• 21.05.2022 12:54

Tarih kokan Konuralp’imiz Belediye Başkanımız Faruk Özlü sayesinde ulusal alanda değer görmeye başladı.

Yürütülen çalışmalar takdire şayan, sit alanı çevresindeki tarihi evlerde insana kendisini zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettiriyor. Ben yıllarca bu sokakları arşınladım. Antik tiyatroyu belki yüzlerce kez fotoğrafladım.

Sevgili dostum rahmetli Ali Beşer’in de tiyatroya ayrı bir ilgisi vardı. Bu sebeple fotoğraflarıma ve yazılarıma her fırsatta Damla Gazetesi’nde yer verdi. Yakın zamanda tiyatro ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Biz yıllarca anlattık. Tarihi, M.Ö. 3'üncü yüzyıla uzanan Antik tiyatroda, Roma dönemine ait antik tiyatroların hiç birinde rastlanılmayan çalışır durumdaki drenaj sisteminin bulunması büyük heyecan yarattı.

Başkan Faruk Özlü’nün Antik Tiyatroya verdiği önemle kazı hızlandı ve alanın tarihi açıdan ne kadar kıymetli olduğu böylece anlaşıldı. 

Biz her zaman bu önemli değerin korunması ve yüceltilmesi gerektiğinin altını çizdik, çizmeye de devam edeceğiz. Allah bana ömür ve sağlık verdiği sürece Konuralp ile ilgili bütün gelişmeleri yakından takip edeceğim.

Ancak tarihi hamamın bakımsızlığı ne yazık ki beni çok üzdü. Hamamın bir kısmı suyla doluydu. Eşyalar gelişi güzel atılmış. Bende durumu belediye yetkililerine bildirdim. Sağ olsunlar hemen gelip biriken suyu tahliye ettiler. Bu tür değerlerin korunmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Kalın sağlıcakla.