• 10.01.2022 11:25

1971’de Konuralp’te bulunan Süheyl Eğriboz böyle sözlerle dayak yemişti: “HZ. ÖMER’İ ÖLDÜRÜRSÜN HA!”

Toplum olarak geçmişte sinema ile ilişkimizi çok traji-komik olduğunu düşünüyorum.
Ama haksızlık yapmayayım.
Bu durum sadece bize özgü de değil; birazdan dünyadan örneklere de göz atacağız.
Annem, sinemaya ilk kez film izlemeye gittiğinde,  perdeye yansıyan uçağın kalkış sahnesinden korkarak sandalyenin altına sığınmak istemesi örneği ile işe başlayayım.
Hiç unutmadığım bir başka örnek daha var.
Sinemamızın ‘çirkin kral’ı Yılmaz Güney, vurdulu-kırdılı bir filminde sinsi sinsi yaklaşan bir kötü adama karşı, salondaki bir seyirci şöyle bağırmıştı:
- Yılmaz abi arkanda!
Korumacılık güdüsü bir yana ‘intikam’ almaya kadar varan o kadar çok örnekler vardı…
Tamamen bir kurmaca ya da hayal ürünü olan filmlerdeki kötü karakterlerin gerçekmiş gibi algılanması, sinema oyuncularını yakın geçmişe kadar yer yer zor durumlarda bırakmıştı. Gerçek hayatlarında yufka yürekli, altın kalpli ve yardımsever olarak bilinen sanatçılar, hafızalarda ise oynadıkları rollerle özdeşleştiriliyor.

KONURALP’TE HAYATIN FİLMİ SOLLADIĞI AN

Bugün ölümünün 8. Yıldönümü olan Türk sinemasının emekçilerinden, kötü adam nam-ı diğer ‘Sütçü’ olarak tanınan merhum Süheyl Eğriboz…
Eğriboz, 1971 yapımı 'Hz. Ömer'in Adaleti' filminde 'Hz. Ömer' karakterini namaz kılarken öldüren kişiyi oynamıştı.  Tesadüf bu ya bir bayram sabahı Düzce’nin Konuralp kasabasında bayram namazını kılmak için camiye giden Eğriboz’un önünü kesen dört kişi “Hazreti Ömer’i öldürüşün ha!” diyerek odunlarla saldırdı.  İzmit Devlet Hastanesi’nde gözünü açan sanatçının kafasında 18 dikiş vardı.  İstanbul’da yaşayan sanatçı uzun süre hanımı ile sokağa çıkamadığını anlatmıştı. ‘Neden’ diye sorduklarında, “Sokakta insanlar, ‘Bak! Gene düşürmüş kadını götürüyor’ diye cevap vermişti.

KÜFÜR YAĞMURU ALTINDA GALAYI TERK ETTİ

Türk Sineması’nın bir diğer ‘kötü’ adamı Bilal İnci…
Eşiyle katıldığı bir filminin galasında, canlandırdığı karakter sebebiyle küfür ve aleyhte tezahüratlara hedef olunca salonu terk etmek zorunda kaldı.  Kıbrıs Barış Harekâtı'nın yapıldığı 1974'de çekilen 'Önce Vatan' adlı filmde Fatma Girik'i kaçırıp saldıran, Türklere işkence yapan; EOKA kumandanını oynayan karakter oyuncusu İhsan Gedik, film yazlık sinemalarda gösterime girdiğinde olanlar oldu. Yolda yürürken arkasından "Dur" diye bağıran yaşlı bir kadın, Gedik'in "Ne oldu abla?" sorusuna sert bir ses tonuyla: 'Sen akşamüstü Fatma Girik'e saldırdın' deyince Gedik, filmdeki gibi kötü bir insan olmadığını anlatabilmek için saatlerce dil döktüğünü anlatmıştı.

EROL TAŞ MERSİN’DE CANINI ZOR KURTARDI

Bir başka ilginç örnek…
Mersin'de çekilen bir filmin verilen molasında "Durun, yapmayın. Ben kötü adam değilim" diyerek kan ter içinde koşan bir adamın sesi ortalığa yayıldı. Yaklaşık 20 kişinin "Vay kalleş, demek öyle yaparsın hee" diyerek ellerindeki odunlarla kovaladıkları Erol Taş’ı kovaladı. Taş'ı kurtarmaya gelen bir başka karakter oyuncusu Çetin Başaran olunca öfkeli grup bu kez Başaran'ın üzerine çullandı. Erol Taş bu duruma o kadar alışmıştı ki, filmlerinde çizdiği kötü karakterlerden çok etkilenen bir kısım vatandaş bir gün kendisini taşlamaya başlar. Erol taş da "bana taş değil, ekmek atıyorsunuz, ekmek.." der.

BİRİ DAYAK YEDİ DİĞERİ TAKSİDEN KOVULDU

Örneklerimiz hep geçmişe ait değil. Yakın zamana kadar milyonlarca seyirciyi ekran başına kilitleyen 'Kurtlar Vadisi Pusu' dizisinde 'Terörist Rıza' karakterini canlandıran oyuncu Arif Öngen, terörist rolü oynadığı için İstanbul'da tekme tokat dövülmüştü.  Diziyi gerçek zanneden saldırganlar, "Pis terörist" dedikleri Öngen'i feci şekilde dövdükten sonra kayıplara karıştı.  Kısa süren 'Kurtlar Vadisi-Terör' isimli dizide Polat Alemdar karakterine silah çeken terör örgütü üyesini canlandıran tiyatro oyuncusu Eda Özdemir de bir süre sokaklarda halkın sert bakışlarına katlanmak zorunda kalır; bindiği taksiden kovulur.

KİRLİ HARRY'NİN SERİ KATİLİ ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDI

Ünlü aktör Clint Eastwood'un başrolde göründüğü ve gişede büyük iş yapan 1971 yapımı 'Kirli Harry' (Dirty Harry) filminde seri katil 'Scorpio'yu canlandıran Andrew Robinson 'un başına da gelmedik kalmaz. Film gösterime girdikten sonra ölüm tehditleri alan aktör; evini, telefon numarasını değiştirir ve telefon idaresinden gizli numara almak zorunda kalır. Televizyon tarihinin efsane dizisi 'Dallas'ın kötü adamı 'J.R' karakterini başarıyla canlandıran Larry Hagman, kariyeri boyunca çok sayıda dizi ve filmde rol almasına karşın 'J.R' rolüyle adeta özdeşleşir. Öyle ki geçtiğimiz günlerde ölen sanatçının, gerçek hayatında da J.R gibi bir karaktere olduğuna dair Amerikan kamuoyunda yaygın bir inanç olduğu haberlere yansır.

ROBERT REDFORD'U KALDIĞI OTELDE KAÇIRACAKLARDI

Yazımın girişinde bu durumun bize özgü olmadığını vurgulamaya çalışmıştım.
Buyrun size dünyadaki çarpıcı örneklerden bazıları…
Watergate skandalını konu alan 1976 yapımı “Başkanın Bütün Adamları” (Allthe President's Men) filminde, skandalı ortaya çıkaran gazeteci Bob Woodward karakterini canlandıran ünlü aktör Robert Redford, Başkan Nixon'ı seven muhafazakârların tepkisini çekti.. Redford, filmin tanıtımı için Fransa'ya gittiğinde, Fransız polisi, ülkede güçlü olan bir muhafazakâr grubun ünlü sanatçıyı kaldığı otelden kaçırmayı planladığını gün yüzüne çıkarmıştı.

HZ. HAMZA’YI ÖLDÜRDÜĞÜ İÇİN MESLEK HAYATI BİTTİ

Oynadığı filmde Hz. Ömer’i öldüren Süheyl Eğriboz’un başına gelen gelenlerle yazımıza başlamıştık.  Dünyada yaşanan benzer olayla noktalayalım.
Yönetmen Mustafa Akkad'ın'ın İslamiyet'in doğuşunu anlatan 1976 yapımı 'Çağrı' (The Message) filminde Hz. Hamza karakterini mızrakla öldüren Vahşi'yi canlandıran oyuncu Salem Gedera, uzun süre ülkesinde iş bulamadı. "Sen nasıl Hz. Hamza'yı öldürürsün?" denilerek gittiği çoğu mekândan kovuldu. Ölüm tehditleri aldı.
Çağrı, Gedera'nın oynadığı son film olmuştu…