Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ENGELLİLERİN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Ümit Yılmaz, özel sektörün yaptığı binalar başta olmak üzere kamu binalarında, taşıtlarda ve teknolojik hizmetlerde engellilerin yaşadığı sıkıntıların devam ettiğini söyledi. Yılmaz erişilebilirlik yönetmeliğinin bir an önce çıkartılmasını istedi. 

12.05.2022 - 14:10
Haber Merkezi

2005 yılında Engelliler Hakkında Kanunun onaylandığı ancak erişilebilirlik yönetmeliğinin hala çıkartılmadığını hatırlatarak “Anayasa'mızın 61'inci maddesinin ikinci fıkrasında "Devlet, engellilerin korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır." yazmaktadır. Anayasa'nın bu amir hükmüne uygun olarak 2005 yılında Engelliler Hakkında Kanun Meclisimiz tarafından çıkarılmıştır. Kanunun ikinci bölümünün "Erişilebilirlik" kısmında, yapılacak kamu ve özel binaların, araçların ve teknolojik hizmetlerin engellilerin erişilebilirlik konusunda yaşadığı sıkıntıların giderilmesine dönük 7'nci maddesi belirlenmiştir ancak kanuna uygun şekilde "erişilebilirlik yönetmeliği" geçen süre içinde çıkarılmamıştır” dedi. 

Yılmaz engellilerin yaşadığı sıkıntıların devam ettiğini dile getirerek  “Erişilebilirlik yönetmeliği geçen süre içinde çıkarılma için bilhassa özel sektörün yaptığı binalar başta olmak üzere kamu binalarında, taşıtlarda ve teknolojik hizmetlerde engellilerimizin yaşadığı sıkıntılar devam etmektedir. Engelli bireylerimizin talebi, ilgili yönetmeliğin bir an önce çıkarılarak hayata geçirilmesidir” diye konuştu.


Editör: C. Karaca
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar