Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

‘MERHABA’ İLE ‘ELVEDA’ ARASINDA

  • 26.09.2022 10:10

O mekânın ismini merhum Prof. Dr. Enver Konukçu Hoca’dan duymuştum…
Prof. Konukçu, 20 Aralık 2017 tarihinde Düzce TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan “Mehmet İbrahimoğlu İle Gündem” programında şöyle anlatıyordu:
“Merhaba kahvesine giderdim, orada eski tarihleri anlatırlardı, can kulağıyla dinlerdim. Sonra hükümetin karşısında bir kıraathane daha vardı oraya da mutlaka uğrardım”.

Konukçu’nun ‘bir kıraathane daha vardı’ cümlesini akılda tutarak hocanın Merhaba Kahvesi’nden hatırladıklarını dinlemeye devam edelim:  
“Sokaklarda tozu dumana katan bir beyefendi vardı. Çöpçü Kürt Mustafa diyorduk. Kısa boylu bir adamdı, Atatürk ilkelerine inanmış bir kişiydi. Başında kasketi vardı. Süleyman Bey (Düzce eski belediye başkanı M.Ş) zamanına kadar çalıştı. Onun bir 5 dakikalık sigara molası vardı. Yine bir gün kahvede oturup, duvara dayanıp sigara molasında, belediye başkanı oradan geçerken çevredekiler ‘Süleyman Bey, bak sizin adam ne yapıyor?’ diye şikâyet etmiş. Belediye reisi de kızıp, ‘Böyle bir şey olur mu, çalışacaksan çalış’ diye çıkışmış! Mustafa çok efendi biriydi. Küreği, süpürgeyi alarak belediyedeki başkanın dairesine gitmiş ve kapıyı çalıp, ‘Efendim bunları size bırakıyorum, bana müsaade’ demiş. O kadar onurlu bir kişiydi. Kahvedeki sigara molalarında bize Doğu'da neler oldu, nasıl şeyler oldu diye hep anlatırdı. Ayrıca karşıda Büyük Camii'nin yanında bir fırın vardı. Orada “Makedonyalı Pepe” dediğimiz bir beyefendi bulunurdu. Okuma yazması yoktu. Fakat 1950-52'li yıllarda Makedonya’yı anlatırdı bize. Kuyumcu Osman Efendi vardı. Çok saygın bir ailesi vardı. Osman Efendi Mısır'dan Trabzon'a kadar buğday ticareti yapan bir kişiydi. Ondan da çok şey öğrendim. Eski yazıyı bilmezdim, işi çok olduğu halde eski yazı bilmemde bana yardımcı olurdu“…

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN ANLATIYOR

Konukçu’nun vefatının (31 Ocak 2022) ardından yaklaşık 1 ay sonra…
Bu kez de aynı kahvenin adını, milyonları ekrana kilitleyen "Pop Star" adlı yarışmada jüri olarak isminden bahsettirmiş, youtube yapımcısı,  hukukçu, köşe Armağan Çağlayan'dan duyunca dikkat kesildim.
Çağlayan, 4 Mart 2022 tarihinde gazeteci Nilay Örnek'in Podcasts programı 'Nasıl Olunur'da tastamam şöyle konuşuyordu:

“MERHABA KIRAATHANESİ DEDEMİNMİŞ”

“Türkiye ortalamasının üstünde bir ailede büyüdüm. Hem ekonomik olarak hem de aslında eğitim olarak. 1966 Hereke doğumluyum. Babam Sultanahmet'teki İktisadi Ticari İlimler Akademesi mezunu. Annem öğretmen. Babam Sümerbank bursuyla okumuş. Babamın babası polis. Sonra polislikten emekli olup Düzce'ye yerleşiyor. Aile Düzceli. O dönem bir yasa var. Avukat sayısı 5'ten az olduğu zaman 'dava vekilliği' yapabiliyorsunuz. Dedem de polis olduğu için dava vekili olmuş. Benim aslında hukukla, mahkemelerle ilk tanışmam dedem vasıtasıyla. Dedemin Düzce'de bir de kıraathanesi varmış; Merhaba Kıraathanesi diye. Düzce'nin ilk kıraathanelerinden. Hala da o durağın adı Merhaba Kahvesi Düzce'de...”

