Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Can Kayıplarını Önleyecek Sistem

DSİ, radar sensörlü erken taşkın uyarı sistemi ile sel felaketlerinde can ve mal kaybının önüne geçmeyi amaçlıyor. Akçakoca’da bir dereye de radar sensörü konulacak.

2.04.2022 - 11:50
Güncelleme 2.04.2022 - 11:58
Haber Merkezi

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, sensörün sadece Akçakoca’daki bir derede yeterli olmayacağını, Kaynaşlı ve Gölyaka’da da bu sisteme ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yılmaz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı açıklamada son yıllarda artan sel felaketlerinin özellikle Karadeniz Bölgesi'nde ciddi can ve mal kayıplarına neden olduğunu hatırlattı.

CAN KAYIPLARINI ÖNLEYECEK

Erken uyarı sisteminin can kayıplarını engellemede önemli bir etkisi olacağını kaydeden Yılmaz “Ülkemizde depremden sonra en fazla can ve mal kaybına neden olan doğal afet sel felaketleridir. Bu felaketlerin önlenmesine yönelik Hükümetimiz ciddi yatırımlar yapmaktadır. Sel felaketlerinde can kaybını önleyebilmek adına son yıllarda geliştirilen erken uyarı sistemlerinin, maddi kayıpları değilse de can kayıplarının engellenmesinde önemli fonksiyonunun olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

SADECE AKÇAKOCA’DA YETERLİ OLMAYACAK

Ümit Yılmaz sistemin sadece Akçakoca’da yeterli olmayacağını, Gölyaka ve Kaynaşlı’ya da kurulması gerektiğini belirterek “Bu doğrultuda yapılan proje neticesinde DSİ, 125 radar sensörlü erken taşkın uyarı sistemini Karadeniz Bölgesi'nin çeşitli yerlerine yerleştirecektir. Geçtiğimiz iki yıl içinde 4-5 defa sel felaketine maruz kalan Düzce ilimiz proje kapsamında değerlendirilmekle beraber sadece Akçakoca'da bir dereye radar sensörü konulacaktır. Oysa Akçakoca’da dört beş adet olmak üzere, Kaynaşlı ve Gölyaka ilçesinde de bu sisteme ihtiyaç bulunmaktadır” diye konuştu.


Editör: E. Varol
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar