Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Konuralp’in gerçek mezarı nerede?

  • 20.04.2022 09:13

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin silah arkadaşlarından Konuraalp Bey’in birçok yerde türbesi bulunuyor. Peki gerçek mezar nerede?  ‘Zor Bey Konuralp’ romanının yazarı İlhan Akın, bu sorumuzu nihai olmaktan kaçınarak şöyle yanıtlıyor: Anadolu’nun böğründe…

Yazar İlhan Akın’la söyleşimize kaldığı yerden devam ediyoruz.

Konuralp’in Düzcelilerin anlam dünyasında yeri tartışılmaz. Üskübü’de bulunan türbesinin, onun makamlarından biri olduğunu anlıyoruz. Dilimin ihanetine uğramaz isem; bir diğer ifadeyle sanal türbesi... Tarihsel çizgiye bakıldığında nispeten yakın sayılan bir zamanda yaşamış olan Konuralp’in Hendek, İzmit, Bolu, Sapanca, Mudurnu, Sakarya, Bursa ve Anadolu’nun birçok yerinde türbesi olduğunu satırlarınızdan okuyoruz. Romanı yazarken hemhal olduğunuz Konuralp’in gerçek türbesinin neresi olduğunu sezgilerinize müracaat ederek sorabilir miyim?

İLHAN AKIN: Daha önce Tasavvuf ve Halk Şairi olan Yunus Emre’nin hayatını, şiirlerinden de serpintiler yaparak kitaplaştırmıştım. “Dördüncü Cemre” adını verdiğin roman, 2015 yılında çıkmıştı. Onun da kabrini birçok yerde göstermiş, sonunda “Anadolu’nun Böğrü” ifadesini kullanarak Anadolu topraklarına teslim etmiştim.Ben, Konuralp Bey’in kabrinin de aynı şekilde olması gerektiğine inanıyorum. Birçok yerde ama en gerçeği “Anadolu’nun Böğrü”nde. Ancak şunu da belirtmeliyim ki bu, herhangi bir bilgiye dayanmayan tamamen benim düşüncem. Zaten bunun kesin doğrusunu kimse bilmiyor. Ama beni zorlarsanız, ben de kendimi zorlarım ve zorlama hislerimle Konuralp Bey’in kabrinin muhtemelen Sakarya-Hendek’te olabileceğini söylerim. Zira Hendek de uzun yıllar “Konuralp” adıyla anılmıştı. Ama şunu ısrarla belirtmeliyim ki bu cevap tamamen hissi ve zorlama bir cevaptır.

Malumunuz, Düzce Belediyesi logosunu değiştirerek Konur Alp’in atıyla şaha kalkmış bir figürüyle revize etti. Deyim yerindeyse uzun zamandır Konur Alp’e (deyimi mazur görün) kafa patlatan bir kişi olarak sizin muhayyilenizdeki Konuralp ile logodaki Konuralp figürü örtüştü mü?

AKIN: “Zor Bey Konuralp” adlı roman, 2020 Yılı’nın Mart Ayı’nda Metamorfoz Yayınları’ndan çıkmıştı. Logo değişikliği kararı ise Düzce Belediyesi’nin 2021 Haziran Ayı Birinci Oturumunda alınmıştı. Logo belirleme çalışmaları sırasında Düzce Belediyesi “Zor Bey Konuralp” adlı romanımın kapağından esinlenmişse eğer bu benim için övünç kaynağı olur. Bu davranış aynı zamanda emeğe ve değere saygıyı da gösterir. Tekrar ediyorum. Öyle olup olmadığını bilmiyorum. Ama eğer öyleyse Bakanlık ve devlet tecrübesi de bulunan Düzce Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü emeğe, değere ve edebiyata olan saygısını bir kez daha göstermiş demektir. 

Siz tarihi kişiliklerle ilgili olarak Konur Alp romanından önce de biyografi tadı veren iki eser ortaya çıkardınız. Bundan sonrası için tezgâhta yeni bir kişilik var mı?

