi çevrenizden bi takım nidalar duyabilirsiniz.

              Dostluk bozulmasın mı yada ticaret işlesin mi karar sizde.

Peki galeriden almak mı ?

Herkesin yan dal olarak galerici olması ,  iş yeri olup kendi faturalı , vergili , denetlenen alım satımların dışındaki galeridenmiş gibi yapılan satışlar sebebiyle

 ‘’güvenilmez’’

 ‘’kusuru gizleyerek satmak’’

‘’değerinin çok çok üstünde satıyorlar’’

gibi galerici dediğimiz insanlara ne yazık ki bi takım algılar yapıştırıldı. Fakat bu konuda yapılan yeni yasalar düzenlemeler ve denetlemelerle artık kontrol altında.

Bu denetlemeler içerisinde taraflara mutlaka ekspertiz zorunluluğu getirilmesi aracın gizlenen gözden kaçan bütün durumları hakkında haberdar olmamızı sağlıyor bu sayede de varsa bi sorun , kusur aracı alırken yeniden pazarlığa oturulup değer kaybı hesabıyla doğru fiyata almış oluyoruz.

Sonuçta acil tamir edilmesi ve gözden geçirilmesi gereken bir durum varsa bunu hemen tespit edip müdahale edebiliyoruz.

Ekspertizlere iki tip müşteri gelmekte ya galeriyle birlikte aracı satın almadan gelenler , yada sahibinden , tanıdıktan  çoktan satın almış olup aklına takılanları öğrenmek için gelenler. Bu durumda da sanırım galeri biraz daha avantajlı olacaktır.

Bugün garanti vermeyen aracının arkasında durmayan galeri pek kalmadı. Varsa da tüketici hakları sesinizi duyurmanıza yardım ediyor. Hal böyle olunca da galeriden araba almak daha güvenilir hale geldi. Çünkü süreç yasal normlar içerisinde ilerliyor ve arabayı aldıktan sonra iletişime geçebileceğiniz bir kuruluş bulunuyor.

Galeriden alım yaparken bir komisyon ücreti ödüyoruz elbette ama satın alım tamamen objektif ve ortada ilerliyor , sahibinden yapılan alımlarda durum aleyhimize mi yoksa lehimize mi bunu bize ancak zaman gösterir.

Geri dönüş , uğraş yaşamamak adına da son günlerde sanayi müşterisi de şahıstan çok galerici olmuş durumda.

Galeriden alım yaparken de şahıstan alım yaparken de dikkat etmemiz gereken bir diğer detay ise ;

Ruhsat kimin adına kayıtlı?

Galeriden aldığınız araba da firma adına , firma yetkilisi adına mı kayıtlı mutlaka gözden geçirilmelidir.

Son bi kaç yıldır yan dal galerici olup alım satım yapanların yani ticari kazanç olarak vergi ödemeden iş yapanların önüne geçebilmek adına çıkarılan yasa gereğince ; ‘’bir şahıs bir yılda maksimum 3 araba alıp satabilir’’  fazlasında ticari kazanç olup vergi ödemesi gerekir. Bu sebeple de teyzesi , annesi , kız kardeşi , eşi derken sahibinden sanıp aldığınız araç aslında sürekli galeri gibi alım satım yapan bir şahsa ait ve tek farkı vergi ödemiyor oluşu. Bu ne demek yasal normlardan faydalanamıyor oluşunuz demek. Bugün 90 model bi araca bile 100 milyon üstü ödeme yapıyorken risk almaya değer mi tekrar düşünülmeli demek.

Galerici yılda 50 araba satıyor ve 50 araba için resmi kayıt bulunuyorsa bu alıcının güvenli alanı olduğu anlamına geliyor fakat sahibinden aldığınızda yada sahibi sanıp aslında 3 kendi 3 eşi 3 kardeşi derken galeriyle aynı sayıda satım yapan ve kaydı bulunmayan tercihler güvenli alanınızın olmadığını gösteriyor.

Özetle sevgili okuyucu ; Yurt dışında sahibinden satış oranı %2 iken Türkiye de bu oran %80 olmakta ve ucuza aldım dost ticareti derken kandırılmamaya , satıcının kim olduğuna ve elbette mutlaka ama mutlaka ekspertiz yaptırmaya çook dikkat ediniz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.