Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ESKİ DÜZCE’NİN İZİNDE BİR ‘DÜŞ’ÜN PEŞİNDE …

  • 31.10.2022 10:36

Bu yıl ilki İstanbul Beyoğlu’nda başlayan kültür yolu festivalleri şimdiye kadar 5 ilde gerçekleştirildi. ‘Kentin somut ve somut olmayan kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarılması’ şeklindeki özetlemeye uygun düşen festivallerin toplam 10 ile yayılması hedefleniyor.

SİVİL MİMARİNİN İZDÜŞÜMLERİ

Kültür yolu festivallerinin temel parametrelerinden ‘somut kültürel miras’ ile Düzce’yi yan yana koyduğumuzda ortaya çıkan tablo oldukça yürek burkucu…
Bu noktayı bir kenarda tutarak 5 sene önce Düzce’de yapılan önemli bir aktiviteye göz atalım…
TMMOB Düzce Mimarlar Odası’nca 2017 yılında ‘Mimarlık Haftası’ çerçevesinde yaklaşık 1 hafta süren bir dizi etkinliğe imza atılmıştı.
Bu çerçevede bastırılan broşürlere göz atıldığında ortaya koyan bildiriler dikkate değer.
Konu başlıkları ve sunumu yapan isimler şöyle:
* "Modern Mimarlık Mirasının Korunması Üzerine Kozak Evi Örneği" Mimar Sahtiyancı
* "Düzce'de Modern Sivil Mimarlık Örneği/Öney Evi ve Mimar Çetinkaya Arsal" Mimar Hande Ceylan.
* “Mimarlık Öğrencisi Güzünden Ziraat Bankası Düzce Merkez Şubesi Binasında Modernlik İzleri” Begümnaz Özçelik.
* “Kentsel Mekânda Yaşam Kültürünün İzleri Tarihi Üskübü (Konuralp) Meydanı Örneği” Doç. Dr. Hakan Arslan- Araştırma Görevlisi Dilara Gökçen.
* “Düzce'nin Mimarlık Mirası” Fotoğraf sanatçısı Lütfü Şimşek.

KENTİN HAFIZA YÜRÜYÜŞÜ

Programın Düzce depreminin 18. Yıldönümüne denk gelmesi de önemli bir etkinliğe zemin açmıştı.   Şehirde düzenlenen ‘kent yürüyüşü’  deprem hafızasının yeniden hatırlanmasına vesile olurken, belirlenen güzergâhtaki tarihi yapıların günümüze ulaşamaması bir başka burukluğu yaşattı.
Mimarlar Odası Düzce Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün ile Mimar Hande Ceylan’ın öncülük ettiği yürüyüşe araştırmacı-yazar Nejad Özsoy ve tiyatrocu-yazar Alev İşler rehberlik yaptı.  Geziyi kare kare fotoğraflayan ise duayen isim Lütfü Şimşek’ten başkası değildi.

Tarih rotasının kilometre taşları şöyle oluştu:

1. Belediye Meydanı
2. Renk Sineması
3. Öney Evi
4. Halkevi
5. Zincirlikuyu Çeşmesi
6. Postane Binası
7. Yeşilyurt Oteli
8. Lale Sineması
9. Kız Meslek Lisesi
10. Martı Sineması
12. Tekel Yerleşkesi
13. Eski Otogar
14. Şeker Fabrikası Lojmanları
15. Düzce Lisesi


GEZİYİ EN İYİ ÖZETLEYEN BAŞLIK

O gün yapılan yürüyüşle ilgili Düzce medyasında yer alan habere atılan başlık ise oldukça düşündürücü:
- Eski Düzce’yi Hayal Ettiler!
Haber şöyle devam ediyor:
“Belediye meydanında geçmiş dönemlerde hükümet konağı olduğunu anlatan makine mühendisi Nejad Özsoy, tarihteki saat kulesinin bulunduğu alanı öğrencilere gösterdi.  Düzce'nin ilk sineması olan Renk sinemasının bulunduğu alan, Öney Evi, Halkevi, Zincirlikuyu Çeşmesi, Yeşilyurt Oteli, Postane Binası, Namık Kemal İlkokulu, Kız Meslek Lisesi gibi Düzce'nin tarihine mal olmuş; ancak hiçbiri yerinde olmayan alanları gezen öğrenciler, kente dair merak ettiklerini sordu.
Mimar adayları, Düzce kültür rotası kent yürüyüşü ile eskiden var olan yapılar üzerinden edindikleri bilgilerle eski Düzce'nin güzel olduğunu düşündüklerini belirttiler. "Yaşadığımız şehri tanımak istiyouz" diyen mimarlar, kendileri açısından bu gezinin faydalı olduğunu vurguladılar. Düzce Mimarlar Odası İl Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün de, kültür turunun ne amaçla düzenlediğini anlatırken, ranta bağlı olarak Düzce'de başlayan yıkım sürecinin tarihi binalarını yok ettiğini vurguladı.  Emekli Makine Mühendisi Alev İşler yaşanabilir bir kentin geçmişi ile birlikte yaşadığı müddetçe değerli olduğunu söyledi”.
Yorum sizin…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.