AKIN: Evet. Benim Düzce ile ilgili daha önce yazmış olduğum iki romanım var. Bunlardan biri Cumhuriyet’in ilk yıllarında, bin bir zorluğa göğüs gererek dini eğitim veren ve binlerce hafız yetiştirmesiyle ünlenen, aslen Çankırılı bir Türkmen ailesine mensup olan Hafız Hasan Şen’in hayatını anlatan “Bir Devrin Efendisi” adlı biyografik roman. Alanında yazılan ilk kitap olma özelliği taşıyan “Bir Devrin Efendisi” adlı roman sayesinde, daha önce çok az kişinin tanıdığı ve ismini duyduğu Hafız Hasan Efendi değil Düzce’de bütün Türkiye’de tanınır hale geldi. Bir diğeri de Osmanlı Devleti’nin çalkantılı günler yaşadığı son dönemlerinde “Şeyhülislam Ders Vekilliği” ne kadar yükselen Düzceli Muhammet Zahit Kevseri’nin inişli çıkışlı hayatını anlatan “Sılada Gurbet” adlı biyografik roman. Tabi bu kitap da alanında yazılmış olan ilk kitap özelliği taşıyor. Son olarak da Düzce ile ilgili “Geçmişten Günümüze Düzce” adlı bir tarih derlemesi yaptım ve şu anda adını vermeyeceğim çok değerli biriyle kitap üzerindeki çalışmalarımız devam etmekte. Eski Yunanca’dan çevrilme eserleri inceleyerek, birçok tarihçi otoritenin de görüş ve bilgilerine başvurarak hazırladığımız, aynı zamanda İngilizce olarak da yayınlanacak olan kitap inanıyorum ki yakın bir gelecekte okuyucuyla buluşacak ve Düzce’nin Uluslararası alanda çok daha tanınmasını sağlayacak. Ayrıca Selçuklu Sultanlarından Alp Arslan’ın hayatını anlatan “Alp Arslan-Dünyaya Meydan Okuyan Adam” adlı romanı bitirip geçen hafta Yayınevim olan Metamorfoz Yayınları’na gönderdim.

Teşekkür ederim.

AKIN:
Ben de size ve gazetenize teşekkür ederim. İşleriniz güzel, başarılarınız daim olsun.

KİMDİR?

İlhan Akın, Düzce’nin Muncurlu köyünde doğdu. Çeşitli okullarda sınıf öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği yaptıktan sonra, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Meslek Yüksek Okulunda Türk Dili dersi verdi. Düzce Meslek Yüksek Okulu’nda on bir kişilik öğrenci grubuyla “Tabelalardaki Dil Kirliliği” adlı proje çalışması yapıp YÖK ve Millî Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’nde açılan Yazarlık Atölyesi’nde Edebi Yazı Dersi verdi.  Ayrıca Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Birliği (İLESAM) tarafından “2012 Yılının Romancısı” seçildi. “2016 Yılı 53. Ulusal, 27.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Kısa Öykü Yarışması”nda dereceye girdi.  Kitapları Hindistan, Japonya, Arabistan, Ukrayna, Kafkasya, Yunanistan ve Avrupa Devletleri tarafından ilgiyle izlendi.

ESERLERİ:

ÜÇÜNCÜ HAYAT (roman 2010, 2.baskı 2011), GANJ’IN GÖZYAŞLARI (roman 2011-2.baskı 2017), GÜNEŞİN EFENDİSİ (roman 2012), TEARS OF THE GANGES (İngilizce roman 2013), SILADA GURBET (roman 2013), MAHŞERİN ESRARI (roman 2012-3.baskı 2021), DÖRDÜNCÜ CEMRE (roman 2015), ŞİRA YILDIZI (roman 2015), HUDEYBİYE’DEN İS VADİSİ’NE (roman 2015), MAHŞERİN GALİBİ (roman 2014-3.baskı 2021), BİR DEVRİN EFENDİSİ (roman 2014, 2.baskı 2015), SESSİZ FERYAT-???? ??????? (Gürcüce roman 2015, 2. Baskı), VADİDEN DOĞAN GÜNEŞ (roman 2015), BİR SEVDADIR GÜRÜN (Hikaye 2018-2.baskı), BİR ÇOCUK BİR ŞEHİR VE BOLU (hikâye 2014), 1944 ARABAT TÜRKLERİ (Yayıma hazırladı), ANNEM VARSA BEN DE VARIM (çocuk hikâye 2017, 6.baskı 2019), BEN BÜYÜDÜM ANNE (çocuk hikâye 2017, 4.baskı 2019), ADINI SEN KOY (roman 2017, 3.baskı 2018), SADECE SİZİN İÇİN (kılavuz 2018), BEKLE BENİ ÜNİVERSİTE (kılavuz 2019). SANTA BARBARA (roman-2021), ZOR BEY-KONURALP (roman 2021-2.baskı), ADALET SAVAŞÇISI (roman 2021), İSTERSEM BEN DE BAŞARIRIM (Hikâye-2022)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar