Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

‘Fındıktan Hak Ettiğimizi Alamıyoruz’

 Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM bütçe görüşmelerinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a 2021 yılında fındık ihracatından kaç milyar dolar gelir beklendiğini sordu.

16.12.2021 - 12:54
Güncelleme 16.12.2021 - 13:44
Haber Merkezi

Muş ise Yılmaz’a yanıt vererek “Kesin bir rakam ifade edemiyorum” dedi. Muş ayrıca Türkiye’nin geçmişten beri fındıktan hakkettiği ekonomik getiriyi alamadığının da altını çizdi. 
 

YILMAZ FINDIĞI SORDU
 

Fındık ihracatından elde edilen gelirlerde son yıllarda yaşanan düşüşün sebeplerini soran Yılmaz, spekülatif faaliyetlerde bulunan yabancı firmalarla ve yerli iş birlikçi firmalarla alakalı inceleme yapılıp yapılmadığının da yanıtını isteyerek “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin üretime ve ihracata dayalı ekonomi anlayışı, Ticaret Bakanımız Sayın Muş'un çalışkan kişiliği Bakanlığımıza da yansımış, ülkemiz Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarına imza atmıştır. Ancak bu durum fındık ihracatı için söz konusu değildir.

Buradan Bakanlığımıza sormak istiyorum: 2021 yılında fındık ihracatından kaç milyar dolar gelir bekliyorsunuz? Fındık ihracatından elde ettiğimiz gelirlerde son yıllarda yaşanan düşüşün sebepleri nelerdir? Fındık ihracatının kabuklu ve iç fındık olarak değil de son mamul olarak yapılabilmesi için Bakanlığımızın bir çalışması var mıdır? Fındık ihracatında spekülatif faaliyetlerde bulunan yabancı firmalarla ve yerli iş birlikçi firmalarla alakalı Bakanlığımız inceleme ve takibat yapmakta mıdır?” dedi. 
 

MUŞ’TAN YILMAZ’A YANIT
 

Milletvekili Yılmaz’ın sorularına yanıt veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise şunları kaydetti: “İhracatla alakalı beklentimiz fındık fiyatlarına göre emtia fiyatlarına göre kesin bir rakam size ifade etmeyeyim. Düşüşü ile alakalı tabi Türkiye’nin haricinde yeni üreticiler piyasaya giriyor. Türkiye’de bu varlıklarının özellikle mesela Ordu, Giresun bu anlamda çok zenginken mesela Sakarya ve Samsun burada ciddi bir üretici ve Düzce’de ciddi bir üretici olma yolunda ilerliyor.

Dolayısıyla buradaki konu ile alakalı Türkiye’nin geçmişten beri hakkettiği ekonomik getiriyi maalesef istediğimiz neticede alamıyoruz ama almamız gerekiyor. Bu yabancı şirketlerin spekülasyonları ile alakalı yerli ya da yabancı olup olmaması fark etmez eğer arz talep ile uyuşmayan bir şey varsa Ticaret Bakanlığı olarak bu bizim gündemimize gelir. Türkiye serbest piyasa ekonomisidir. Kimin kaça alıp sattığına karışmamız söz konusu değildir. Ama arz talep dengesi izah edilemeyecek bir durum söz konusu ise ve bu spekülatif bir şeyse mevzuat gereği bizim alanımıza girer ve o zaman yerli yabancı olmaksızın müdahale edebiliriz” diye konuştu.


Editör: E. Varol
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar