Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Zincirli Kuyu’nun Çok Şaşırtıcı Geçmişi

  • 16.12.2021 09:00

            Düzce’nin en eski hanlarından birinin önünde olduğu söylenir.

?            Önceleri su kaynağının üzerine açılmış ve genelde hayvanların su içtiği bir çukurdan ibaretmiş. Daha sonraları su çekilince kaynağın olduğu yere bir kuyu kazılmış.

            Yıllarca uzun bir ağacın ucunda zincire bağlı kova ile tahterevalli şeklinde su çekilirmiş. İlerleyen yıllarda yerine bir çıkrık yapılmış. Yerleşim alanı genişlemeye başlayınca kuyunun yanına hayırsever biri tarafından şadırvan inşa ettirilmiş. Vakti olan ve hayır yapmak isteyenler, kuyudan su çeker şadırvanın deposuna doldururlarmış. Yorgun, yada yaşlı olanlar bu suyu kullanırlarmış.

            Düzce’ye su geldiğinde, ilk su bağlanan çeşme de bu şadırvanın çeşmeleri olmuş. Dönemin Belediye Başkanı daha kullanışlı olması için babasının hayrına şadırvanı mermer ile kaplatmış (Rahmetli Hidayet Gösterişli).

            70 yılların başında ise ayakkabıcılar çarşısının yapımı için yıkılana kadar Düzce’nin en popüler ve bilinen buluşma yeri olmuş. Hatta Düzce’ye gelip biraz kalanlara sorarlarmış; ‘Zincirli kuyudan su içtin mi?’ Eğer cevap ‘evet’ ise ‘Sen buradan gidemezsin’ derlermiş.

            O soruya muhatap olan bir kişi olarak her gelişme adı altına yok edilen değerlerimizin kıymetini bilmeliyiz ve bu değerleri yaşatmak için elimizden geleni yapmalıyız.

            Bu doğrultuda son yıllarda başa gelen Belediye Başkanları hep değerleri koruma vaadinde bulundular. Umarım 22 yıllık Basmacılar Çarşısı enkazı kaldırıldıktan sonra, onun sağ batı köşesinde bu zincirli kuyu aslına uygun olarak yeniden yapılır ve anısı yaşatılır.

            1950’li yıllarda Zincirli Kuyu adı kullanılarak Zekeriya Alpay tarafından aylık bir dergi çıkarılmıştır. Orhan Bayraktar tarafından 15 günlük bir gazete de yayınlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.