Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

MEĞERSE MELEN ÇAYI NEREDEN GELİYORMUŞ?

  • 7.11.2022 09:13

Geçen Perşembe günü (3 Kasım 2022) Anadolu Ajansı’nda gördüğüm bir haberi tane tane okuyunca sandalyeye gerildim, derin bir nefes çekerek mırıldandım:
- İşte budur…
“Melen Çayı çevresindeki ağaçlar hazan renkleriyle Sakarya'ya güzellik kattı” başlığını haberin spotu şöyleydi:
Sakarya ve Düzce arasında kıvrılan Melen Çayı çevresindeki yaprakları sararan ağaçlar, hazan mevsiminin hüzünlü güzelliğini yansıtıyor.
Haberin devamını okuyalım:
“Düzce'den doğan ve Sakarya üzerinden Karadeniz'e dökülen Melen Çayı, çevresindeki ağaçlarla bölge sakinlerine her mevsim farklı manzaralar sunuyor. Sonbaharın gelmesiyle çay çevresinde yükselen ağaçlar da yeşil, sarı ve kahverengi renkler hâkim olmaya başladı. Farklı tonlarıyla sonbaharı yansıtan ağaçlar, nehirle bütünleşince bölgeye ayrı bir güzellik kattı. Ortaya çıkan güz manzarası, havadan görüntülendi”.
Sakarya mahreçli haber AA muhabiri Davut Genç meslektaşımıza ait…

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SU PROJESİ

Oysa…
Şimdiye kadar ne zaman İstanbul’un su sorunu ile Melen Çayı gündeme gelse, en yetkili ağızların yaptığı açıklamalarda Düzce ismi zikredilmezdi…
Dile kolay…
Türkiye'nin en büyük su projesi…
1990 yıllarda su problemi yaşayan İstanbul'a can suyu veren Melen Projesi…
Düzce'nin bağrından kopup, İstanbul'a gelen Melen Çayı…
Projeyi 1997 yılında DSİ tarafından hazırlandı, 2001 yılında inşaat işleri başlayan projenin ilk etabı 20 Ekim 2007'de uygulamaya geçmişti.

YILDIRIM’A GÖRE MELEN SAKARYA’DA

Örnekleri çoğaltmak mümkün…
Şimdi yapacağım alıntılar oldukça düşündürücü…
Tarih 16 Haziran 2019.
Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, ortak yayında soruları cevaplamıştı.

Binali Yıldırım, "Vaatler neden bugüne kadar yapılmadı?" sorusuna tastamam şu yanıtı vermişti:

"Bunu saatlerce anlatabilirim. 25 yıldır biz İstanbul'a çok hizmet yaptık. AK Parti belediyeciliği, İstanbul'a çok şey kazandırdı. 1994'te kişi başı 14 litre su veriliyordu, şimdi 101 litre su veriliyor. Istranca'dan 180 kilometreden, Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığında İstanbul'un suyu akmıyordu, su getirildi. Melen'den Sakarya'dan 230 kilometre mesafeden İstanbul'a su getirildi. Bu İstanbul'a yapılan hizmet. Öyle olduğu için 101 litreye. Gelecek 40 yılının suyu var. Arıtma yüzde 9'du Haliç'in halini biliyorsunuz şu anda yüzde 99,5. Kanalizasyon, yağmur suyu hiç yoktu şimdi yüzde 70. Gelelim ağaç ve yeşil alana. Yeşil alan miktarı 10 milyon metrekare, şu anda 60 milyon metrekare. 3 milyon 450 bin ağaç dikilmiş. Bin 500 otobüs vardı İstanbul'da, şu anda 6 bin 500 otobüs var. 24 kilometre metro vardı. Bu yıl açılacaklarla beraber 376 kilometre. 233 var. 32 bin 700 metroyla taşınan yolcu sayısı da 4 milyon 500 bin. İstanbul içinde 30 kilometre tünel var".
Düzce. Binali Bey için sıradan bir yer değil oysa…
Tarih 10 Mart 2017...
Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım Düzce'de.
AK Parti’nin düzenlediği 'Evet' mitinginde vatandaşlara seslenmişti de dikkat çekici bir cümleyi hemen not almıştım:
- Yığılca benim için özel bir yer. 1983 yılında ben o zaman parke imalatı yapıyordum. Yığılca'dan taslak satın aldım. Buradan bütün Yığılcalılara selamlarımı iletiyorum...

EKREM İMAMOĞLU’NA NE DEMELİ?

Yıldırım böyle de İmamoğlu farklı mı?
Hayır...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Binali Yıldırım’ı düzeltmemişti o geceki canlı yayında…
Tarih 22 Şubat 2019…
İmamoğlu, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı sıfatıyla Habertürk TV'de Veis Ateş'in sunduğu 'Akılda Kalan' programının canlı yayın konuğu.
Ekrem Bey'n konu
şmasında "Düzce" geçince dikkat kesilmiştim:
"... 
İstanbul'daki Keresteciler sitesinde Akçaabat Köftecisi'nin yerini kurduk. Bir ustamız vardı. Allah rahmet eylesin, rahmetli oldu. Bir hafta sonra adam ortada yok. Oysa dükkanın açılmasını o istemişti. İş başa kaldı mı? Hem üniversite öğrencisi, hem inşaatçıyım. Yetmezmiş gibi bir de restaurant çıktı başımıza. Sonra 1995'te Üsküdar'da açtım. Ustanın morali iyiyse köfte güzel; yok evde kavga ettiyse köfte berbat! Akçaabat'a atladım gittim, orada meşhur bir usta var bana köfteyi öğretti. Artık her gün kaliteli köfte çıktı. Hep derim ki, 'işini bilmiyorsan o işin patronu olamazsın'. Gittim en iyi yoğurdu Düzce'de, Kaynaşlı'da buldum..."

Not
: Bu konuyla ilgili yazacaklarım bu köşeyle sınırlı değil. İlerleyen süreçte bu konuyla ilgili yaşanan son derece çarpıcı bir örnekle devam etmek istiyorum… (M.Ş)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.