Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"Piyasada İlaç Bulunamıyor"

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ecz. Ümit Yılmaz, bir çok ilacın kar oranında düşüş meydana geldiğini ve bu sebeple piyasada ilaç bulunamadığını söyledi. Yılmaz hastaların ilaç temininde sıkıntı yaşanmaması için bir an önce ilaç kademe rakamlarında %500 oranında artış yapılması gerektiğini söyledi. 

"Piyasada İlaç Bulunamıyor"
3.03.2022 - 12:48
Haber Merkezi

Ümit Yılmaz eczane ve ilaç sektörü ile ilgili sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. 
Yılmaz eczanelerin işletilmesinin zorlaştığını, bir çok ilacın kar oranında düşüş meydana geldiğini ve bu sebeple piyasada ilaç bulunamadığını dile getirerek “2009 yılında çıkartılan ilaç fiyat kararnamesine göre ilaç fiyatları 5 kademeye ayrılmış ve bu kademeler doğrultusunda eczane ve depo kar oranları belirlenmiştir. Geçen 13 yıl içerisinde ilaç fiyatları belirlenirken uygulanan Euro kurunda %750 ve işletme giderlerinde başta asgari ücret olmak üzere %800 oranında artış olmasına karşın, kademelerde artış yapılmamıştır. Bu durum eczanelerin işletilmesini zorlaştırması yanında birçok ilacında kar oranlarında düşüş yaşanmasına ve piyasada ilacın bulunmamasına sebebiyet vermektedir” dedi.
İlaç kademe rakamlarında artış olmasını isteyen Yılmaz “Halkımızın ilaç temininde sıkıntı yaşamamaları ve sağlık problemleri ile karşılaşmamaları için bir an önce ilaç kademe rakamlarında başlangıç olarak bir kereye mahsus %500 oranında artış yapılmalı, bundan sonraki fiyat artış oranı ölçüsünde kademelerde de artışa gidilmelidir” diye konuştu


Editör: C. Karaca