Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

MİMARLARIN GÖZÜNDEN KONURALP

  • 8.10.2022 12:22

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi eğitimci ve öğrencileri ile Konurap'i dolaştık.

Doç. Dr. Aysun Canbasoğlu Tuna, Mimarlık Bölümü Lisans öğrencileri ve Kentsel Tasarım Bölümü ABD Yüksek Lisans öğrencileri Konuralp’i karış karış inceledi.  

Gezimiz Antik tiyatrodan başladı. Gençler buradaki mimariye hayran kaldılar. Bol bol fotoğraf çektiler. Roma dönemi ile günümüz mimarisini karşılaştırma fırsatı buldular. Alanda çalışan arkeologlar gençleri bilgilendirdi.

Daha sonra eski Konuralp evlerini gördüler. Bu yapıların mimari özelliklerini keşfettiler. Hem benim için hem de çocuklar için oldukça farklı bir deneyimdi. Bir mimar adayının gözünden Konuralp’e bakmak güzeldi.

Konuralp Müzesi’ni ziyaret eden üniversite öğrencileri, bölgeye özgü pirinçten yapılan pilavı tattı. Su kemeri kalıntıları ve tarihi köprü de gençlerin çok ilgisini çekti.

Konuralp son dönemde yapılan kazı çalışmaları ile herkesin ilgisini çekti. Bu bizim için çok mühim. Bu değerlerin korunması gelecek nesillere aktarılması gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.