• 19.01.2022 10:28

Maksut Balta ile söyleşimizin ikinci bölümüne kaldığımız yerden devam ediyoruz:

FIFA Kokartlı hakemimiz Maksut Balta anlatıyor: Düzcespor’un maçı çıkınca:

“Sevinçten havalara uçtum”


Maksut Balta ile söyleşimizin ikinci bölümüne kaldığımız yerden devam ediyoruz:

Süper Lig’de çok önemli ve kritik maçlarda görev aldınız. Bir döneme damga vurdunuz. O yüzden sizi sevenleri olumsuz etkileyeceğini düşünerek hangi takımı tuttuğunuzu sormayacağım. Ancak sözkonusu Düzcespor olunca iş değişiyor. Düzcespor’la ilişkiniz nasıl?


Evet haklısınız kritik ve çok değerli müsabakalara çıktım kendi dönemimizde harika işer yaptık çok değerli büyüklerimle ve arkadaşlarımla maçlara çıktık kader birliği yaptık. Gerçekten de o dönemler hakemlik adına birlik beraberlik vardı. Asla ‘aman o kötü yönetsin de ben maça çıkayım’ diye asla düşünmezdik. Açıkçası para için kazanç kapısı görmezdik hakemliği. Diğer bir sorunuzun cevabını da vereyim; her insan gibi hakemler de takım tutarlar. Neden diyeceksiniz?  Hakem olmadan önce bir takıma karşı sempatiniz olabilir; bu doğal hayatın akışında olan bir olay. Ancak şu anlama gelmez; çıktığı müsabakada o takımı koruyup, kollasın. Hiç unutmuyorum dönemin Merkez Hakem Kurulu Başkanı bir sohbette kendinin Galatasaray’ı tuttuğunu söylemişti. Fakat basın hakemin o takım lehine bir hata yaptığında veryansın etmişti. O arkadaşımız etmek zorunda kaldı. Türkiye bu konulara ve bu bakış açısına daha alışkın değil. Bu nedenle hakemler tuttuğu takımları asla söylemezler yanlış anlaşılır diye. Hiç unutmuyorum; aday hakem kursuna gittiğim dönemde kurs hocamız ‘içinizde takım tutan arkadaşlar ve hedefi olanlar var mı?’ diye sormuştu. Herkes tuttuğu takımı açıklayıp cevap vermişti. Hocamız ‘işte sizler o dediğiniz takımların maçlarını yöneteceksiniz; lakin göreceksiniz asla taraf tutmayacak adil davranıp maç yöneteceksiniz’ demişti. Gerçekten de öyle oluyor tuttuğunuz takımların maçlarını yönetiyorsunuz ama taraf tutmuyorsunuz. Düzcespor’u çok seviyorum; hatta ben İstanbul da top oynadığım dönemler de Düzcespor maça geldiği zamanlar maçlarını izlemeye giderdim.  Vefa stadı, Eyüp stadı ve Şeref Stad’nda Düzcespor’un oynadığı maçlara. Buraya geldikten sonra da ilgilenmeye çalıştım. İki dönem yönetim kurulunda görev aldım hizmet etmeye çalıştım.  Uzak değilim şimdi de maçlarına gidiyor, izliyorum.

“YAZ BAKALIM OĞLUM DÜZCE’YE GİDİYORSUN”

Hakemlik hayatınızda Düzce’de hiç maç yönettiniz mi? Bir adım daha ileri giderek sorayım; Düzcespor’un maçını yönettiniz mi?

Hakemlik hayatımda ‘bir gün inşallah Düzcespor maçı yönetirim’ diye hayal ediyordum. Bize maç tebligatları Çarşamba günü verilirdi. Bir gün telefonda hocam ‘Yaz bakalım oğlum Düzce ye gidiyorsun yardımcı hakemlerin şunlar’ dedi. Sevinçten havalara uçtum. O zamanlar şimdiki gibi değil bölgesel olarak hakem veriliyordu. Hafta sonunu iple çektim. Müsabaka için Düzce ye geldiğimde kimseye Düzceli olduğumu söylemiyordum yanlış anlaşılmasın diye. Hatta eskiden maç ücretleri statta verilirdi. Maç ücretimizi dahi alamadık. Fazla seyirci yok hasılat olmadığından dolayı. Böyle bir anım oldu.
 

DÜZCESPOR SEYİRCİSİ AYNI ÇİZGİDE DEVAM ETMELİ

Bu sene Düzcespor’u nasıl değerlendiriyorsunuz? İpi göğüsleyebilecek miyiz?

Bizim yönetimde olduğumuz sene Düzcespor Balıkesirde’ki final maçında Bayrampaşapor’a mağlup olarak 2. Lig’e çıkamamıştı.  Çok üzülmüştüm gerçekten. Fakat bu sene daha iyi olduğunu düşünüyorum. İyi top oynuyorlar; fakat bazen trafik kazası mı diyelim ne derseniz deyin hiç umulmadık takımlara puan kaybı yaşadılar. Şu an puan farkının çok daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.Aynı ciddiyetle devam ettikleri sürece yarışı önde tamamlayacaklarını inşallah.  Nazar değmezse ligi şampiyon olarak bitireceklerini tahmin ediyorum Tabii ki Düzcespor şehrimizin gözbebeği tabii ki çok iyi yerlerde olmasını istiyorum Şunu asla unutmamalıyız grupta bir takım şampiyon takım olacak. Seyircilerimizden sadece takımlarını desteklemelerini olaya spor açısından bakmalarını, aşırıya kaçan fevri davranışlarının takıma zarar vereceğini asla unutmamaları gerektiğini tavsiye ediyorum.Bir de eskiden olduğu gibi alt yapılara gereken önemi vermemizi oyuncu yetiştirmek için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Yaptığımız işlerin bir spordan ibaret olduğunu asla unutmamalıyız .İnşallah o sene bu sene olsun takımımız bir üst lige çıksın şampiyon olsun.

MAKSUT BALTA KİMDİR?

1959 Yılında Düzce’de doğdu. İlk orta ve lise tahsilini İstanbul'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını da Düzce Üniversitesinde tamamladı. Düzce'de eğitim sektörüne atılım yaparak özel sağlık meslek lisesi ve Özel Mimar Sinan Teknoloji Koleji olmak üzere özel lise kurdu ve 850 öğrenci ile Düzce de hizmet veriyor. Türk Kızılay yönetim kurulu üyeliği ve Beşiktaş Kızılay Şube başkanlığı yaptı. İstanbul bölgesinde Uzun yıllar Milli hakem ve daha sonra FİFA hakemi  olarak görev yaptıktan sonra klasman gözlemciliği yanı sıra İstanbul  il hakem kurulu üyeliği ve bölgesel kurul üyeliği yaparak hakemliğe ve hakemlik camiasına uzun yıllar hizmet etti. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Disiplin Kurulu Başkan vekilliği görevini yaptı. Hakem eğitimcisi olarak ülkemizin çeşitli illerinde açılan hakem kurslarında kurs hocalığı yaptı, hakem yetiştirdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan spor konulu konferanslarına konuşmacı olarak katılıp ödüller aldı. Halen Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) Düzce Şube Başkanı olarak görev yapıyor.Çeşitli yardım kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği ve sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı.  İstanbul’da amatör küme takımlarında 12 yıl top oynadı.1983 yılında İstanbul’da açılan teknik direktörlük kursuna katıldı,bu kursu bitirdikten sonra Aynı yıl açılan A kursuna davet edildi. Bu kursu da başarıyla bitirip A kursu antrenörlük diploması aldı.Antrenörlük yapmayı düşünürken  diploma töreninde zamanın Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı rahmetli Hilmi Ok diplomasını verirken hakem olması  yönünde bir teklif sundu. Aynı dönem açılan hakem  kursuna katıldı  ve hakem kursunu da başarıyla bitirip aday hakem oldu. Bu kursa katılan adaylardan  süper lig hakemleri çıktı.Katıldığı hakem kursu adaylarından  iki FİFA hakemi çıktı. Bir FİFA düdük hakemi, birde FİFA yardımcı hakemi.Dönemin ünlü  hakemleri Yusuf Namoğlu,Özcan Oal,Aykan Köseoğlu,Ergül Yücedağ,Haşim Gökalp,Ahmet Çakar,Oğuz Sarvan,Mustafa Çulcu,Muhittin Boşat Metin Tokat  ile çok önemli  maçlara çıktı.Çok başarılı bir dönemden sonra çok kısa bir süre sonra Türkiye nin en iyi hakemleri arasına girerek başarılı bir şekilde yüseldi. Türkiye de üç büyüklerin  derbi  maçlarına çıktı Türkiye kupası finali,Avrupa kupası,Dünya kupası grup eleme maçları ve Avrupa da  ülkemizi başarıyla temsil etti.  Daima sporun içinde olan Maksut Balta yıllarca spora hizmet etmeye devam etti ve etmeye de devam edecek.