“DEDEM DÜZCE’DE DAVA VEKİLLİĞİ YAPTI”

‘Çağlayan’ın babası ve dedesi kimdi?’ diye merak ettim ve kendisine sordum.
Fevkalade nazik davranarak bana şunları aktardı:
“Babam Fikret, dedemin ismi Nafiz… Dedem Nafiz Çağlayan emekli polis memuru. Düzce’de dava vekilliği yapmış. Aynı zamanda Merhaba Kahvesi’nin sahibiymiş. Bir süre kahveyi kendisi işletmiş, sonraları kiraya vermiş. Kahvenin yanında da dava vekilliği yaptığı bürosu vardı. Hatta hatırlıyorum bürodan kahveye açılan bir cam vardı. Kahveci oraleti o camdan verirdi”.
Kendi hesabıma söylersem bu bilgiler benim için yeniydi. Kartviziti hayli kabarık olan Armağan Çağlayan öteden beri entelektüel donammı ile dikkatimi çeken ve takip etmeye çalıştığım bir kimlik olduğu için konu hayli heyecan verici hale geldi.

SUAVİ BAYRAKTAR ANLATIYOR

Tesadüf bu ya…
Düzce ile ilgili konularda ‘bilirkişi’ olarak görüp danıştığım isimlerden çok değerli büyüğüm Suavi Bayraktar ile o günlerde yaptığım telefon görüşmesinde sıcağı sıcağına bu bilgileri yansıttım.
İstanbul’da yaşayıp da benim gibi Düzce ile bağını kesmeyen Bayraktar, Çağlayan’ın aktardığı bilgilerin mantık örgüsünde bir karışıklık olabileceğini dile getirdi.
Şöyle konuştu Suavi Bey:
“Merhaba kahvesi, Saraç yazıhanesinin hemen karşısındaki Gaziantep Caddesi’nin girişinde sağ tarafındaydı. Kahveyi Ömer diye bir bey işletiyordu. Çaycısı daha sonra Park Gazinosu’nda çalışan çocukluk arkadaşımız Orhan'ın babası Şemsi Bey’di. Bu kahveyi işleten Armağan Çağlayan'ın dedesi ile ilgili bilgiden haberim yok. İlkokula başladığım 1952 yılında rahmetli Süreyya abimle bu kahveye gittiğimi hatırlıyorum. Daha sonra evimiz Hamam Sokakta olduğundan (şimdiki Kızılay Sokak) çok yakımızda olan bir mekândı. Daha çok civar esnaf giderdi. Seninle konuştuktan sonra soruşturdum, Ömer diye bahsettiğim kişinin soyadı Çetin olduğunu söylediler. Oğluna ulaşmışlar oğlu ‘ bizden sonra belediye oraları istimlak etti’ demiş”

“BİR BAŞKA KAHVE OLABİLİR”

Armağan Bey’in kahveleri karıştırmış olabileceğini düşünen Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Çağlayan hatırlıyorsa o kahveyi ilk kez dedesi açmış olamaz.  Kendisi 1966 doğumlu. Ya başka kahveyi anımsıyor ya da çok sonra dedesi işletmiş olabilir.  Hatırladığı yıllar 1966 sonrası (en az 6-7 sene sonra olmalı} ben o sıralar üniversitedeyim. Eski kahveye ben abimle 1952 yılında gittim. Benim bilgiler daha eskiyi kapsıyor. Dediğim gibi Armağan Bey’in bahsettiği ya başka kahve ya daha sonra…”
Suavi Bayraktar’ın konuyla ilgili söyledikleri böyle.
Yazımın başında Prof. Enver Konukçu’nun, Merhaba Kahvesi’nden ayrı olarak ‘hükümetin karşısında bir kıraathane daha vardı” sözlerine deyim yerindeyse bir mim koymuştum.
Acaba Armağan Çağlayan’ın dedesinin açtığı/işlettiği hükümetin karşısında olabilir miydi?
Veya bir başka kahve miydi?
Öyle ya da böyle…
Güzel insanların güzel atlara binip gittiği gibi…
O güzel günler de ‘merhaba’ ile ‘elveda’ arasında geldi ve geçti…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.