Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

‘Yeşil Yolun Takipçisi Olacağız’

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz Hendek, Düzce ve Abant’ı kapsayacak Yeşil Yol Projesinin bölge turizmine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

‘Yeşil Yolun Takipçisi Olacağız’
9.12.2021 - 12:03
Özel Haber

Yılmaz, Yeşil Yol Projesi'nin taslak çalışmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilettiklerini, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

Ümit Yılmaz’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen 2021 yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz projelerini gündeme getirdi.

Doğu Karadeniz Projesi’nin (DOKAP) 11 ilde uygulanan ve bölge halkının refahını artırmayı amaçlayan bir çalışma olduğunu belirten Yılmaz, 5 milyon 579 bin 54 kişinin projenin avantajlarından faydalandığını vurguladı.

Türk Fındığı Markalaşmalı

Türk fındığının markalaştırılması projesinin DOKAP bölgesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, fındığın yıllık 700 bin ton üretim ve 3 milyar dolar piyasa değeriyle hem tarımsal üretimin hem de gıda sanayisinin en önemli değerlerinden biri olduğunu belirtti.

Markalaşma Başvurusu Yapıldı

Kasım ayı içinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına Türk fındığının markalaştırılması projesi için başvuruda bulunduklarını hatırlatan Yılmaz, coğrafi işaretin önemine değindi.

Marka değeri yüksek firmaların üretimlerini Türkiye'de yapmaları için teşvik verilmesi gerektiğine işaret eden Ümit Yılmaz “Ayrıca, ürünlerinde Türk fındığı kullanan markaların etiketlerinde kullanılan Türk fındığının sezonunun ve kalitesinin yazılmasının şart koşulması markalaşmanın önünü açacaktır. Türk fındığına yapılacak olan yatırımların DOKAP bölgesi için hem fındık tarımı hem de gıda sanayisi gelirlerini katbekat artıracağı kesindir” dedi.

Batı Karadeniz İlleri Milli Gelirden Az Pay Alıyor

Batı Karadeniz'de bulunan illerin millî gelirden aldıkları payın az olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Düzce merkezli kurulması beklenen Batı Karadeniz Projesi’nin (BAKAP) ekonomik açıdan önemli katkılar sağlayabileceğini belirtti.

‘Yeşil Yol Projesi Turizme Önemli Kaktı Sağlayacak’

Yılmaz, Hendek, Düzce ve Abant’ı kapsayacak Yeşil Yol Projesinin bölge turizmini geliştireceğini vurgulayarak “Tasarlanan Yeşil Yol Projesi'nin hayata geçirilmesi sadece bölge turizmine katkı sağlamayacak, Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin insanlarının nefes almasına da imkân sağlayacaktır. Bölgemizde oluşturulması beklentimiz olan Yeşil Yol Projesi'nin taslak çalışması Turizm Bakanlığına iletilerek gerekli temaslar kurulmuş ve çalışmanın takibi tarafımızca yapılmaktadır. İstanbul ve Ankara gibi 2 önemli büyük şehrin yol hattının orta noktasında yer alan, önemli bir turizm potansiyeline sahip Düzce merkezli BAKAP çalışmaları önerisi, BAKAP kapsamında kalan illerin refahı için oldukça mühimdir” diye konuştu.


Editör: E. Varol