Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Çip Üretimine Yatırım Yapılmalı”

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, geleceğin dijital dünyasında söz sahibi olunabilmesi için çip üretimine yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

 “Çip Üretimine Yatırım Yapılmalı”
24.02.2022 - 10:58
Güncelleme 24.02.2022 - 11:08
Haber Merkezi

Yılmaz  yarı iletken çiplerin, Covid-19 döneminde yaşanan üretim sıkıntısıyla tüm dünyanın gündemine oturduğunu hatırlatarak “Akıllı telefonlardan otomotive, sağlık, iletişim, endüstriyel otomasyonlardan dijital altyapılara kadar dijital dünyanın temel taşı olan yarı iletken çipler, Covid-19 döneminde yaşanan üretim sıkıntısıyla tüm dünyanın gündemine oturmuştur” dedi. 

Türkiye’nin dijital dünyada söz sahibi olabilmesi için çip üretimine yatırım yapılması gerektiğini kaydeden Yılmaz “Dünyada çip üretebilen ve tüm dünyaya pazarlayan sınırlı sayıda ülke mevcuttur. Çip üretimi, pahalı ve teknik altyapı gerektiren üretim tesisleriyle mümkün olabilmektedir. Ülkemizin gelecek dijital dünyasında söz sahibi olabilmesi ve çip üretiminde ileri noktaya gelebilmesi için dost ve müttefik ülkelerle beraber üretmesi gerekmektedir. Bunun teknik altyapısının düzenlenen yasal düzenlemelerle yapılması gerekmektedir. Zira çip üretimi için 50-60 milyar dolar civarında yatırım yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar