Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE'NİN DÜNÜNDE BUGÜNE OLUŞAN DEĞİŞİMLER

  • 5.10.2022 11:11

Tarih 25 Haziran 1861. Osmanlı sultanı olan Abdülaziz’in okul yıllarında çok sevdiği arkadaşı Düzcelidir. Onun aracılığıyla sarayın mutfağını da geliştirirken mutfağın ihtiyacı olan gıdaların temini çoğunlukla Düzce'den sağlanır.

Saray ilişkileri nedeniyle o dönem Düzce’nin en parlak dönemidir artık. Sonunda talepler doğrultusunda Düzce-Üskübü birleşerek Kaza olması kararı verilir. Okul arkadaşı Mehmet Reşit bey kaymakam atanır. Üskübü ağaları itiraz ederlerken, Düzce'nin saygın eşrafı Hacı Mustafa Efendi atına binip Üskübü’ye gider, ağaları toplar

“Ağalar kaza oldunuz hayırlı olsuna geldim, ama yazık oldu ağanızda elinizden gitti. Kaymakam geliyor, her gün ayağına çağırır, size hizmetlerini gördürür artık” der.

Bunun üzerine ağalar elinde bulunan senedi imzalayarak kaza olma talebinden vaz geçerler.

Böylece DÜZCE kaza olur. Kaymakam Mehmet Reşit bey Belediye başkanı ise Hacı Mahmut Ağa olur.

Artık Düzce'ye de bir düzen getirilmek kararı alınır. Çalışmalar sonucunda düzen dahilinde ‘Merkezin içinde olan mezarlık taşınmalıdır’ denir, ama itirazlar çoğalır. Sonunda yıllar geçmesine rağmen düzen uygulanamaz. Yaşlı ilk belediye başkanı hala sözü dinlenen bir insandır ve 1914 sonbaharında Düzce'nin yöneticiler ve ileri gelenlerini toplar.

Kaymakam İlyas Bey, Belediye Başkanı Kadı Zade Halil Bey, Müftü Mehmet Efendi (Otluoğlu), Merkez Kayyumu Memiş Hoca, Maarif Müdürü Azmi Bey ve ileri gelenlerin gayretiyle Müslüman mezarlarından Rum mezarlarına kadar hepsi bu günkü alana taşınır. Bu alan park alanına dönüştürülür.

Artık Anadolu’da işgaller başlamış, isyanlar çoğalmış, yabancı güçler Çanakkale Boğazı’na yığılmıştır.

Düzce'nin saygın şahsiyeti Maarif müdürü Azmi bey harekete geçer. Karaca’nın kenarında Rum evi ve hakimin evini karargaha dönüştürür. Üç sancak dikip Gerede, Bolu, Zonguldak ve Hendek bölgesinden topladığı vatan severler ile 1876’da hazır asker olarak (Kuva-i Milliye) Çanakkale’ye hareket eder. 1950 yılına kadar bu üç sancak burada dalgalanır. O yıl çıkan yasayla sancaklar toplanır. Bu köy ise o yıl Çavuşlar köyünden ayrılarak Sancaklar adını almıştır.

Osmanlı son bulup, Cumhuriyet’in kuruluşuyla bölgede gelişmeler hızla başlar. 1924 yılında nüfus mübadeleleri gerçekleşince Düzce'den azınlıklar göç eder. Ardından şu anki Anıtpark’taki gayrimüslim mezarlığı kaldırılır. Hemen karşısındaki mezarlarda taşınıp 1948 yılında tekel binası yapılır.

Depremden önce tekel binası tadilat sonucu tıp fakültesine çevrildi. Devamındaki mezarlık bölümü otopark yapmak amaçlı taşındı.

NE HİKMETSE 1964 yılına kadar Düzceliler ve Düzce'yi yönetenler hep Düzce'yi düşündü. Bölgede felaketler DEPREM ve seller hiç eksik olmadı. Dolayısıyla göçler çoğaldı.1970’li yıllarla artık hep rant peşinde koşuldu. 1965 yılında maarif tarlası parsellenmek istendi, engellendi.1972’de parka otel yapmak istendi, engellediler. 1980 -1990 yıları sürekli rant amaçlı imar plan tadilatları ile geçti. Üç katlar dört, beş, altı, yetmedi yedi oldu. 90’lı yıllarda artık parklarda yerleşime başlandı. Mücavir alanlar, mahalle ve meraları belediye malı oldu. Onlarda borçları karşılığı devlet kurumlarına devredildi.

Depremle birlikle büyük kayıplar yaşandı. Yağmacı rantçılar türedi.

Büyük gayretle il olmayı sağlamamıza rağmen il unvanı deprem lütfuymuş gibi göründü. Alakasız insanların rant işgaliyeleri başladı. Sürekli imar planları yenilendi. Tadilata uğradı ve sonunda bakıyoruz ki tarım alanları imara açılıyor. Siteler kuruluyor, meralar kamulaşıyor ve kurum vasıtasıyla da rantçılar zirve yapıyor.

Sayın Süleyman DEMİREL'in Cumhur başkanlığına geçerken Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki son konuşması:

''YENİLMİŞ KUL HAKKINI NE MEKKE TEMİZLER NE DE TEKKE'' UNUTMAYIN

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar