Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DEPREMİN SİLDİĞİ SINIRLAR

  • 13.03.2023 10:17

Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen deprem sonrası Türkiye depremle mücadele için 100 milyar liralık kaynak ayırdı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 ay boyunca 10 ili kapsayacak şekilde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.
Türkiye’nin son 100 yılda yaşadığı en büyük afetlerden biri olan Kahramanmaraş’taki bu yıkıcı depremin ardından 7 günlük Milli Yas ilan edidi.
Deprem bölgesi için “4. Seviye Yardım Alarmı” verilmesinin ardından ise birçok ülkeden Türkiye’ye yardım eli uzandı.
Kimler yoktu ki…
Azerbaycan, Finlandiya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Hindistan, Meksika, İsviçre, İngiltere, İsrail, Ukrayna, Hollanda, Polonya, Tayvan, Yunanistan, İtalya, Sırbistan, Fransa, Macaristan, İngiltere, Katar ve Japonya öne çıkan ülkeler…

DÜNYA SEFERBER OLDU

Kahramanmaraş Depremi sonrası Türkiye’ye arama – kurtarma personeli gönderen tüm ülkelere  alfabetik sırasına göre göz atalım şimdi…

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Burundi, Bulgaristan, Cezayir, Çekya, Çin, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Filistin, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kamboçya, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Küba, K. Makedonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Panama, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Senegal, Singapur, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Venezuela, Yunanistan…
 

YARDIMLAR SINIR TANIMADI

Ara başlık klişe gibi gözükse de…
Gerçekten insani yardımların sınır tanımadığını söylemek abartı olmayacaktır.
Türkiye’nin en sorunlu olduğu komşularından iki tanesi…
Yunanistan ve Ermenistan acılı günümüzde yanımızda yer aldı.
Bu çapta olmasa bile 1999 depreminde Düzce’de de bu tablonun minyatür örneğini görmemiş miydik?
O günlerde Ermenistan’dan arama kurtarma çalışmaları için Düzce’ye gelip de 18 Temmuz Stadyumu’na çadır kuran Ermeni grubunu dün gibi hatırlıyorum.

DÜZCE’NİN RİTA TEYZESİ

Alın size çarpıcı bir örnek…
O şimdi nerededir?
Ne yapıyordur?
Bilinmez...
Bilinen şu ki; 12 Kasım sürecinde Düzceliler'in gönlüne taht kurmuştur.
Adı Rita Unger.
Deprem günlerinde Düzceliler'in Rita Teyzesi...
Bir diğer ifadeyle “deprem meleği”…
Brezilyalı aristokrat bir ailenin kızı.
Eşi diplomat.
Portekizce, Çince, İngilizce, Almanca ve biraz da Türkçe bilmektedir.

DÜZCE’DE DEPREME YAKALANDI

1999'da Almanya’nın İzmir Başkonsolosu olan eşi Manfred Unger’in görevi nedeniyle İzmir'de bulunan Rita, 17 Ağustos Marmara depreminin dehşetini televizyonlardan izler.
İnsanlık duyguları alarm veren Brezilyalı genç kadın "Ne yapabilirim?" der ve soluğu İzmit'te alır... Tüm bürokratik zorluklara rağmen elinden ne gelirse yapar.  
12 Kasım tarihi Rita'nın hayatında dönüm noktasıdır.
Tesadüf bu ya…
Düzce'ye gelir ve bu kez de 12 Kasım depremine yakalanır.
Deprem anını dönemin Milliyet muhabiri Hanzade Ünuz'a şöyle anlatacaktır:

“KENDİMİ EVİMDE HİSSEDİYORUM”

"Çadırdaydık. Bir anda yer gürültüyle sarsılmaya başladı. Kimin ölüp, kimin sağ kalacağının bilinmediği saniyeleri paylaştık. Bu saniyeler Düzceliler'le bizi birbirimize bağladı. Kendimi Düzce'de evimde hissediyorum. Eşim emekli olduğunda Akdeniz'de yaşamayı düşünüyorum. Türkler'in sıcaklığını Brezilyalılar'a benzetiyorum. Ancak, uzun süredir ayrı kaldığım için Brezilya'ya yabancılaştım. Politika da içinde olmak üzere çok şeye sinirleniyorum, huzursuz oluyorum ülkemde. Oysa burada benim düşüncelerimin farklı olmasına saygı duyuluyor"

DÜZCE’YE 3 MİLYON MARKLIK YARDIM

Deprem zamanında diplomat eşinin görevli bulunduğu İzmir ile Düzce arasında mekik dokuyan Rita Unger,  o günlerde Düzce’de kullanılmak tam 3 milyon Mark yardım toplamıştır.
Bitmedi…
Unger, Düzce'deki depremde yarısı yıkılıp kullanılamaz hale gelen Avni Akyol İlköğretim Okulu'nun yanına, iç donanımı da bitirilmiş prefabrik ilköğretim ve anakolu inşası için küçümsenemeyecek para yardımında bulunur.
Yazımı dönemin ünlü televizyoncusu Reha Muhtar'ın yabancı bir DJ'den alıntı olan o meşhur anonsunu uyarlayarak bitireceğim hiç aklıma gelmezdi:
- Selam olsun Rita Teyze'ye! Her nerede ve nasıl yaşıyorsa...

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.